Nej, din argumentation; Madrid smed point mod Levante, hvorfor argumentet om, at Madrid skulle være bedre end Barca, da Madrid har slået et hold, som Barca smed point imod, går tabt, når Barca slår et hold, som Madrid smed point imod.
Det er vist din argumentation - du skriver jo indirekte, at Barca er de bedste indtil nu, da de har haft det sværeste program. Jeg har så vidt jeg ved ikke påstået, at Real er bedst, kun at Barca ikke ligger nr. 1, hvorfor de ikke fører ligaen. Eksemplet med Hercúles skulle udelukkende bruges til at illustrere, at der ikke findes "sikre" kampe, hvorfor du ikke kan bruge argumentet om kampprogrammet til noget.
når du i din øvrige argumentation fremhæver, at ligaen afgøres over 38. runder - og kampprogrammet reelt er ligegyldigt; så er det jo ligemeget, hvordan stillingen er lige nu ?
Præcis - har du forstået det, eller fortæller du mig blot, hvad jeg hele tiden har prøvet at få dig til at indse? Det er jo dig, der påstår, at Barca fører, og er det bedste hold. Jeg siger så, at det kan ikke ses på stillingen, og at det på nuværende tidpunkt er fuldstændig ligegyldigt, da der er masser af kampe tilbage.
Iøvrigt har jeg på intet tidspunkt skrevet, at kampprogrammet er afgørende, men blot rettet fokus mod, at Barca har overståetet kampprogram, som hvis man byttede det med Madrids overståede kampprogram, ville betyde, at Barca lå matematisk nr. 1.
Sludder. Dit oprindelige argumentet byggede jo på, at siden Barca havde haft det sværeste program indtil nu, så førte de ligaen, selvom de ikke lå nr. 1. Det er noget vrøvl. At Barca ville have ligget nr. 1 med Reals kampprogram er et ubrugeligt argument, da det er umuligt at bevise. Jeg kunne lige så godt sige, at Hercúles ville have vundet ligaen, hvis de havde slået Real.