Snak

Mere indhold efter annoncen
@ FCB

I stedet for at købe en Adebayor-type så du gerne, at klubben investerede i en type, der har nøjagtig samme karakteristika som Adebayor. Hvad er forskellen ?

Alderen ? Adebayor er 24 år.

Man vil kunne have nytte af ham i 7 - 8 år. Er det et kardinalpunkt, at spilleren skal kunne benyttes i op til eller over 10 år ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
"Ergo; Barca mangler Milito, Abidal og Iniesta, mens RM mangler Cannavaro, Robben, RvN og Higuaín."

Nej, RM mangler da Cannavaro, Robben, RvN, Higuain, Heinze, de la Red, Diarra + skader til Torres og Sneijder i gårsdagens kamp...

Det må da være en svækkelse ikke at have indskiftere med kvalitet - især nu du antyder, at RMs resultater ikke kun skyldes skader... Din tese om RMs resultater bunder jo i, at RMs normale førstevalg ikke leverer varen - men i en sådan situation er truppens bredde jo netop relevant.

Så din konklusion burde lyde: RMs resultater skyldes, at visse af de normale førstevalg ikke leverer varen, og at der ikke er alternativer til disse spillere pga. skader, hvorfor man er afhængig af spillere, der pt. underpræsterer - og ikke: RM leverer bare ikke varen modsat Barca - selvom deres situationer er næsten identiske.

Off-topic: hvor mange kampe kræver det, for at Barca sætter 9 point til - forudsat at konkurrenterne ikke gør?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Lidt random comments:

http://www.barca.dk/guddy261108.htm - Jeg er virkeligt begyndt at sætte pris på ham. En forlængelse med henblik på at have en bred trup ville jeg ikke kimse af.

Guardiola har også udtalt: "Vi har øget afstanden til nr. 2". Dejligt overlegent at henføre til Madrid som Nr. 2. I like. (det hænger nok også sammen med at Ubåden kan tage 2.pladsen, men alligevel).

Derudover er Messi´s mål til 3-0 så røvhamrende overlegent og nonchelant. Symbolet på klubbens fremgang i øjeblikket.


Omkring angibere - kunne vi så ikke vende bøtten helt og gå efter Huntelaar? Han ville ikke gøre sig brok over at være andenviolin til Eto´o. Det er jeg bange for Adebayor vil.

Edit: "Off-topic: hvor mange kampe kræver det, for at Barca sætter 9 point til - forudsat at konkurrenterne ikke gør?"

Jeg fristes til at svare 3, men jeg har på fornemmelsen at der er noget jeg ikke fatter.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
NickRomano

Grunden til jeg skriver at Adabayor skal ses som erstatning for Eto´o skyldes, at det var på dette grundlag man var ude efter ham i sommers. Eto´o var på vej ud af klubben, og Adabayor var derfor udset som den direkte erstatning. Jeg tror simpelthen aldrig det vil ske at Barca betaler 300mil for Ade når vi både har henry og Eto´o i truppen og som begge kan spille helt på toppen.

Dertil synes jeg også det er forkert af sidestille situationen med Ade og så Benzema. Prisen på de 2 er muligvis i samme størrelses orden, men flere forhold gør alligevel at jeg langt fra synes det er samme situation. Med Ade snakker vi en etableret top stjerne fra et top hold og fra verdens 2. hårdeste liga. Ade vil efter min mening kræve plads i startopstilling fra dag 1, hvilket jeg ikke tror er tilfældet med Benzema.

Benzema er muligvis den store stjerne i Lyon, men her snakker vi altså den franske liga. Han er dertil kun 21, og udtaler sig ofte om han stadig har meget at lære før han er klar til at indtage toppen af europæisk fodbold. Derfor er jeg sikker på at han sagtens vil kunne affinde sig med en første sæson hvor han spilles ind på holdet, og hvor han efterhånden bliver en af de bærende kræfter.

Så efter min mening er det altså ikke helt den samme situation med de to angribere. Jeg kan dog godt se at Ade kan tilføje holdet noget som vi ikke har i forvejen, jeg føler mig dog ikke sikker på han ville blive en succes alligevel. Og med Henry og Eto´o i truppen, er det alligevel ikke realistisk at han kommer til at spille i barca..
Jeg tror du misforstår Nick.

Det jeg vil frem til er, at jeg gerne så Benzema eller Aguero som afløseren for Henry.

Derudover så jeg gerne, at klubben investerede i en angriber, der har samme karakteristika, som dem Adebayor er i besiddelse af.

Tvivler stærkt på, at Eto´o, Benzema/Aguero, Adebayor samt Bojan ville fungere i længden.

Man kunne i princippet ligeledes erhverve sig en decideret kantspiller, samt en Adebayor (til den tid, hvor Henry ikke er i klubben mere).

PS: Hvad laver losserpool fanen her i tråden? Er det Fucky 2?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Barca

Hele diskussionen omkring Adebayor skyldes, at en bruger spurgte, hvem vi så som en eventuel afløser for Henry, hvis franskmanden forlader klubben i snarlig fremtid.

Så er det lidt misforstået, at du istedet tager udgangspunktet, at Henry stadig er i klubben, hvis denne angriber skulle dukke op.

Jeg er uenig i argumentet omkring Benzema, da jeg hverken tillægger hans alder, ligamæsige baggrund eller lærevillighed noget, når spilleren - hvis han handles - oppebærer en værdi over 300 mill. kr, forsvarer en startposition på det franske landshold op til en VM-slutrunde og i det hele taget over flere år efterhånden er hypet til det vulgære. Du kan også være sikker på, at pressen vil bore i situationen, hvis Benzema må tage plads bag Eto´o.

Naturligvis vil nøjagtig det samme vil naturligvis ske med Adebayor, men jeg ser bare ingen grund til at fremhæve Benzema på den bekostning.

Iøvrigt har jeg det meget vanskeligt med Benzemas forskellige udtalelser; den ene uge er han fan af Barcelona, den næste har han altid set op til Man. United, den tredie har han holdt med Real Madrid siden barnsben og den fjerde har han adskillige idoler i AC Milan. Det var et sidespring, men Benzemas forskellige udtalelser er i min bog en stor gang fis, der blot tjener formålet, at han selv til slut står med den mest givtige løncheck i hånden.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@The Emperor

Der er ingen regler, der forbyder andre at deltage i trådene, så drop din smarte kommentarer.

@ FCB

Okay, ja, jeg misforstår dit synspunkt.

I princippet installerer du jo en ekstra angriber i klubben, der - hvis man allerede har Eto´o, Bojan og Benzema/Agüero i klubben, ikke kan være Adebayor, da der så uvilkårligt vil blive ballade omkring spilletiden og alt for store kvaliteter og egoer til frontkæden, mens Bojan også vil gå totalt i stå.

Med din konstellation - som jeg godt kan være tilhænger af, er det rigtigt, at man kunne mangle den beskrevne Adebayor-type, som bare ikke er så dygtig eller oppebærer en så stor stjernestatus, at han ikke vil kunne affinde sig med at være permanent reserve og/eller indskifter.

Det er blot en vanskelig balancegang, da man - når den foretrukne opstilling er 4-3-3 - vil være overbelagt med hele 4 forwards.

Men dit argument går godt i hånd med årsagen til, hvorfor man i sin tid anskaffede Maxi López.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
"Jeg fristes til at svare 3, men jeg har på fornemmelsen at der er noget jeg ikke fatter."

Det er korrekt, Klejne. Andre svar - som eksempelvis "rigtig mange kampe" - er forkerte.

"PS: Hvad laver losserpool fanen her i tråden? Er det Fucky 2?"

Er det ikke rimelig tydeligt?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Mit bud er 17 - 18 kampe.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce