Snak

Mere indhold efter annoncen
Jo det er jo fuldstændig håbløst at man ikke kan slå Aab, LBK eller SIF. endte desuden med 2 point mod netop ÅB+LBK. og 3 stk mod ACH. flot. Desuden er vi vist et af de hold der har skaffet færrest point mod netop de bund 6 som vi skal møde nu, det bliver skide godt!


Haha det er faktisk værre end som så. Vi har 2(!!!) sejre mod de hold vi nu skal møde i nedrykningsspillet: 1-5 i Odense, og 2-1 hjemme mod Horsens. Så ligeså mange som vi har hjemmesejre i sæsonen :)))

Jeg kiggede i øvrigt lige en samlet stilling i bund 6, og du har ret:

OB 21 point
SIF 15 point
LBK 13 point
ACH 11 point
FCM 10 point
AaB 8 point


(Edit: kan se der var en meget nemmere måde som Nande lagde ind. Jeg havde egentlig fundet de rigtige antal sejre/uafgjorte/nederlag, men jeg regner åbenbart sløjt :D)

... Kæft det bliver et sjovt slutspil det her..


DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@Defensive Tunger

https://superstats.dk/stilling/topbund

I er det hold der har skaffet anden færrest point mod bund 6 holdene.

I har 1 point i snit mod dem.

Edit: Lyngby har også 1 point i snit mod bund 6 holdene. Så I deler sidstepladsen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det jeg lægger mest mærke til er man har lukket 21 mål mod de hold. i 10 kampe. Det er mere end 2 mål pr. kamp.

Vi har nærmest kun været vant til kampene i mestersskabspillet. Det bliver HELT andre kampe i nedrykningsspillet.
Jeg forventer minimum 6 sejre i de resterende 10 kampe. Der skal minimum 20 point på kontoen, velvidende at vi ikke har været gode mod disse hold i denne sæson.
10 millioner + bonus er vel egentlig ikke helt dumt at få for Sviatchenko .. Bliver mærkeligt at være uden ham igen dog.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig Bille 6 sejre bør ikke være for meget at forlange, men det kan godt blive bøvlet. Skulle være underligt om flere af holdene ikke stiller sig ned og ser hvad vi kan gøre. Vi må håbe at Brumado kommer tilbage i vanvittig form og en ny træner meget snart er på plads.

Jeg fik aldrig fat i, var Selmani skadet/syg til kampen mod sif, eller valgt fra?

Det bliver så mærkeligt uden Sviat. Under ham det virkelig, men største legende i vores klub hvis du spørger mig. Og det er uden tvivl. Derudover også bedste spiller, selvfølgelig. Han bliver monster savnet. Det sagt, så ser jeg meget hellere det her ske end et eller andet grimt forløb hvor han bliver sat af og uvenner med klubben ligesom J. Poulsen.
Kære FCM fans
Det gør mig ærgelig på jeres vegne af Erik skifter. Han var et ikon og en hård hund. Respekt for Erik og for hans dedikation til FCM.
Jeg har stadig en hed drøm om at klubben vil hyre Thomas Christiansen. Han ville være helt perfekt for klubben.
Han spiller presfodbold, er offensivt indstillet, taler dansk, spansk, portugisisk og engelsk.
Han har masser af erfaring, det selvom han stadig er en relativ ung træner. Han har vundet mesterskaber og spillet europæisk. Han har spillet i top klubber og endog haft debut på det spanske landshold.
Han kender den danske kultur, den spanske kultur og den sydamerikanske kultur.
Han burde ikke være for dyr at købe fri og jeg tror han ville være hooked på at komme til Danmark og træne en stor dansk klub.
Han er professionel til fingerspidserne og er samtidigt god foran et kamera, hvor han udstråler en enorm selvtillid og tro på tingene, helt Priske agtigt.
Men jeg har bedt om ham siden før priskes ansættelse og de lytter ikke.....
Hvorfor lytter de dog ikke? Jeg ved jo alt!
Med Svia ude af billedet? Damn...

Vi står vel i en situation hvor man skal tænke sig til mindst 2 nye forsvarsspiller til sommer... Vi ender vel ud med have en næsten helt ny bagkæde?

Formentlig også en masse skift på fronten... Jeg ser det nærmest som at værende midtbanen og målmands posten kun hvor der ikke bliver behov for en masse tilkøb.
Det skulle lige være Gigovic, som jeg syntes har været måske bedste mand på midten i et også dårlig periode spillende midtbane.

Med Svia ude af billedet? Damn...

Vi står vel i en situation hvor man skal tænke sig til mindst 2 nye forsvarsspiller til sommer... Vi ender vel ud med have en næsten helt ny bagkæde?


Gad vide om det her er et signal om at man betragter denne sæson som tabt og ikke rigtigt går efter Europa eller om man har afskrevet Svia som også ser slidt og meget skadet ud.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Annonce