Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er egentlig meget enig i, at den offensive bredde mangler voldsomt - også mere end en enkelt spiller. Problemet er lidt, at vi jo mangler kvalitet, men ikke for alvor kvantitet. Du er selv inde på, at vi udover de tre startende har Brumado, Chili og Marrony siddende ude, som der er bundet en del penge op i. Endnu flere hvis man tager Pione med. Derfor tror jeg desværre ikke, at der kommer mere end en enkelt. Og denne ene skal så gerne ramme plet. Så håber jeg virkelig at bare en af de tre førnævnte kan mande sig bare en anelse op, så vi i det mindste har 5 til de 3 pladser, der kan være nogenlunde konkurrencedygtige.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Adios, Kaba! Tak for Champions League og alle målene mod FCK.


Tak. Som en stor Kabagoal fan, er jeg virkeligt glad for at nogen kan huske de første par sæsoner, hvor han smadrede FCK og var grunden til at vi ramte CL.

Attituden er ikke den bedste, men han har fået alt for mange unødvendige hug pga. den.
Selvom han aldrig har bombet, så har han, specielt i de første sæsoner, været en vigtig brik i vores offensiv.
Saemala ja Kaba har fået lidt meget hug og ikke alt har været berettiget, man kan sagtens se at han har noget vi ikke ser så tit.

Jeg er dog af den holdning at Kaba er en af grundene til vi har haft 3 år i træk uden mesterskab. Vi har manglet en stabil 9er siden vi mistede Paul, og det har Kaba ikke været, 2 udlejninger og et rodet forløb, hvor han har været inde og ude af holdet når han har været her. Ærgerligt når man jo godt har kunnet se at han godt kan, blandt andet mod fck, men han skulle jo have jordet hold som Horsens og Lyngby, det gjorde han aldrig rigtigt.
Ift kampen i går, så hopper jeg på den vogn der hedder Sørensen på HB er ikke min kop the. Jeg er rigtig glad for OS og håber han spiller de fleste kampe, han kan også godt vikariere der, men synes det var tydeligt i går at vi nærmest overhovedet ikke angreb i vores højre side. En venstrebenet back på højre, jeg synes ikke det holder.

Jeg er spændt på hvad ledelsen gør. Pt er Dalsgaard en hovedpine, han har været meget småskadet siden jul og når han ikke er så har niveauet mildest talt været svingende. Som skrevet tidligere herinde, det bliver lidt af et signal når det er vores kaptajns plads hvor vi henter en ny til, håber ikke at Dalle får ødelagt stemningen hvis han skal ril at kæmpe noget mere for sin plads.

Jeg er derudover enig i at vi er for tynde i front med 3 gode. Vi har jo simpelthen ikke noget med kvalitet at sætte ind pt. Jeg er så done med Brumado, i går får han jo heller ikke sat mange fødder rigtigt, og et mål fra hans fod er utopi at håbe på.
Der bliver snakket rigtig meget højre back i tråden for tiden. Er det helt utænkeligt at Rømer er tiltænkt som den der skal spille derude når der er brug for der eller er han helt færdig som back? Blev han i grunden skadet for nyligt?
At falde er ingen skam, men at blive liggende er
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Havde helt glemt Rømer. Han har spillet central midt i en rum tid nu. Men jeg tror han er tiltænkt en lidt all round rolle og sikkert også som backup til back pladsen.
Jeg har dog svært ved at forestille mig at han skulle være i spil som første valg.
Jeg holder stadig på at vi skal give den fremragende Oliver mange flere kampe på den plads. Han har hele pakken til at spille på positionen.
Han er hurtig, kan tackle og er rimeligt forudseende i forsvaret. Han har reddet en del kastanjer ud af ilden.
Han mangler, som mange påpeger, at bygge på det offensive. Det kan man vel lære, for den speed han har burde gøre at han kan komme til baglinjen og smække en sukkerball lige i smasken af Cho. Han kan jo også løbe i hele kampen.
Hvor svært kan det være?
Ellers må der gerne købes endnu et talent til angrebet, så vi ikke hænger på chili og Brumado når de andre trænger til et hvil.
Brumado især burde være helt færdig i klubben desværre. Det show han stillede op med i går var ikke en FCM spiller værdig.
Til start-11 synes jeg, at vi mangler en højre offensiv kant a la Simsir, en midteforsvar med noget fart og en back.

Jeg synes faktisk, at Oliver Sørensen løste den højre back super godt i går. Han har netop en god fart, er god på bolden og kom da også til et par indlæg i går.

Men jeg synes, at det var tydelig i går, at når vi spiller så offensivt, så mangler vi en midteforsvar med noget fart. Det har hverken Ingason, Juninho eller Gartemann. Det er hovedsageligt i omstillerne, at vi har været sårbare.

Mht. Bredden så kunne man vel godt tænke sig en, der kan konkurrere 1-1 med Olsson. Derudover så synes jeg også, at tålmodigheden med Brumado er ved at være opbrugt. Han har fået rigelig med chancer, men er bare ikke lykkedes. Send ham til CD Mafra.

Chili har vi hellere ikke lykkedes med. Kan godt se, at han har noget fart og styrke, men han mangler noget teknik. CD Mafra.

Marrony har derimod en fin teknik, men har aldrig rigtig fået chancen, kun små indhop. Han gjorde det fint i træningskampene ligesom Franculino, så ham burde vi give en ordentlig chance.

Så offensivt kunne man passende finde to alternative.

Men efter kampen i går, så ser det ud som om, at vi har løst vores angrebsproblem:). Og ja, vi har da nogle mangler endnu, men det er ved at være i småtingsafdelingen.

Jeg kan ikke huske, hvor jeg så det, men nogen mente, at Franculino egentlig bare skulle have været heroppe at snuse til tingene og så være sendt til Mafra på samme måde som Ousmane Diomande.

Det tror jeg vist, vi kan blive enige om, at han ikke skal.
Midtjylland!
Sørensen på højre back, kan aldrig være andet end en lappeløsning når han er venstre benet. Når TT spiller uden kanter, er man afhængig af at backs kommer frem og slår indlæg, for ellers får Cho, Franculino osv., intet at arbejde med. Vi så igår, hvor god Cho er, hvis vi kan få servet bolden derind. De indlæg, er selvsagt svære for OS, når han spiller i højre side.

Så der skal en ny, hurtig kvalitets back ind. En der er bedre end Dalsgaard.

Er også bekymret for Ortiz må jeg sige. Det er aldrig et godt signal at han først får debut efter 1,5 år i klubben og laver nogle graverede fejl i sin debut. Han er 23 og burde være på toppen. Tror kun han har været en nødvendig lappeløsning og tvivler på han har topniveauet.

Charlés er for mig også en kæmpe gåde og fatter ikke at TT ikke spiller Fossum på den position i stedet? Charlés var blind passager indtil det tvivlsomme straffespark og Fossum havde rent faktisk et supergodt indhop. Ud med Charlés.

Og så er der den evige offensive hovedpine, hvor års fejlindkøb stadig forvolder os hovedpine.

Der er ingen der tror på at Brumado, Chili eller Marrony kan gøre også til en mesterskabskandidat igen. At Marrony bliver vraget til fordel for Brumado og unge Priske, fortæller den fulde historie om den indsats han leverer til træning. TT har 0% tiltro til ham.

Mener der skal 2 ind og så skal man forsøge at komme af med så meget vraggods som muligt, selv om det er svært at få penge for spillere som ikke leverer og har en lad attitude. Vi mangler en profil med fart og som kan udfordre mand/mand. Hidtil har alle vores indskiftninger haft karakter af at dræbe kampen. Gud nåde trøste det, hvis man rent faktisk skal prøve at vende en fodboldkamp.

Er ikke helt enig Hausser
I går kom Kaba jo ind i stedet for Charles.
Det vidnede da i den grad om at TT ville op og lukke kampen.

Da så først man kunne se vi var videre, da giver det mening at spare spillere.
Annonce