Snak

Mere indhold efter annoncen
Tilykke med sejren! Meget overbevisende! Jeg er glad for Pool ikke står overfor Barca i CL.

Men som jeg så det dog en elendig dommerpræstation. Frisparket ved målet til 0-1, offsiden ved målet til 1-0 samt det røde kort lignede alle forkerte kendelser.
-
Hvor kommer SAS-ligabold ind i mit spørgsmål ..? Jeg ser sgu heller ikke dansk fodbold, men har man haft fingeren lidt på pulsen er det vist ingen hemmelighed at der har været talt meget om hvor heldige FCK har været i pokalturneringen ..
Jeg mødte en pige fra Smilets By- og hun var ordentlig G ..
Det er altid irriterende, når der sker dommerfejl, for os som for alle andre.

Om det har en afgørende indflydelse, kan altid diskuteres, men aldrig afgøres.

Barcelona har i denne sæson vundet 6 kampe (ud af 8) selvom de har været bagud, så det er ikke jordens undergang at komme bagud.

I øvrigt mener jeg det røde kort er korrekt, da det er et professionelt frispark, for at undgå et modangreb.
Fra Madridista.dk 19.01.2012 Kassow-Rossing: Der er klokkeklare beviser (TV billeder) på, at Real Madrid ikke har ære, hvis Pepe bliver i klubben. Hver kamp Pepe kommer på banen fra nu af vil være pinligt for enhver Madridista.
"Når man kommer til en semi-finale løber heldet som regel ud.
Der skal du vel ikke forvente at modstanderen hedder Schalke eller Celtic når du først kommer så langt.

Jeg synes bare de generelt er meget heldige med deres lodtrækninger tidligt i turneringen, og i den sammehæng synes jeg det er typisk. Det er vel min mening."

Det er da fint det er din mening, men et hurtigt kig på diverse lodtrækninger i de år Klejne nævner, viser jo tydeligt, at de på ingen måde har været heldigere end United. Chelsea, Milan og Lyon har man mødt, som de stærkeste, hvor Manchester har mødt Villereal*2, Roma og Lyon. Ingen af holdene har mødt 2 stærke hold samme år. På nær sidste år har barca haft skidt lodtræking allerede i 1. knockoutrunde med Chelsea*2 og Liverpool. United har i samme periode mødt Lille, Milan og Lyon de 3 år de kom videre. Alt i alt er der vidst ikke den store forskel.

Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Andreas: Jeg tror bestemt ikke, at korrekte kendelser ville have haft større betydning i sidste ende.
-
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Dommerniveauet er en af grundene til at jeg ikke gider spansk fodbold. Ved siden af de MANGE store fejlkendelser, så skal der så uendeligt lidt til før der bliver fløjtet for frispark, hvorfor spillerne agerer derefter.

Når det så er sagt, så er der næppe tvivl om at Barca er det mest formstærke hold i verden, dog med United på vej.

Med vores skrøbelige forsvar håber jeg ikke vi trækker Barca i CL (efter vi har ødelagt Roma).
https://kortlink.dk/sudv
Det er pænt grineren, når nogle her i tråden påstår, at Barcelona vil få det vanskeligere i CHL mod f.eks. engelske hold.

Jamen, selvfølgelig får Barcelona det vanskeligere i disse opgør; det kan vel selv den mest fanatiske Barca-tilhænger tilslutte sig. Og hvad så ? Der er vel aldrig nogen, som har forventet, at et hold - i dette tilfælde Barcelona - kan skræve let henover enhver modstand i verdens stærkeste klubturnering.

Det er jo ren og skær misundelse, når nogen skriver; "jamen, I får det vanskeligere i CHL mod de bedste modstanderer".

Lodtrækningsheld ? Når man altid sørger for at vinde sin indledende pulje, vil man igennem årerne også blive tilsmilet af det nogle kalder for lodtrækningsheld, men begrebet er jo langt hen ad vejen selvforskyldt.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvis Barca i denne sæson skal slå alletiders scoringsrekord i La Liga - John Toschaks Real Madrid i 89/90 md 107 mål - skulle holdet på nuværende tidspunkt have scoret 57 mål, i fald man udregner det gennemsnitlige antal krævede scoringer pr. kamp.

Messi & Co. øjeblikkelige scoringshøst er på 53 mål, så man er en smule bagefter, men bestemt ikke mere, end rekorden sagtens kan blive slettet.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Nu må vi få at se, jeg håbede da også de ville trække en lidt mere svær modstander, men det er så typisk de slipper med de lidt mindre top hold.

HAHA
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
Så er man væk for en aften og straks er Barca-tråden blevet 15 sider større.

Ufatteligt, at vi igen igen skal høre Foggy og andre pive, når Barca-folkene selv anerkender, at der skete fejl.

Luk nu røven.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Annonce