Snak

Mere indhold efter annoncen
I Sport er der idag en artikel omkring planlægningen af næste sæson, hvori oplyses om, at Barca udover de årligt fast hensatte 50 mill. euro også råder over 15 mill. euro fra sommerens transfervindue samt eventuelt indkomne beløb for udgående transfers til nye spillere.

Uagtet eventuelle salg af spillere burde 65 mill. euro være mere end rigeligt til den centerforsvarer og den offensiv-forstærkning, som truppen - som det ser ud lige nu - kunne behøve til sommer.

----

Ellers er det meget morsomt at læse om, hvad de herrer Rossell og Cruyff mener om trøje-sponsoratet, og hvad de mente om samme emne for en håndfuld år siden.

Der er tydeligvis en vis divergens, som endnu tydeligere er reguleret efter politisk ståsted i forh. til magtbesiddelsen i klubben.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Penge er alt i fodbold, også hos barca. Det behøver nødvendigvis ikke være en dårlig ting. Hvis klubben behøver penge for at forsætte den høje standard så skal de have lov til at skaffe de nødvendige incitamenter.
Barcelona er umulige at slå - Bernd Schuster
Nu I taler om artiklen fra barca.dk (eller elbarca.dk, som er det samme), så har jeg tit undret mig over ham John B. Jensen, der ejer hjemmesiden. Altså jeg nyder at læse de interviews han oversætter osv, men der er bare en lille ting jeg har lagt mærke til. I må endelig ikke halshugge mig for at sige dette, men jeg har tit sporet racistiske bemærkninger fra hans side... eller de lyder ihvertfald skumle og iøjnefaldende. Og ja har nogen eksempler:

Efter en kamp mod Sevilla, hvor en af deres muslimske spillere havde lavet en svinestreg, så skrev han noget i retning af: Meget svinsk lavet af Muhamedaneren
Og alle burde efterhånden vide at Muhamedaner er et skældsord som Mogens Glistrup tit brugte.

Efter en kamp mod Osasuna skrev han om de to iranske spillere Masoud og Nekounam: Osasuna med de to "såkaldte iranere" på holdet
Nu vil jeg ikke beskylde ham for noget i denne linje, men den sætning lyder lidt suspekt. Altså hvad er meningen med den? Jeg har tit undret mig over det, og kan simpelthen ikke finde nogen som helst mening med det.

For ikke ret langtid siden omtalte han enten Abidal eller Keita på denne måde: Spilletid til negeren
Altså helt ærligt, når han har en hjemmeside som mange folk følger, både hvide og sorte, så er det lidt usselt at skrive neger på den måde. Tænk hvis bold.dk havde en artikel om Drogba hvor de kaldte ham Neger, og alle bare kunne læse det.

Og så er der også den artikel som I har diskuteret herinde. Se hvilke kommentarer han synes er nødvendigt at indføre: Qatar er et diktatur regeret af stinkende rige oliesheiker hvor kvinder er deres legetøj og ikke har nogen rettigheder.
Men nu skal vi reklamere for et diktatur.
Reklame for et diktatur der ikke respekterer menneskerettighederne, hvor folk ikke kan udtrykke sig frit og hvor kvinder ikke er noget værd.

Hvad er det for nogen ting at sige? Hvorfor er det så vigtigt at han lige skal pointere for alle, at Qatar er så slemme, og diktaturstat? Det er en fodbold hjemmeside, det er ikke nationen på ekstra bladet!
Og det der irriterer mig mest er det han skriver om kvinderne. Kvinder er intet andet end legetøj? Kvinder er intet værd? Det passer på ingen måder. Ja, de har måske ikke samme syn på kvinder som I vesten, men det betyder ikke at de ser kvinder som legetøj. For muslimer har kvinder en meget høj status, og de er højt elsket og respekteret!
Ja jeg er selv Muslim, og det er ikke for at starte nogen religiøs diskussion, men forstå mig ret, når jeg bliver irriteret af de ting han siger. Vi taler om 4 episoder hvor der har været spor af enten racisme eller ignorance. Jeg bryder mig ikke om at blive kaldt muhamedaner, jeg bryder mig ikke om at blive kaldt for neger, og jeg bryder mig aldeles ikke om at blive beskyldt for sådan et beskidt syn på kvinder, og sådan en nedgørelse af kvinder. Og jeg er sikker på der er mange andre, der har det på samme måde som mig.

Det er ikke min mening at starte en diskussion om racisme eller religion, så jeg håber ikke i har misforstået mig. Min eneste intention er bare at påpege nogen ting som irriterer mig rigtig meget, og som jeg er sikker på også irriterer andre. Håber I kan forstå mig.
John har alle dage været en klovn .. Han har tit gode artikler men så snart han selv skal komme med sit eget indput er det mere en gyseligt ..

Forresten, ikke fordi jeg ikke tror dig, men til en anden gang må du gerne ligge links ud til dine påstande .. Jeg har fx. ikke bidt mærke i de ting du lige nævner der men jeg betvivler slet ikke at han har skrevet det.....
Jeg mødte en pige fra Smilets By- og hun var ordentlig G ..
ja ja selvfølgelig, forstår godt jeg burde havde sat nogen links ind, men problemet er at Det med Muhamedaner og det med "de såkaldte iranere" er meget gammelt. Det var fra triple sæsonen, og det med negeren, var fra denne sæson men også gammel. Prøver lige at se om jeg kan finde det. Det sidste med kvinderne, er der allerede en der har postet herinde, men kan lige give linket igen http://www.elbarca.dk/ det er artikel nummer 2
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu er ordet neger jo som sådan ikke racistisk. Snarere en beskrivelse af folk med mørkebrun hud. Det er dog et lidt gammelt udtryk, som man ikke skal sætte lighedstegn med det engelske nigger.
Men det andet er sgu uacceptabelt, men som sagt 1000000 gange, skal man ikke gå på den hjemmeside for at læse andet end oversættelser.
Men for at dreje emnet tilbage på noget mere interessant, så har jeg i udgangspunktet ikke noget i mod trøjeaftalen. Trøjen er alligevel ikke blank længere, og pengene, økonomiske problemer eller ej, er gode.
Desuden står Mes que un club-branded for mig, ikke som noget der betyder, at klubben ikke kan have sponsorer. Det betyder at klubben kan og vil være mere end bare en fodboldklub for fans, lokalbefolkning og folk med vanskeligheder.
Nobodys perfect. Og bestemt ikke Barca. Men jeg synes egentlig ikke, at det er så slemt denne gang. TRODS MISHANDLINGEN AF KVINDER OG KLUBBENS (IN)DIREKTE STØTTE HERTIL!!!!11!! Buyodkor var langt værre i mine øjne.
Usympatiske Barcelona spillere......

http://www.youtube.com/w…r_embedded#!
hvad siger I til denne artikel haha
http://www.tipsbladet.dk…rid-spiller
Xavi har jo egentlig helt ret, men det gør det ikke mindre provokerende.
Annonce