Snak

Mere indhold efter annoncen
"Hvem kom i finalen?"

Vil det sige at du, såfremt Bojans mål ikke var blevet annuleret, havde ment at Barca havde været bedst over de 2 kampe?
Naturligvis var Inter bedst over 2 kampe. Inter formåede i hjemmekampen at owne Barcelona og i udekampen holder man Barca stort set fra åbne målchancer, til trods for at man i en stor del af kampen er i undertal.

Midlerne var lidt grimme. Tænker på at man konstant trak tiden, smed sig rundt og Mourinho skulle vel have været udvist. Men bedre, det var de.
moderator
"Wigan er bedre end Arsenal. "

Godmorgen da. Jeg om udfaldet af de enkelte kampe. Og ja, Wigan var bedre i dén kamp.
https://kortlink.dk/sudv
Jeg er med på, at PD er kedelig, Nick, men er du ikke klar hvad det vil sige at deltage i en Liga kontra en cup? Og hvornår man er bedst i en Liga og en cup?

Læs op på det i stedet for alle disse startopstillinger.

Men i en enkelt kamp må det være en fordel at score flest mål, hvis man vil claime titlen som det bedste hold i kampen.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
moderator
@Toftlund

"Vil det sige at du, såfremt Bojans mål ikke var blevet annuleret, havde ment at Barca havde været bedst over de 2 kampe? "

Det blev annulleret. Jeg kan ikke finde ud af om det var korrekt. Nogle dommere ville dømme det, andre ville ikke. Jeg ved ikke selv hvad jeg ville dømme.

Men Toftlund, var du ikke irriteret over klynk fra sidste års semifinale?

Noget helt andet er; var det nogen der så en ordentlig replay af Pique´s mål? Fra den skrå vinkel kunne man ingenlunde konkludere at Pique var onside.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Gedder

Ja det blev annuleret, og ja Inter er videre. Det respektere jeg også. Men at Inter har været så meget bedre end Barca over de 2 kampe giver jeg ikke meget for. De havde marginalerne på deres side, ligesom vi havde sidste år mod Chelsea - mere er der ikke i det.

Edit: Jo, jeg var irriteret, men jeg mener heller ikke at jeg/Barca-tråden klynker. Jeg bestrider at Inter var bedst over de 2 kampe - jeg mener det var ret lige. At Inter er videre er fordi Inter spillede godt taktisk, var udholdende og havde hjertet med hele vejen .. ja og så marginalerne - det respektere jeg.
Jeg kan ikke begribe at folk er så politisk korrekte herinde i klubtråden.
I første kamp får man en 3-1 scoring imod sig hvor der var en klokkeklar offside på Milito, som forresten er en gudsbenådet fodboldspiller, og gudhjælpemig om dommeren ikke fratager Barca finalepladsen med et fuldstændig hjernedødt dømt frispark i 89´ minut i 2. kamp.
At Inter så er det mest usympatiske hold, og Mourinho så er det mest usympatiske menneske i mands minde gør det bare hundrede gange værre! Lort med lort på.

Men op på hesten igen, i mit tilfælde er hesten min kæreste, og hjemfør det spanske mesterskab.
Zlatan doesn\'t do auditions
Wigan er bedre end Arsenal, da Wigan slog Arsenal, men Wigan er blot dårligere end diverse andre hold i England, da man har tabt til mange af disse hold, men man kan ikke pakke et argument om, at Arsenal i det lange løb er bede end Wigan blot fordi Wigan - Arsenal er en del af en turnering med 20 hold.

Skulle man da sige; "nej, Wigan er ikke bedre end Arsenal, da udfaldet af Wigan - Arsenal er afhængigt af de 2 holds kampe mod 18 andre modstandere".

Wigan - Arsenal står alene - på samme måde som Inter - Barcelona.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
moderator
Hvem snakker også om meget bedre?

Men fint at du accepterer nederlaget:)

Jeg har i øvrigt set mere frem til en finale end jeg gør nu.

@Nick

Seriøst? Det er jo decideret vrøvl du får sendt afsted!

Jeg siger ikke "Inter ER bedre end Barca". Jeg siger at Inter over de to kampe var det bedste hold.
https://kortlink.dk/sudv
moderator
Geddar, Muntari står og hænger på Piques mål. Han står aller bagerst i feltet og ser dum ud.
Dette er en signatur.
Annonce