Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man kan holde på den start-11er man stiller med i dag (vigtigt at have Svia tilbage), så ser det godt nok stærkt ud. En skarp angriber er vel lige det sidste der mangler, eller, måske endnu bedre, en målfarlige venstrekant.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Jeg synes ikke Olafsson har set særligt godt ud på nogen af Gents mål.
FCM Liverpool
Vi har intet skabt, efter vores front trio blev skiftet ud... Forstår ikke hvorfor de kun skulle have 45 minutter.

Vi går fra en 3-4-3 i 1. Halvleg til en 5-3-2 i 2.halvleg og har spillet forfærdeligt under den 5-3-2 formation.





Jeg synes egentlig kun det var de sidste 20 minutter der var forfærdelige. Man kom frem til store chancer i starten af anden halvleg, men jo længere tid der gik, jo mere faldt det fra hinanden.

I forhold til Olafsson, så synes jeg lige så meget det var forsvaret der fejlede. Olafsson skulle være klar til at reagere på en berøring fra en af de tre Gent spillere der stod fri i situationen ved første mål (for så at se bolden blot sejlede ind).
Elias er stadig det samme som sidste sæson, det er ikke godt med fusserne, men han så da ikke suuper godt ud i dag. Kom også skidt ud på et tidspunkt, men okay, det vsr heller ikke en katastrofe.

Vi sidder da totalt på første halvleg, synes sgu vi så gode ud. Chili kunne jeg sgu godt lide, Isaksen ligeså. Evander var måske liige laid back nok til min stil i dag, men okay. Håber godt nok ikke den er gal med Rapha. Også lidt spændt på pione situationen. Virkede til han var inde i varmenen igen. Måske den bare er tæt mellem ham og Chili.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gent var ikke i mesterskabsspillet i Belgien i sidste sæson, så det er ikke korrekt at de var i top 4. De vandt tilgengæld pokalen rigtigt nok.


Korrekt. De blev 5er i den regulære sæson, dog kun med 1 og 2 point op til 3./4. pladsen.
De vandt efterfølgende stensikkert Conference-League slutspillet, og sluttede som 5er.

Jeg er sgu spændt på om ikke vi forsøger at komme af med Kaba, hverken han eller klubben kan vel være ret tilfredse med at han skal sidde på bænken.


Det er stadig planen at Kabagoal skal sælges. Det sagde Steinlein i det fine interview med Kasper Marker på Discovery+. De regner dog først med at det bliver sidst i vinduet, så Kabagoal er klar til at give den en skalle indtil han bliver solgt, så det ikke ender som sidste år.

Heiselberg var i øvrigt vanvittig inden den slemme skade. Langt bedre end både Lind og MKH var.
Det giver også rigtig god mening ift Kaba. Junior er stadig ikke helt tilbage fra skade, så har vi Kaba indtil Junior er klar. Derudover har vi jo så Heisel og Lind. Synes det ser rigtig fornuftigt ud, men jeg er da nervøs for midtbanen. Nogen der har hørt noget om status på Rapha (udgik skadet i går)

Jeg er virkelig tilfreds med at vi fik Dreyer lukket i så fornuftig tid, vores to vigtigste kampe i sæsonen (nææsten) er jo om 1,5 uge. Jeg synes sgu vi så rigtig skarpe ud (ikke foran mål) i første halvleg. Presset sad virkelig godt og Gent kunne slet ikke sætte spillet, at nogle udskiftninger så gør at vi falder sammen var selvfølgelig ikke godt, men nu har vi yderligere en uges tid til at få styr på fysikken og restitueret til de kommende kampe.
Så må vi jo se om Heisselberg bliver den supersup i Europa som Lind var mod celtic :)
Så begynder rygter at komme på Evander...

Shit håber godtnok han kan holde hovedet koldt og gør det godt de næste par uger, derefter kan der komme fokus på en transfer.


Hvad angår salg, håber jeg ikke det bliver til den tyrkiske liga som rygter lige nu.
Jeg er stadigvæk mest varm på en top klub i Portugal mest fordi, jeg tror på hvis Evander skulle gå ud og blive en tæt på top spiller, ville det med størst mulighed ske igennem en af de portugisiske klubber.
Er der andre rygter end Gala?
Synes det vil være utrolig skuffende med et salg til Galatasaray. Selvfølgelig har de nogle økonomiske midler der overstiger vores betydeligt, men for søren, deres liga er vel nærmest i forfald, og klubberne klarer sig vel ikke rigtig bedre i Europa pt end de danske. Desuden blev de kun nummer 13 i den overståede sæson. Er helt enig med dig, men nærmest bare alt andet end tyrkiet. Så kan vi også døjes med at kæmpe de penge hjem de næste mange år.

Det er desuden vildt at det åbenbart sker så ofte at det er besværtligt at få sine penge i den transfer man har lavet, måske FCM også bare har været pænt uheldige, men både med Novak og nu også med Duelund i Kiev. Dreyer pengene havde vi nok heller aldrig set, hvis ikke vi fik lavet den aftale om at købe ham tilbage. Det er selvfølgelig to sager der involvere krigen, men de tyrkiske klubber har jeg godt nok ikke meget tiltro til.
Ja det med midler også de tyrkiske klubber, er helt væk nogle gange.

Tror egentlig det ligger i de taller ofte (over) hvad de kan leverer finansielt, ligesom der da skulle betales løn til Özil og det ender ud i de spørger om penge fra fansene...

Tror det er så simpelt som de siger god for at give 70 men i realiteten kun kan give 45 osv... Der bare ikke nogle der stopper dem fra stadigvæk og gå igennem med handlerne, noget som der ville være i andre lande som herhjemme.


Men jeg holder fast i tror, for nu kender jeg ikke indblikket i den tyrkiske liga, kan jo også være de bare ikke vil betale hvad kontrakterne lover.
Annonce