Redigeretsøn 14. maj 2023
@Defensive Tunger
Det er lidt vildt at både FCM & FCK i de seneste år har været meget afhængige af akademi spillere.
Når man tænker på hvor mange hundrede millioner begge hold har brugt på at købe spillere og så er det en spiller som Isaksen der trækker læsset for FCM og en Daramy for FCK i denne sæson.
Det er meget få spillere som begge hold virkelig har ramt rigtigt på. Evander & Dreyer for jer og Robert Skov og Kamil Grabara for os. Jeg har ikke lyst til at tælle Claesson med da vi aldrig kunne have hentet en spiller i den kaliber hvis det ikke var for situationen i Rusland og Ukraine.
Onyedika, Onyeka og Poul Onuachu kan man jo også nævne for jer. I de år hvor I har vundet titler er det jo akademispillere der har trukket meget af læsset.
En spiller som Pep Biel spiller 3 år i FCK. Men han var jo ikke god de første 2 år. Det er jo ikke gode indkøb hvis det skal tage så lang tid at køre dem ind på holdet.
Emam Ashour kan jo sagtens blive en fantastisk spiller for jer ligesom Pep Biel for os. Men er det værd at vente så lang tid? Begge blev jo købt ind som profiler til at starte efter kæmpe profil salg. Evander for jer og Skov for os.
Success is temporary loyalty is forever
PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.