Snak

Mere indhold efter annoncen
"Hvilket understreger, hvorfor man i høj grad kan undre sig over, at en del bold-brugere i månedsvis er gået i pigesurt selvsving over en lang række pinlige ligegyldigheder. "

Præcis. Man glemmer underholdningsværdien og de ekstra euro på bankbogen.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
så kan det undre, hvorfor de spanske klubber, som tilsyneladende har en masse penge og en voldsom tiltrækningskraft, ikke blot kan agere som andre klubber og købe en spiller i stilhed.

Det er fordi de er "mere end en klub".

De behoever ikke foelge de normale retningslinier.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
"Nu nævner Kongen jo intet om påvirkningen af forholdet mellem Cesc og Arsenal."

Come on. Det er sgu da ikke medierne, der afgør forholdet mellem Arsenal og Cesc, og om han har lyst til at skifte klub. Det forhold ville også kunne komme under pres ved en henvendelse i stilhed.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Nu nævner Kongen jo intet om påvirkningen af forholdet mellem Cesc og Arsenal.

Nej, men nu er det jo ved forhandlingsbordet, at Fabregas-affæren reelt bliver afgjort.

Barcelonas tilnærmelser er jo latterlige ligegyldigheder - også i forhold til, hvorvidt Fabregas har lyst til at blive i London.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Razz, skal vi sige det var det? Selvom jeg er vant til at få min vilje (yngste i søskendeflokken), så kan vi trods alt ikke blive ved i en uendelighed. Jeg forlader derudover landet igen om kort tid, så en fortsættelse af den 2 uger lange diskussion er uaktuel.

Kongen;

Jeg gjorde ellers meget ud af at påpege, at der uden tvivl er noget om snakken og at budgetteringen øjensynligt er slået fejl, samt at forbruget højst sandsynligt har været for omfangsrigt. Ellers låner man vel ikke 150 mio. euro midt under en finanskrise i en af de hårdest ramte europæiske økonomier? Det jeg blot hæftede mig ved i de afsnit du har citeret var, at den økonomiske model indtil fornyelig (deraf min brug af ”indtil fornyelig åbenbart”) har virket driftsikker, da det lykkedes klubben at nedsætte gælden sæson for sæson og samtidig skabe en rekordhøj omsætning.

Apropos Camp Nou, så kunne det som sagt godt trænge til en renovering og det er da heller ikke det kønneste stadion jeg har frekventeret, men at det ligefrem skulle være alvorligt er jeg dog ikke enig i.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det er nu noget naivt at tro a) at Cesc ikke bliver påvirket af de mange frierier og b) forholdet mellem Arsenal og Cesc ikke har indflydelse på forhandlingsbordet.
https://kortlink.dk/sudv
He he, jeg er også yngste i søskendeflokken, så det kunne ellers blive noget af en langgaber.
Det er flot, at du kan lukke lort ud, men det er jo sådan set ikke noget at være stolt af. Ethvert røvhul kan gøre det samme. Selv et rotterøvhul kan presse små klumper lort ud. Du bør virkelig stile efter mere her i livet end at kunne efterligne et ...
"Det jeg blot hæftede mig ved i de afsnit du har citeret var, at den økonomiske model indtil fornyelig (deraf min brug af ”indtil fornyelig åbenbart”) har virket driftsikker, da det lykkedes klubben at nedsætte gælden sæson for sæson og samtidig skabe en rekordhøj omsætning."

Økonomiske modeller skal vel holde i længden.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Hehe.

Det er jeg helt og aldeles enig i. De økonomiske problemer kommer dog heller ikke som den helt store overraskelse (for mit vedkommende hvert fald), da en nærlæsning af forbruget i de seneste år (under Laportas ledelse), herunder særligt hvad angår spillerindkøb og dertilhørende spillersalg ikke ligefrem indikerer en form for "økonomisk harmoni". For ikke at tale om de utallige kontraktforlængelser og deraf lønforhøjelser. Jeg læste for et stykke tid siden, at klubbens lønomkostninger var blandt de højeste i Europa.
"Det er nu noget naivt at tro a) at Cesc ikke bliver påvirket af de mange frierier og b) forholdet mellem Arsenal og Cesc ikke har indflydelse på forhandlingsbordet. "

Selvfølgelig har det indflydelse. Det er blot naivt at tro, at de mange presseskriverier har nogen indflydelse.

I eksempelvis Ronaldo-transferen var det da kun til Uniteds fordel, at det lykkedes at vende stemningen mod Ronaldo og ikke mod klubben. Altså før pengene blev gravet ned i Florida. Hvem ved om Arsenal har den samme interesse i denne sag.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
Annonce