Redigeretons 22. jun 2022
Morten Bruun kom med en rigtig god pointe i dagens Sort Snak afsnit. Han var mildest talt utilfreds med noget af den transfertransfer strategi vi har haft i Midtjylland på det seneste, og var egentlig enig i mange af hans betragtninger - her er nogle af dem. Lidt en blanding af hans og mine betragtninger.
- Var vi virkelig bedre stillede Juninho end vi havde været hvis vi havde beholdt Nicolaisen?
- Hvad skulle vi EGENTLIG med Max Meyer? Han viste vel det han skulle for en forlængelse, men det ser ikke ud til at vi har tænkt os at satse på ham alligevel. Det spilletid Max Meyer fik, kunne vi vel lige så godt have givet til Fraulo - så ville han måske forlænge.
- Hvad var pointen med Vagner Love? Ligner mest af alt en vennetjeneste for Evander. Han spillede vel hvad, 150 minutter? Dem kunne Lind lige så vel have fået.
Hvad ser i gerne der sker til sommer? For mit vedkommende:
Ud:
Pione Sisto. Jeg elsker Pione Sisto, og har altid gjort det - men jeg tror simpelthen at han har brug for at komme et nyt sted hen. Det virker som om han sidder fast, og jeg tror at luftforandring vil hjælpe ham med at finde hans niveau igen. Jeg tvivler på at han finder et niveau hos os der retfærdigør den løn han får.
Evander: Jeg forventer at han bliver solgt til sommer, forhåbentlig først efter for CL kval kampe.
Marrony: Det forlyder sig at han er på vej på en lejeaftale til Brasilien. Det ligner virkelig en lorte case for os. Vanvittigt skuffende.
Lössl: Virker ikke til at han er tilfreds med en plads på bænken, og smækkede med døren ved hans lejeaftale. Vildt skuffende.
Dreyer: Han har sagt at han godt kan være åben for at blive i Danmark, men siger samtidig at der også er andre spændende steder. Jeg tror ikke han fortsætter hos os, desværre.
Ind:
Offensiv midt: Vi skal først og fremmest gerne have en erstatning for Evander. For min skyld kan vi godt kigge imod Brasilien igen, hvis den rigtige mulighed byder sig. Min drøm er et ´stort´ talent ala nogle af dem som FCK har hentet i Isak, Amoo el. lign. til et større million beløb. Ellers så jeg gerne at man forsøgte med Meyer. Men det virker ikke sådan.
Ny reserve målmand: Måske noget i stil med Ousted, gerne lidt yngre dog. En erfaren herre, som Olafsson kan lærer af - og som måske er klar på en lille tørn når Olafsson sælges.
Angriber: Vi mangler en solid 9´er som som minimum er på niveau med Brumado.