Jeg skriver, at Huntelaars kvaliteter ikke på samme måde vil passe til RM, som til Ajax og Oranje, da spillestilene er vidt forskellige.
At så spillerne efterhånden i kolossal grad er identiske, tillægger jeg minimal betydning.
Om Huntelaar har været en succes for Oranje, ved jeg ikke nok om, men måltallene er bestemt tilfredsstillende, og det er det eneste jeg forholder mig til i den anledning.
Iøvrigt går det næsten altid galt, når man tager en tendens for langt. Det er ikke sundt med så mange spillere af samme udenlandske nationalitet i samme trup. Om nogle år, når det har vist sig, at RM´s hollandske sammenrend blev en fiasko, vil RM-tilhængerne også efterfølgende sige til deres undskyldning, at; "jamen, det var fordi Mijatovic var inkompetent og kun kunne finde ud af at købe hollændere".
I den forb. skal det siges, at jeg er overordenlig tilfreds med Barcas samling af nationaliteter; Cameroun, Hviderusland, Argentina, Uruguay, Brasilien, Mali, Mexico, Frankrig, Senegal m.fl., men med den altoverskyggende akse på holdet som spansk.
Det giver fundament, ro, vedkendelse, stabilitet, kultur, kontuinitet, rygrad og mange andre virkninger, som måske ikke umiddelbart ses, men som over en længere periode er ufatteligt vigtige for udkommet af gruppens samarbejde.
I forhold hertil er RM ved at trække helt skævt.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 :
"Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."