Snak

Mere indhold efter annoncen
Vil alligevel undre mig hvis ikke man laver om.
Men det vil nok kræve at det bliver Sisto eller Dreyer på 10eren, og det ved jeg ikke om man tør, da vi jo netop kun har tre CMere med.

Henrik Jensen vil vel skyde sig selv i foden ved ikke at lave noget om?

OT: Du har så også en god pointe Mads. Der har jo ikke været noget tid til at træne overhovedet, så måske det er lidt urealitisk.
Begyndte vi ikke at spille med 3 nede bagved sådan lidt ud af ingenting under Priske? Det er jo ikke fordi vi aldrig har ændret formation uden en lang indkøringsperiode før. Programmet i de næste par kampe er vel tæt på optimalt i forhold til at prøve nogle ting af. Et svækket OB hold og så de 2 oprykkere er vel hold vi skal slå komfortabelt. Også med ny træner og system. Jeg håber i hvert fald at posen bliver rystet. Gerne i form af en 4-3-3 med Pione på offensiv midt og Kaba i front.
Stik.

Hvem vil du så ofre i offensiven? Jeg går udfra du vil have Dreyer på højre kant, hvem skal besidde den venstre så?

Man kunne også stille sådan:

Isaksen - Dreyer - Sisto
--------------Kaba-----------

På den anden side så vil Sisto jo meget gerne langt ind i banen så måske han ligeså godt bare kan få den 10er. Isaksen er også ret god med begge fusser, så han kunne godt får venstre kant også, og så kæmpe med Chili der.
Jeg kan nu ellers meget godt lide Chili, tror godt han kan blive rigtig god.
Kunne dog håbe at man stiller op med Kaba fra start, når man formentlig bliver ved med at tonse lange bolde frem ad banen i blinde og håbe på at det giver en mulighed.

Så tror desværre ikke at fyringen af Bo ændrer det store spillemæssigt, før en ny træner ankommer med sine idéer.

Ville ønske vi gik over til at spille 4-2-3-1


Jeg kunne godt ønske man gav Luca bare lidt tid, til at vise sig frem. Ingen af os ved hvordan de præstere til træning, men mål kan han sku lave.

Formations mæssigt ændre det nok ikke meget i dag - Men derfor kan spillerne sagtens komme ud med et andet udtryk. 3-4-3 behøver på ingen måder at defensiv, blot fordi man har 5 forsvarsspillere med. f.eks ser jeg Dyhr være bedre i det offensive, end det defensive. Ligeså med Paulinho.

Jeg håber dog også at de fra start går ud og signalere der skal ske noget andet og ændre formation. Jeg ser en 4-3-3 være ideel.

4-3-3 kunne være med Sisto længere tilbage i banen - Han er jo ikke ligefrem målfarlig pt. men han kan stadig holde i bolden og få den ført fremad. Er Evander klar kan han ryge derned ligeså. Og så skal det være med en offensiv der inkludere en angriber. Så kunne det være fint at have Chilis fart som indskifter, når kampen er et godt stykke inde.

Vinder du kampen på midtbanen, så er du allerede et godt stykke.
Shit en keeper fejl. Men det tager vi med.
FCM Liverpool
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fint med gavebod. Jeg synes overhovedet ikke at vi er i kontrol. Jeg ville ønske at vi havde en spiller mere på midtbanen, vi er altid overmatchet derinde.

Problemet med hele det her koncept med at "Joel spiller jo midtbane når vi har bolden" er at vi samtidig gerne vil spille meget direkte fodbold. Det betyder så at vi sjældent har lange periode med boldbesiddelse, og Joel når dermed aldrig nogensinde at tage position på midtbanen. Jeg synes det er så fjollet.
Hvor er det latterligt at vi har 7 (!!!!) markspillere i feltet på OB scoringen, og Frøkjær bare får lov at stå helt fri midt i feltet.
Joel er bare heller ikke hverken en Cancelo eller Kimmich.

Hvordan kan vores defensive sejle så meget.

En forsvar ud med en midtbane spiller og så lad vores back stå lavere, når de alligevel ikke er mere iøjnefaldene i det offensive.

Når vores forsvar ikke er bedre, er vi nødt til at blive bedre på bolden og styre kampene. Det kommer vi ikke til med 2 på midten.

Jeg er godt nok heller ikke særlig tryg ved Elias. Kan vi ikke hente Alex Runarsson og så sende Elias videre.
Den der aflevering fra Kaba havde jeg ikke lige set komme.. Men dommedags hugget fra Dreyer har vi alligevel set en del gange, men lige lækkert hver gang.

Edit: For satan Kaba, det hug havde jeg heller ikke lige set komme. Lækkert lagt ind.
FCM Liverpool
Jeg plejer at være utryg i FCMs kampe i forhold til at I tager point. I denne kamp har jeg egentlig følt OB kunne tag minimum 1 point, hvis det ikke var fordi deres målmand er ikke eksisterende. Svært at få point hvis man skal score 3-4-5 mål.

Mit bud er at OB rykker ud og hvis det er niveauet for FCM er jeg ganske rolig som FCK fan.

Men fint resultat efter en turbulent periode.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Annonce