Snak

Mere indhold efter annoncen
En rodet omgang røde kort og ostemadder til sidst, men ingen skader og tre point......videre til næste opgave....
\"zzzZZzzZzz...\"
hele 11 kort til kun ét hold i én kamp... gee.
gik i seng efter første halvleg
Crazy. 4 runder igen, og vi har nu tangeret point rekorden i ligaen fra sidste år!
Uden Benskinner.

Henry slap da også for en advarsel for sin forseelse efter 3-4 min.
Hvis jeg kunne fjerne en Inter-spiller fra italienernes idealopstilling til på onsdag, ville jeg uden videre overvejelse vælge Sneijder.

Hollænderen er det kreative omdrejningspunkt på holdet, målfarlig, specialist omkring dødbolde, iscenesætteren, chanceskaberen og den spiller, som på Inter-holdet forbinder of- med defensiv - ligesom den direkte afløser i form af Stankovic har karantæne.

For en gangs skyld vil jeg holde mere øje med bulletinerne fra modstanderens lejr forud for en Barca-kamp, da Sneijder ovenpå Inters sejr over Atalanta meldes særdeles tvivlsom.

Umiddelbart kan jeg ikke helt se, hvordan Inter vil erstatte Sneijder. Pandev er naturligvis det oplagte bud, men i så fald har man blot flyttet problemet, da de næste spillere i Mourinhos trup; Mariga, Muntari, Chivu og Arnautovic, utvivlsomt ikke kan tilføre, hvad man vil kunne miste med Sneijder.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den oplagte afløser for Sneijder ser jeg nu på ingen måde som værende Pandev.

Pandev startede jo på banen imod os i første kamp. Derimod tror jeg at afløseren kommer til at være Dejan Stankovic.

Stankovic har karantæne.
Beklager mit sprog - jeg er en arrogant, ordblind, narcissistisk egotripper. Og jeg forstår ikke sjov. PS: Jeg har ret.
Ja, ok så er det naturligvis en helt anden sag.

Beklager min manglende viden på det punkt.

Jeg tror dog stadigvæk at Pandev starter inde i angrebet sammen med Milito og Eto´o.

Muntari eller Mariga kan i Stankovic sted godt "risikere" at få chancen.

Hvis Balotelli rent faktisk kunne finde ud af at opføre sig bare nogenlunde ordentligt, ville Pandev nok komme i spil til midtbanepladsen. Men det ser jeg nu ikke som værende videre sandsynligt.
Puyol har jo som bekendt karantaene paa onsdag, som den eneste fra Barca.
Men er der nogen der kan opdatere med hvem der er i fare for at gaa glip af finalen, saafremt at de faar et gult kort OG naturligvis at Barca gaar videre?

Og hvor kan denne info i givet fald findes?

Tak
@ Malkeren

Piqué og D. Alvés er i karantænefare, mens en hel sværm af Inters defensive spillere er det samme; kunne det få spillere som Zanetti, Maicon, Lucio og Samuel til at trække sig lidt i tacklingerne, da finalen med et kort vil gå tabt ?

@ Emilfu

Det fik jeg vist formleret lidt kryptisk.

Naturligvis er Pandev i Inters startopstilling uanset Sneijders status, men når jeg refererer til makedoneren skyldes det, at han kunne være spilleren, der skal udføre Sneijders opgaver og funktioner.

Jeg ser det som mere vigtigere, hvordan Inter dækker et eventuelt tab af Sneijder i forh. til deres spilkoncept, end hvem der træder ind i startformationen.

For mig at se er Inter iøvrigt svagt stillet i forh. til offensive reservespillere, der kan afløse f.eks. Sneijder - eventuelt kan Zanetti rykkes frem i banen, men så taber italienerne meget i forh. til at stække Messi.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce