Snak

Mere indhold efter annoncen
@GG

Hvis spillerne bringer fodboldspillet i miskredit ved at bryde reglerne, så sker det vel gennemsnitligt en 20-30 gange pr. fodboldkamp. Der bliver revet i trøjen, der bliver begået såkaldte proffesionelle frispark, der er masser af spillere der filmer, der trækker tiden unødigt, spiller på deres skader, osv osv. Der er masser af tilfælde hvor spillere med fuldt overlæg bryder spillets regler. Ikke fordi de vil bringe spillet i miskredit, men fordi de er tændte og de vil vinde, hvilket de er 100% fokuseret på.

Hele snakken om fuldt overlæg er jo også lidt mærkværdig. Ja, når spillerne bryder reglerne er de vel godt klar over at de gør det, men i de fleste tilfælde sker hendelserne på et splitsekund, hvor de ikke tænker over deres handling, men handler instinktivt.

I Henrys tilfælde, så handler han klart instinktivt, og så kan du jo sige at han er en kujon for ikke at påpege over for dommeren at han tog med hænder, men hans handling har lige bragt hans nation til VM - Skabt så ufattelig stor glæde for hans folk. Derfor kræver det et kæmpe mod og karakter at skulle komme med sådan en bekendelse. Det havde Henry ikke, men hvis du kan finde en anden fodboldspiller som du mener ville have krybet til bekendelse i den situation, så er jeg imponeret.

Ikke sagt at det ikke er det rigtige at gøre, det med at bekende, men der er ufatteligt få mennesker der har karakter til det, især i sådan en situation som Henry var i.

Hvis man vil til at straffe folk for det, så skal man jo til at hente 10-15 spillere ind til en diciplinærkommite efter hver eneste fodboldkamp, fordi de, overlagt, har brudt reglerne med det formål at vinde kampen.

Jeg synes det er absurt at skulle lave forskelsbehandling alt efter hvilke konsekvenser en fodboldspillers handling har. Hvis 2 fodboldspillere laver den samme tackling bagfra på en modspiller, men det kun i den ene situation resultere i en brækket ankel, skal vedkommende der har brækket en ankel på en modstander så staffes med fx 3 dage ekstra karentæne, end vedkommende der lavede præcis det samme brud på reglerne, men hvor modstanderen ikke kom til skade?

Henry gjorde noget forkert, men ved at sende ham til en diciplinær komité, og særligt hvis han bliver idømt en ekstraordinær straf, så må man nødvendigvis til at indkalde de her 10-15 spillere pr. kamp og give dem diverse straffe for de ting de har gjordt, overlagt. Jeg tror det vil være ødelæggende, både for spillerne og for fodbolden, at skulle sætte så stort et apparat i gang efter hver eneste fodboldkamp.

Livet er ikke altid fair, og det er fodbold heller ikke.. Get over it.
@DLB

hvordan kan man vide det? og som sagt er det ligemeget. når man snyder i den grad så kan det ikke reddes. kun statueres et eksempel med en passende straf.
\"He walked in like he owned the place. Which suggested he probably did.\" - Jack Slate
http://www.youtube.com/w…QGJU7x7EiXI

http://www.youtube.com/w…82ochcQ56Es

http://www.youtube.com/w…003oPZHUnqE

Er det her ikke ligesåmeget snyd?

At Henry sender Frankrig til VM er da ærgerligt for fodbolden, og for Irland især, men det ændrer ikke på at det "bare" var en hånd på bolden, ligesom de ovenstående "bare" er videoklip med en tøs der smider sig uden at blive ramt.

Forstå mig ret. Jeg syntes skam også det er svineri af Henry, men hvis han skal straffes for usportslig optræden, er der forholdsvis mange andre der må betegnes som værende i farezonen
hvordan kan man vide det?

Undskyld. Jeg troede du fulgte med i fodbold, men det gør du tilsyneladende ikke. Men jeg kan fortælle dig, at der findes mange eksempler på spillere, der har nægtet at de skulle have filmet, taget med hånd og lign.

når man snyder i den grad så kan det ikke reddes. kun statueres et eksempel med en passende straf.

Hvad er det for en grad Henry har snydt i? Er det værre end hvad der ellers foregår rundt omkring i fodboldens verden?
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
rolig nu og tag en dyb indånding. Jeg er da godt klar over at der er flere eksempler på spillere der nægter deres ugerninger, men du fik det til at lyde som om Henry var et unikum for sig

For mig er det at bruge hånd den værste forbrydelse, udover decideret vold bare for at skære det ud i pap, en fodboldspiller kan begå. og den mest klare. Det er slet ikke ligeså stort et problem som film er og det kan i min bog aldrig være instinktivt.

selvfølgelig skal der da ikke 10-15 spillere op til høring efter hver kamp.

har jeg glemt noget må i lige sige til. i bombarderer jo mig med spørgsmål og anstalten lukker mig ikke ud før 16.
\"He walked in like he owned the place. Which suggested he probably did.\" - Jack Slate
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"For mig er det at bruge hånd den værste forbrydelse, udover decideret vold bare for at skære det ud i pap, en fodboldspiller kan begå. og den mest klare. Det er slet ikke ligeså stort et problem som film er og det kan i min bog aldrig være instinktivt."

Selvfølgelig kan det være instinktivt. Ligesom et frustrations frispark, det at rive i trøjen, eller lade sig falde lidt for nemt, kan være det, og i de fleste tilfælde er det. I fodbold sker tingene så hurtigt at man ikke kan nå at reflektere det store over det man gør, før man gør det. Man tager nogle hurtige beslutninger og handler på stedet.

Jeg mener ikke det at bruge hånd er værre end så mange andre "forbrydelser" i fodbold. Det skal selvfølgelig ikke ske, men det sker, ligesom der sker så mange andre ting, og forhåbentligt bliver det straffet i kampen, men at lave den helt store sag ud af det med høringer og diciplinørudvalg bagefter synes jeg er helt ude i hampen.


"selvfølgelig skal der da ikke 10-15 spillere op til høring efter hver kamp."

Hvis du mener at kunne retfærdiggøre at Henrys handler kræver at han skal for en diciplinær komité, så må du nødvendigvis mene at lignende handlinger også skal efterarbejdes således? Altså generelt andre "forbrydelser" som skulle have udløst et gult kort. Jeg nævner igen i flæng: Film, proffessionelt frispark, groft frispark, at rive i trøjen, at brokke sig unødigt til dommeren, at sparke bolden væk efter der er fløjtet osv osv osv.

Alle disse forseelser straffes på samme måde som "handspiel", og må derfor efterbehandles på samme måde. Ergo skal man have 10-15 spillere til høring efter hver kamp.
rolig nu og tag en dyb indånding. Jeg er da godt klar over at der er flere eksempler på spillere der nægter deres ugerninger, men du fik det til at lyde som om Henry var et unikum for sig

Jamen du lister bare op med alle de spillere, der har indrømmet deres ugerninger.

For mig er det at bruge hånd den værste forbrydelse, udover decideret vold bare for at skære det ud i pap, en fodboldspiller kan begå. og den mest klare. Det er slet ikke ligeså stort et problem som film er og det kan i min bog aldrig være instinktivt.

Jeg synes du skal skrive et brev til hr. Blatter og bede ham ændre reglerne, så alle der bruger hånden skal have rødt kort.

Hvorfor et det værre end en, der laver hiver i trøjen og derved stopper en kontra?
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
Smukt skrevet, Toftlund.
Tak.
Mon ægge at Henry nuværende status som Barca-spiller gør en del. Var han i madrid skulle vi nok ikke høre på det her.

Just saying.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Annonce