Hvis det skulle have forbigået dig, så er Viborg FCM´s absolut største rivaler. Kampen der bare SKAL vindes for begge hold.
Ja, det opfattede jeg dengang FCM lancerede hadets kamp. Men i jeres første kamo, i sæsonen siger det lidt det hele at jeres trådstarter (på graven) lægger ud med at skrive "Jeg kan forstå, at det er kampen af dem alle, vi bare skal vinde !!!", altså at nyere FCM fans (kender ikke manden, men går udfra han ikke har været med fra starten) ikke er/var helt bekendte med den her rivalisering. Og hvorfor skulle han også have det, Viborg har ikke været i suppen længe, og det er en del år siden efterhånden at Viborg og FCM har kæmpet om de samme pladser, og rivaliseringen derfor har været lidt i dvale.
Juelsgård, Lössl, Kolja, Femi og ikke mindst Farlige var alle omkring førsteholdet i 2008, hvor VFF rykkede ned,
Og udover Frank Kristensen var ingen af dem i spil mod Viborg i den sæson. Og Frank Kristensen er jo heller ikke omkring truppen længere medmindre det er yderste nødvendighed.
Så man skulle mene, at de fleste spillere har fået rivaliseringen ind med modermælken enten fra egne ungdomsrækker, organisationen eller generelt klubkulturen.
Undskyld, men den køber jeg altså ikke. FCM bygger jo ikke deres kultur på et had til Viborg, på samme måde som andre klubber har en kultur i en rivalisering til en modstander. Det tror jeg egentlig slet ikke man har i Danmark. Du kan jo sagtens være FCM´er uden du har det fjerneste imod Viborg, mens det er lidt sværere at være i Barcelona uden at have et had til Real, og omvendt.
Jonas, vi er efterhånden ligeglade med din mening, som sikkert er fremprovokeret af AaB´s mangel på netop en oplagt rival
Hvad prøver du at sige. AaB har da rivaler, FCM, BIF, AGF, OB er alle klubber som man som AaB´er hellere end gerne vil slå. Også mere end andre. Og naturligvis er FCM en rival til AaB, og omvendt, man har i en del sæsoner kæmpet om de samme placeringer, og der har været en del kontroversielle situationer, feks Bach Bak med "Den sorte bog" osv.
En anden, og hidtil unævnt, vinkling på denne "debat".
At AaB ikke har nogen rivaler, eller hvad prøver du at sige? Jeg siger ikke at FCM og VFF ikke er rivaler, men at de kampe skulle have deres helt eget liv grundet rivaliseringen køber jeg ikke.
- VFF - og for den sags skyld SIF - vil jeg alle dage hellere besejre end et af Jyllands yderpunkter, om så det være sig EfB, SE eller AaB.
Det er jo også nemmere at slå hold der ikke har niveau til mere end 1. division. Men du fanger jo tydeligvis ikke hvad det er jeg skriver. Jeg benægter ikke der ikke er en rivalisering, men at mene det er en totalt umulig kamp at spå om pga rivaliseringen er fjollet.
Og mon ikke du hellere ville have slået AaB når sæsonen er omme, og det er de kampe der har gjort forskellen på 1. og 2. pladsen (smiley).
At Superligaen, som Repos nævner, så er totalt uforudsigelig og man aldrig skal regne med noget som helst er helt sikkert rigtigt, men det handler ikke rigtigt om rivaliseringer.
Nå, afsted til kamp. Har været heldigere med udekampene i år, så en ideel kamp til forandring.
God kamp.