Snak

Mere indhold efter annoncen
SirC

Enig angående offsiden. Som jeg også skriver, så kan vinklen snyde - og det gjorde den så. Godt vi har VAR i de situationer.

Det med armen så vi jo så sent som i sidste runde hvor en Viborg-spiller laver en assist med armen.

I den situation viste billederne dog også efterfølgende, at det var benet han ramte bolden med, så de kan ikke helt sammenlignes.

Men hvad er den nye regel så? Skal det ALTID være fuld bevidst eller må man eksempelvis gerne lade sin hånd flagre og fylde, så der er mulighed for at den bliver ramt (uforsætligt)?

Jeg er med på, at alle mål ikke automatisk annulleres hvis der har været hånd på ifm. chanceskabelsen.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Reglerne for hans er blevet simplificeret.

Der er hands hvis det er hånd mod bold.

Der er hands hvis armen er over skulderhøjde.
Hvis bolden rammer en anden legemsdel først og så hen på armen kan der ikke dømmes hands også selvom armen er over skulderhøjde.

VAR går ikke ind og retter ved mindre det er en klar og åbenlys fejl. VAR fik meget kritik i starten da det kom ud fordi det ikke var konsistent med forseelserne. Så man har ændret hands reglerne til at være meget simple.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
moderator
Jeg har tidligere sagt, at jeg foretrækker FCM som mestre fremfor FCK? Det er der ikke noget fordækt i.

Hvorfor egentlig? Som jeg forstår det, er du fan af AGF, selv om det ikke virker sådan.

Ja, jeg synes en hands som Leragers i går bør straffes
At du synes noget, er ikke ensbetydende med reglerne er sådan. Du synes også FCKs to mål burde have været annulleret i aftes. Selv om ingen af dem var off-side.
Kan du ikke selv se, det bliver en underlig debat?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Repos

Jeg tænker ikke at denne debat hører til i FCM-tråden, så jeg afslutter den her:

1. At du ikke mener, det virker til at jeg er AGF-fan, må du jo om. Det burde dog være muligt for dig at se, at jeg deltager ret aktivt i AGF-tråden.

2. Hvorfor jeg har mere sympati for FCM end for FCK? Jeg kommer oprindeligt fra det vestjyske og så kan jeg ikke fordrage arrogance, jeg finder den faktisk ganske pinlig for vedkommende og som et ekstremt nederen karaktertræk. Og det karaktertræk forbinder jeg med mange FCK-fans (og klubbens måde at agere på derudover, særligt for nogle år siden).

3. Læs igen, jeg skriver netop i mit oprindelig indlæg at vinklen godt kan snyde ift. offsiden og anerkender sidenhen at der ikke var offside.

4. Læs igen, jeg forklarer at jeg mener handsreglerne bør laves om, hvis ikke Leragers "hands" er strafbar jvf. de nyeste regler på området.

Og skal der så ikke diskuteres FCM igen i denne tråd, mere interessante er mine præferencer vel heller ikke.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
moderator
@ Toon Så målet skal annulleres, fordi reglerne ikke passer dig. Der er sgu alternativt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvorfor egentlig? Som jeg forstår det, er du fan af AGF, selv om det ikke virker sådan.


Jeg synes altid det er lidt hyggeligt når de to kære FCK-mods bliver helt forargede og underlige i hovedet, når de oplever noget så kontroversielt som en jysk AGF fan der håber på et andet jysk hold i mesterskabskampen, fremfor FCK.
Hvordan kan sådan noget overhovedet lade sig gøre?
Toon Toon bør naturligvis øjeblikkeligt lade sig indlægge på den lukkede, der må være noget galt øverst.

Måske jeg også selv skulle kigge på den mulighed, fordi hvis situationen var omvendt, at det var AGF og FCK der kæmpede om mesterskabet, så ville jeg sgu nok holde med AGF.. Ved det lyder helt sort, men sådan er det nu engang.
FCM Liverpool
@Benzo

Sir er ikke FCK-mod. Han skriver i de fleste tråde. Jeg så ham i BIF tråden forleden hvor jeg svarede på et af hans indlæg med en dårlig tone. Så fik jeg lige et slask over bærget og blev kølet ned. Han har god fingerspids fornemmelse vil jeg mene.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
moderator
Hvor læser du forargelse ind i mit spørgsmål? Jeg spurgte ind til bevæggrunden. Jeg er ikke det mindste foraget. Toon må naturligvis foretrække dem han vil.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Charles på den venstre wingback fungerer ikke skidegodt.. Hvor fanden var han henne ved den friløber Brøndby ender med at score på? Hedlund har jo en hel banelængde han kan løbe uden en FCM´er inden for 10 meters afstand.

Det er simpelthen vanvittigt, at siden Zorninger først kom til Brøndby, forærer vi dem den slags omstillinger gang på gang på gang på gang på gang. Er der seriøst ikke noget i klubben der lige kan gennemskue at Brøndby gerne vil smide en dyb bold ned i bagrummet?
FCM Liverpool
Vildt der ikke er offside. Skidt at Dalsgaard hænger, ellers var han jo 3 m offside. Typisk, typisk, typisk FCM-BIF kamp.
Synes egentlig ikke vores indsats fejler noget, udover ved deres mål selvfølgelig. Kom så i anden, jeg tror på det.
Annonce