Snak

Mere indhold efter annoncen
@Svoger
Jeg synes ikke det var åbenlyst

https://bold.dk/fodbold/klubber/fc-midtjylland/nyheder/fcm-boss-maaske-bedste-saeson-nogensinde

Steinlein 26 Maj: Måske en af de bedste sæsoner nogensinde i klubbens historie

2 måneder efter....

Steinlein 28 Juli: Vi har over en lang periode siden årsskiftet ikke leveret efter vores forventninger

Det samme ved Superliga kampene og de Europæiske kampe denne sæson hvor han taler om at FC Midtjylland er klart det bedste hold, han er tilfreds med det han ser, modstanderne skaber intet og der har kun været lidt stolpe ud der har forhindret sejr.

Men jeg kan åbenbart forstå herinde at Steinlein altid ytrer sig optimistisk og det han siger er måske ikke altid det der foregår indefra.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Steinlein siger jo også i artiklen at det har været en af de bedste sæsoner "hvis man tager det hele med", altså også det udenom det sportslige. Sportsligt var sidste sæson vel mere eller mindre godkendt. Ingen katestrofe at ende nummer 2 med det næststørste budget, europæisk gruppespil og pokalvinder.

Steinlein lukker en masse varm luft ud, og ja er generelt mere positiv end os andre. Mon ikke det også er en af grundene til at han er kommet så langt som han er. :)
https://twitter.com/omerrozcann/status/1552643890427183104?t=qSbo_Q3gJ9CYLuf9eJky3A&s=19

´´Evander er i Galatasaray, spilleren kommer snart til Istanbul for at skrive under på kontrakt´´

Han siger derudover at prisen vil være omtrent €5m.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Tror også den er tæt på. Tvivler på prisen dog.
Farzam melder at vi ikke er enige med Gala. Bud forhøjet til 6 mil euro
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Svoger
Jeg synes ikke det var åbenlyst

Jeg ved ikke, hvad du ikke synes er/var åbenlyst, men jeg tror ikke, det var til mig.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Til gengæld finder jeg det ret åbenlyst, at Midtjylland kun sælger Evander for knap 40 millioner danske, hvis der ligger en meget fast aftale med ham om det, eller hvis der er en klausul.

BaW skal dog vel på et tidspunkt nok komme væltende og fortælle jer, at I bestemt ikke har fået mere for ham.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Kigger man rundt på twitter er Evander-handlen blevet meldt lukket og "done deal" nærmest dagligt de sidste to uger i Tyrkiet. Det er altid med meldingen om at "inden for de næste par dage bliver det officielt" eller "efter weekenden". Der er stadig ikke sket en skid, så lad os nu se. Jeg vil nok lige afvente den til der kommer noget fra kilder der virker mere grundige og knap så hurtige på aftrækkeren.

Det er dog uden tvivl rigtigt at der forhandles med Gala. At vi skulle slippe ham for 5 millioner euro rent lyder som utopi. Med mindre man decideret har en aftale med Evander om det. Farzam Abolhosseini melder da også at man ikke er enige. Og 6 millioner Euro skulle ikke være blevet accepteret.

Han er i øvrigt blevet meldt tilbage på træningsbanen (var det i forbindelse med kampen i tirsdags?). Så man sælger ham formentlig ikke nu for småpenge ud fra en tanke om, at han alligevel ikke kan bidrage mere inden vinduet lukker.

DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Hvad er det som Svend har gjort forkert i dine øjne?
Jeg spørger egentlig bare fordi, at jeg altid har set Svend som en slags forlænget arm til Claus Steinlein, der egentlig bare gør hvad han siger. I forhold til andre klubber hvor direktøren ofte er mere i baggrunden, agerer steinlein ofte som en slags "over sportsdirektør"

Eller er jeg helt galt på den?


Det kan du sagtens have ret - Men det er stadig Svends ansvar at agere på transfermarkedet.

Jovist man vundet 2 X pokal og 2 X mesterskab, med Svend i en hel sæson.

Han er da også lykkedes med lidt, men der er godt nok også meget skrammel.

18/19

Dominick Drexler Tjente man €2M nogle dage senere.
Júnior Brumado
Alexander Scholz
Joel Andersson
Erik Sviatchenko
Sammy Skytte
Ayo Simon Okosun
Jens Cajuste

19/20

Sory Kaba
Evander
Anders Dreyer
Dion Cools
Paulinho
Ronnie Schwartz
Lasse Vibe
Emiliano Marcondes - Lån

20/21

Pione Sisto
Luca Pfeiffer
Aílton
Daniel Höegh
Jonas Lössl

21/22

Marrony
Edward Chilufya
Juninho
Charles
Vágner Love
Henrik Dalsgaard
Jared Thompson
Anders Dreyer - lån
David Ousted
Pablo Ortiz - lån
Mads Thychosen
Max Meyer - lån

22/23

Anders Dreyer
Stefan Gartenmann
Chris Kouakou
Pablo Ortiz



Omkring hele det Evander show.

Tager det lidt med ro, når det er tyrkiske medier der melder vi er enige med Gala.

Tror desuden ikke på de priser, der skrives om.

Gala købte Victor Nelsson for €8 - Hvorfor skulle vi sælge Evander for mindre. Ja der er da mmuligvis lavet en gentleman aftale, men det skal sku også give mening.

Alle de rygter om Evander pris. Tænker det er lidt ligesom med Cajuste...

FCM melder de nok skal få €10 mil for Evander og den anden tyrkisk medier melder €5 mil
Low ball og high ball...

Prisen ender nok et sted der imellem.
Annonce