Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis man ser på FCK og deres trup lige nu, så ja, de har en fremragende offensiv. Men ligeså god deres offensiv er, lige så ringe er deres defensiv.
Jeg tror at hvis vi får kørt Oliver ordentligt ind på den højre back, så er vores forsvar i en noget bedre tilstand end FCK.
Vavro er jo decideret dårlig og giver den ene chance væk efter den anden. Det samme med deres def. Midt. Der er ikke noget jeg ville bytte med på det hold.
Så jeg forventer simpelthen at vi kan spille med fck i år, især med det nye ejerskab. Ikke at vi kommer til at vælte rundt i penge, men fordi vi nu burde turde satse mere på spillere fra en højere hylde.
Husk at angrebet sælger billetter, men forsvaret vinder mesterskabet.

Jeg er relativt enig, men jeg er da også bange for at deres sportschef kan se de samme ting som vi kan. Jeg har især et arberdabei. Det er vel samme forsvar minus Kocho som havde en jerndefensiv sidste år? Eller, det er ikke helt korrekt, for det var med VK, deres forår var vel ikke specielt prængende defensivt, især ikke i slutspillet.
Jeg tror nu godt deres defensiv kan løfte sig gevaldigt, men jeg er enig i at pt ser den heldigvis ikke god ud. Personligt håber jeg rigtig meget på et Grabara salg snarest. Jeg tror ikke de er klar over hvor mange point han redder til dem, forhåbentlig bliver netop dét tungen på vægtskålen der gør at det bliver mere lige.

Ift vores defensiv så er jeg da bange for at mange FCM fans ikke er helt enig? Har vi ikke sejlet rundt de seneste 3-4 kampe :D dog har der simpelthen været et hav af personlige fejl, foruden dem så tillader vi vel under 0,5 xG per kamp, men det har så også været mod de formodede ringeste modstandere vi får gennem sæsonen. Bliver virkelig spændende at se med de næste 3-4 kampe. BIF, FCN og GF møder vi blandt andet, så må vi se hvor vi står.

For en god orden skyld, jeg er faktisk selv positiv omkring hvor vi står, men jeg kan ikke tillade mig at sige at vi har bevist det, det er min egen personlige fornemmelse.
Vi har sejlet rundt, men det er på grund af Dalsgaard. Han er faldet så meget i niveau at man tror det er løgn.
Det er også derfor jeg nævner det med Oliver på backen.
Dalsgaard er desværre kun til reserve status lige nu.

Så tror jeg også Grabara smutter inden længe og han har været en af de bedre målmænd i suppen længe. Han bliver tæt på umulig at erstatte.
Plus at hvis de køber nye ind til forsvaret, så skal de jo også lige lære de andre at kende og vi ved ikke om de slår til.
I FCM er de jo alle spillet sammen og kender hinanden.
moderator
"Jeg tror ikke de er klar over hvor mange point han redder til dem, forhåbentlig bliver netop dét tungen på vægtskålen der gør at det bliver mere lige."



Hvem er ikke klar over det?
Dette er en signatur.
Med AHP som ejer, tror jeg, at du har ret. Der bliver købt ind, således at vi får et konkurrencedygtigt hold allerede i år. Til trods for at han er langsigtet mht. Investeringen, så har han jo ingen interesse i, at vi får en skid sæson i Superligaen i år.

På den lidt længere bane, så tror jeg, at han vil accelerere vores klubsamarbejdsform. Vi har jo fået pengene mange gange igen fra vores samarbejdsklub i Afrika og har allerede tjent godt på CD mafra. Så mon ikke den model bliver skaleret yderligere, måske med en klub i Sydamerika, når Cd mafra kører på skinner.
Sir_C

Jeg har tænkt mig at gå ind i dit barnlige indlæg, men vil blot konstatere at du næppe skal tale om niveau, på nogen måde. Din rolle og din opførsel er vel, trods alt, den mest kritiserede her på bold.dk. Og lad så Midtjyderne få deres tråd for dem selv igen.
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Imponerende at man som FCM fan pt. Kan sidde og svine FCK´s forsvar til. Der er nok at se til selv hos FCM på den front. Generelt set er det også den værste gang sludder at FCM kommer til at udfordre FCK over 32 kampe i denne her sæson. Det kommer ikke til at ske.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Måske og her er der et stort måske, har Heartland ambitioner om at føre mafra i den portugisiske første division?
Der kunne være nogle helt vildt spændende for fremtiden hvis det var ambitionen. Jeg er ikke klar over hvor stærk den portugisiske anden division er, men i sidste sæson nåede mafra en sjette plads. De var så reelt nummer fem i oprykningen, da Porto´s andethold ikke kan rykke op.
Kunne de spillere vi har tilført være nok til en oprykning, så er det jo helt andre forhold, muligheder samt udstillingsvindue klubben får.
Det er helt nyt territorium vi træder ind i for tiden.
Slap af Paul Allan.
Vi hyggesnakker bare. Smut du nu bare tilbage til FCK tråden og klap de andre lidt mere på ryggen.
Enhver med forstand på fodbold kan da se at vavro er tæt på at være en katastrofe.
Har vi noget insider eller ideer til hvem, hvad og hvor der skal handles til når Steinlein siger man kan forvente nok et par tilgange mere denne sæson??

Det lyder til Kaba er tæt på ryge til Las Palmas skulle angiveligt gå på plads her til weekenden.

Så mangler vi potentielt 1-2 angriber/offensiv spiller, kan tænkes de afventer og ser om man ryger ud på Torsdag for så kommer der nok kun 1 tilgang til offensive plads fremfor 2...

Vi mangler vel også 1 tilgang på back plads med Joel skadet og som det ser ud nu har vi vel kun 3 backs til 2 pladser.
moderator
@ Defensive tunger

Jeg tror ikke de er klar over hvor mange point han redder til dem, forhåbentlig bliver netop dét tungen på vægtskålen der gør at det bliver mere lige.

Hvorfor skulle man i FCK ikke være klar over Grabaras betydning? Sådan af ren nysgerrighed; hvordan sjusser du dig frem til sådan et postulat?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce