Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, så er det Lyngby i dag på Lyngby stadion. Det plejer ikke at være en let opgave, men vi bør få point med. Mon ikke det bliver en gang indianerfodbold, hvor vi trækker det længeste strå.


Bør få point..
Nok har Lyngby overrasket mig spillemæssigt i deres kampe mod både FCK og GF - Men vi SKAL vinde... længere er den ikke.
Jeg synes, den lugter lagt væk af bananskrald. De har spillet til mere end de point, de har fået, og vi er utroligt hakkende.

Jeg forventer, vi starter med Magnus Jensen, og at han får en lidt vaklende debut sammen med en defensiv, der har svært ved at få det til at køre for tiden. Jeg er meget fortrøstningsfuld om, at det nok skal blive rigtig godt med ham, men lige nu har vi en bagkæde, der kæmper med det.

I drømmescenariet vinder vi komfortabelt og kan spare Dario, Franculino og Billing til sidst, men jeg forventer, det bliver tæt og hakkende, så vi kommer til at skulle bruge profilerne mest muligt.

Mit bud på startellever:

Olafsson
Osorio - NK - Jensen - MBS - Beni
Billing, Bravo, Byskov (eller alternativt Sofus)
Etim, Franculino (det her kunne også være kampen, hvor man skåner Franculino fra start for første gang)



Jeg er helt enig.
Men de ambitioner, mål og planer vi har som hold, så SKAL vi vinde en kamp som i dag, mod en oprykker.

Men ja den lugter lagt væk af bananskrald og det er Lyngby, som vi ofte har problemer med og som vi har spillet på det seneste, kan jeg godt se det gå galt i dag.

Vi Skal vinde, men det skal ikke undre mig at vi snubler i dag.
Kunne dog være lækkert med en kamp hvor vi rent faktisk leverer i en hel kamp.
Min forventning er at vi taber kampen (klart) på alle statistiske parametre, men måske kan snøvle os til et enkelt point.

Jeg synes vi har været helt væk fra skiven og kan ikke se tegn på at det skulle ændre sig.

Med det kampprogram vi har fået, så burde der ligge 5 sejre og vente inden vi møder agf ude i kamp 6.
Lige nu er jeg bare glad hvis vi reelt kommer i ligaspil
Kampe i Lyngby er altid kampe, hvor vi er røvdårlige. Vi taber også tit. Lyngby har klart spillet til mere i denne sæson, end de har fået. Det er dog nok ikke forkert at sige, at deres præstationer i de tre kampe har været mindre og mindre gode. Man kan da håbe, at de rammer en bund i dag. For man har vel ikke ligefrem en følelse af, at vi bare lige går ud og klapper dem sammen med en pragtpræstation.

Nå. Vejret er godt. Midtjylland spiller. Modstanderne har en del af vores gamle akademidrenge, som man også kan følge lidt med i. Stadionpølsen skulle være god. Så forhåbentlig bliver det en fin søndag, trods alt.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lyder til du skal på stadion Mads. God kamp
Elias Olafsson, Martin Erlic, Magnus Jensen, Mads Bech, Rasmus Nissen Kristensen, Pedro Bravo, Philip Billing, Beni Djé, Darío Osorio, Valdemar Byskov, Franculino Djú.

Det ser ud til, at NK kommer til at spille på sin position på backen. Det ser jeg, som en ikke uvæsentlig forstærkning. Beni på den anden back giver vel også god mening. Så forsvaret bør være ok. Men så ser det ud til, at vi kun spiller med en angriber og to offensive midtbanespillere? Men igen, formationsændring
moderator
Etim på bænken. Jeg har virkelig svært ved at gætte Tullbergs startopstillinger. Ham Beni må gøre det godt til træning, havde ikke lige regnet med start til ham. Hvordan ser det ud rent formationsmæssigt? NK på højre back vel ?
Dette er en signatur.
Jeg er da blevet mere positiv efter at have set startopstillingen. Hvor længe er det siden vi har spillet en kamp hvor spillerne spiller på deres reelle positioner?

Mon ikke Osorio og Byskov reelt ligger på kanterne, men så har relativ meget frihed til at svæve rundt

FCM-Øøøøøøst

Ja, det er også en klar forstærkning at få Osorio og Byskov frem på nogle offensive positioner.

For en gang skyld synes jeg, at han har ramt rigtig med opstillingen.
Annonce