Snak

Mere indhold efter annoncen

Det virker nærmest som, at du forestiller dig eller håber på, at Barca-holdet enten har glemt eller helt mistet evnen til at spille seværdig fodbold, men så tåbelig er vel ingen.


Det tror jeg bestemt ikke.
Jeg pointerer at det ikke har været seværdig denne sæson, hvilket du hårdnakket påstår det har.

Halleluja for farvede briller.
http://www.youtube.com/watch?v=ckyGX95vX8o http://www.youtube.com/watch?v=0LOp9hRhhbc No soy sólo perfecto, soy Madridista también.
@ Alsen

Øh, hvad er det lige, du refererer til ?

Jeg kan godt huske, at der i sommer var en debat om Villas placering - som jeg deltog i, men ikke indholdet.

Om Villas manglende scoringer indtil nu i sæsonen, skulle skyldes, at han foretrækker at afslutte med højrebenet, har jeg ganske enkelt ikke haft oppe til overvejelse, hvorfor jeg ikke kan svare på dit spørgsmål.

Min generelle opfattelse er dog, at Villa i øjeblikket blot er lidt uheldig og lige skal adopteres helt til sin nye tilværelse g holdet, før han scorer mål på samlebånd igen.

Iøvrigt var jeg meget imponeret af din beskrivelse af BIF i Man. United-tråden ( skrevet kl. 00:35 i går ), der 100 % ramte hovedet på sømmet.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@ Smølfen

Ja, jeg står ved, at Barca har overbevist spillemæssigt i et tilstrækkeligt antal kampe og i tilpas mange sekvenser i nogle af de kampe, hvor det seværdige fodbold har manglet fra start til slut.

At du er uenig, er din frie ret.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Nick

Det var en diskussion i sommers, hvor jeg undrede mig over, hvor ensidig (for nu at bruge et udtryk, vi kender) han var, når han forsøgte at komme til afslutninger. Jeg har ikke fulgt Valencia specielt tæt de seneste år, og hans meritter taler naturligvis for sig selv, men Valencia var vel primært bedst, når de raslede med kontra-sablen. Det er jo selvsagt anderledes med jer, og det jeg har set (og det kan være, det er for lidt), har han virket for svag i sin direkte udfordringer og afhængig af at få bolden over til sit højreben.

Og jo- det blev forfattet i en rus af vrede, man kun oplever, når influenza holder dig i sengen en fredag aften. Jeg er egentlig godt tilfreds med, at den tilsyneladende har undveget hans opmærksomhed.

BTW: TE virker inaktiv og jeres trådoverskrift forældet. Skal I ikke have en ny snart og køre lidt madrid-bashing?
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
@ Alsen

Min fornemmelse fortæller mig, at diskussionen under VM indeholdt en dybere pointe, men jeg husker ikke helt hvad.

Det er korrekt, at Villa gerne vil komme fra venstre og ind i banen; så dribler man jo netop højre om og afslutter med højre, men det har man jo også lidt efterstræbt, da Villa skulle være den falske angriber, der skulle støtte 9´eren ( Ibra eller Messi ) i målscoringen.

Og sådan er det jo også idag, hvor Villa indgår i rotationen med Messi, som mere eller mindre altid vil skubbe Villa mod venstre.

Det ændrer ikke på, at du sikkert har udpeget en af Villas knap så stærke sider, men at Barcas målscoring skulle hænge på denne knage, finder jeg overdrevet.

----

Naturligvis læste BIF din analyse, men når noget kommer så tæt på sandheden, er det vanskeligt at vikle sig fri af præmissen, og derfor svarede BIF aldrig.

----

Personligt synes jeg ikke, at det er nødvendigt med en ny tråd.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En gang børnelokker, altid børnelokker.

http://www.goal.com/en/n…ove-for-new
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
moderator
Oh no!! Think about the children!
https://kortlink.dk/sudv
Så er der lektier. Tiktaktaktik:

http://www.guardian.co.u…?CMP=twt_gu
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Det er da en ganske fin beskrivelse af Barcelona under Guardiola - især efter Maxwell´s ankomst sidste sæson. Hvad man skal kalde formationen kan man altid diskutere. 4-1-2-3, 4-2-1-3, 2-3-2-3 eller hvad han ellers betegner den som - en af styrkerne i formationen er vel netop at den er så fleksibel og flydende, og ændrer sig hele tiden, alt efter hvor på banen spillet foregår og hvem der har bolden.

Ellers glæder jeg mig til at se de unge i aktion i aften...

Barça´s starting eleven: Pinto, Adriano, Bartra, Fontàs, Maxwell, Mascherano, Thiago, Keita, Jeffren, Pedro and Bojan.

..især Thiago - han er altid en fornøjelse at følge.
Lækkert sparket ind af Maxwell.
Annonce