Snak

Mere indhold efter annoncen
Så hellere en Thomasberg :-)
Længe leve middelmådigheden.... Det er jo netop det jeg mener der er galt. Vi tør ikke en skid længere.
Klassens frække dreng? Nok nærmere lærerens kæledægge.
Det er bestemt heller ikke nogle navne jeg ville se i FCK.
Desuden var de jo blot eksempler på at der er rigeligt med gode ledige trænere.
Var der ikke også en der engang sagde de sande ord om at man først blev en god træner, når man havde smagt den bitre smag af en fyreseddel.

Blot fordi man har fejlet i en klub, så behøver man absolut ikke i en anden.
Jeg synes bare der er mere ´Vagner Love´ signing over de navne der end der er egentlige perspektiver i det. Henrik Jensen er selvfølgelig også en mulighed på sigt.
Jeg kunne ikke være mere ligeglad med hvad man vil have i FCK...Sorry!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Defensive
Skal vi dykke længere ned i statistikken, så vi VIRKELIG kan ærgre os over det ikke blev til en sejr?

(FCM / BIF)
Boldbesiddelse: 58,3 / 41,7
Succesfulde afleveringer: 80,4 / 69,3
Skud på mål: 9 / 5
Skud uden for mål: 7 / 3
Blokerede skud: 3 / 1
Samlet skud: 19 / 9
xG: 2,2 / 0,7
Gnm. xG per skud: 0,116 / 0,077

At vi ikke får 3 point i aftenens kamp er jeg komplet uforstående over for. Alt for mange afslutninger brændes; og så har vi ikke snakket om de kæmpe chancer der var under opsejling, men hvor man vælger den forkerte beslutning.
Ja, jeg er bitter.
@stik
Det er eksempler.
Du misser totalt hvad jeg mener.
Jeg vil have noget der ikke er Dansk leverpostej eller andetholds trænere der bliver forfremmet.
Jeg vil have en der er noget respekt omkring. Husk hvordan Laudrup indtog BIF. Det var jo en klassespiller alle kendte og vidste hvad var opnået for ham.
Man ser jo tit at spillerne føler sig hævet over træneren. Når så træneren er et langt større navn end spillerne, så kommer der forhåbentligt en naturlig respekt.
Der er jo sikkert også fine assistenter i FCM, Bach Bak og Henrik Jensen. Så der er nok af hjælp.
Tror du da problemet er at spillerne ikke har respekt for Bo Henriksen? Det er i hvert fald ikke mit indtryk. Jeg ved sku ikke hvor meget respekt der er over en tidligere fodboldspiller med en lunken trænerkarriere, men det er måske bare mig.
Laudrup var jo en træner succés, så det kan jeg jo ikke. Så passer det jo ikke ind i dit narrativ.

Ja, jeg tror ikke Bo har den største respekt blandt visse spillere. Han har til gengæld Evander på sin side og det betyder en del, da han vel er så højt i hierarkiet som man kan komme.
Når han er væk til sommer, så smuldrer tilliden til Bo som dug for solen. Alle kan jo se at der skal lidt mere til end "kom så drenge".

Men hey. Lad os da bare fortsætte af det trænerspor vi har gang i. Det har jo gået voldsomt godt de sidste par år.
Jon Dahl er vel også fri på markedet. Det kunne tilgengæld være en spændende træner at få ind synes jeg. Gjorde han det ikke godt i Malmø men har kæmpet lidt med at finde en ny/større klub? Hvis en skotsk klub der ikke er Rangers eller Celtic er interessant for ham, så er midtjylland vel også.
Annonce