Snak

Mere indhold efter annoncen
Gartenmann skulle være på plads i Skotland. Både han, Brumado og Chili er sendt videre på lejeaftaler. Ortiz skulle også være på vej på leje til Tjekkiet. Den trup bliver dælme stor til sommer.

Ingen vil betale transfers for vores dødvægt. Det forstår jeg godt


Det er jo det gode ved lejeaftaler, at det kan jo være de får tur i den og derefter kan sælges.

Shit det e rart, at få sendt ligegyldige breddespiller afsted selvom det kunne leje. Landskamps pausen kommer på et fint tidspunkt ift. at få de nye implementeret i pausen.
Jeg tror nu der er en del sandhed i det og har også selv set, nogle af de ting som nævnes i hele forløbet.
Der er selvfølgeligt to sider, af en sag. Måske endog 3 her, med Sistos bror og tænker ikke, at det kun er den ene side som har fejlet. Det tror jeg alle parter han en andel i.
Men der er nok noget i kontrakten som besværlig gør tingende.
Ved ikke hvad jeg synes om Ola Brynhildsen transferen. Frygter at det er en ny Chili situation, men lad os nu se.
Det er fedt at der sker så meget, det er bare ærgerligt at det er så sent i vinduet, men sådan er det vel når man er en klub i FCM´s størrelse, så står man nok langt nede i køen til de attraktive spillere.
Nu må der godt snart ryge et par stykker ud, forhåbentligt Ortiz og Gartenmann.

Mht Pione Sisto så tænker jeg også at vi ikke hører hele sandheden. Hvis han var så ugidelig så var hans kontrakt revet over for længst. Tænker vi får en del at høre fra Sisto, når kontrakten er udløbet. Det bliver nok ikke pænt det han kommer til at sige om FCM til den tid. Men mon ikke også den historie har to sider :P

Jeg frygter også næste sommer. Vi kommer til at stå med en gigantisk trup.
Vores udlejede spillere skal gøre det fornuftigt, så de kan blive solgt.

Jeg er mere end tilfreds med transfervinduet nu. Det er vel rekord for hvor mange penge en dansk klub har brugt i ét vindue?

Eneste jeg drømmer om er noget vanvittigt som f.eks at bytte Lössl ud med Schmeichel, hvilket jeg godt ved er urealistisk, men så i det mindste bytte ham ud med en anden klasse keeper. Synes Lössl er faldet pænt meget i niveau.
FCM siden 2002.
Teshin1990

Gaversen indgik en kontrakt med Sisto, der gav mange millioner i sign-off feed. Det er den aftale, han prøver at tvinge Sisto ud af. Og det gør man så ved ikke at lade manden spille fodbold. Nej, ud med Gaversen. Det er sgu ussel.

Men det lyder da fint, når Gaversen står og sige, at han er villig til at rive kontakten i stykke for "at hjælpe Sisto" til at spille et anden sted.
Vi skal halvandet år tilbage for at finde første gang Scholz var rygter til FCK: https://bold.dk/fodbold/nyheder/medie-fck-forhoerte-sig-paa-alexander-scholz
Rygtet fortsatte til sidste sommers transfervindue.

FCK har som sagt længe været på frierfødder efter Scholz. Der er også snak om AGF nu her, men jeg ved ikke om det er ønsketænkning eller det reelt set har noget på sig. Som FCM fans er det klart vi synes det er pisse ærgerligt uanset hvad.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ved ikke hvad jeg synes om Ola Brynhildsen transferen. Frygter at det er en ny Chili situation, men lad os nu se.


Jeg vælger at være lidt mere optimistisk. Brynhildsen har trodsalt bidraget med 7 mål og 4 assist i 15 kampe i år i en liga som er bedre end den svenske.

Eneste jeg drømmer om er noget vanvittigt som f.eks at bytte Lössl ud med Schmeichel, hvilket jeg godt ved er urealistisk, men så i det mindste bytte ham ud med en anden klasse keeper. Synes Lössl er faldet pænt meget i niveau.


Sjovt for jeg sad og tænkte for, at vinduet bliver fuldstændig perfekt kunne man passende hive Schmeichel ind. Men den er ikke realistisk. Med mindre familien død og pine gerne vil hjem til DK. Med Grabara der bliver i FCK, så bør vi være oplagt.
Men han bliver i udlandet.
@Steinleins_drøm
Jeg har også længe ønsket Svend væk. Synes han har fået alt for lang snor.

@billebums
Jeg dør lidt inden i hvis Scholle ender i FCK... Indrømmer jeg blankt..

@Gelmore
Tænker også Schmeichel bader i tilbud fra udlandet.
Vi skal nok vente til næste sommer før vi slipper af med Lössl.
Spændende hvordan Olafsson udvikler sig i Mafra, måske han kommer tilbage og tager over for Lössl. Har svært ved at tro at Olafsson ikke er bedre end Lössl pt.
FCM siden 2002.
Tror også angående keeper at planen fra hele sæsonen har været Lössl står hele sæsonen også Ola tager over derfra...

Nu kan de jo nok følge Olafsson helt tæt hele sæsonen, så hvis han ikke bliver bedre bliver der nok handlet næste sæson. Eller måske allerede til vinter men gør han det godt tænker jeg han tager direkte over...

Spændende med Nordmanden, syntes det vildt og vildt fedt med det transfer der sker helt sindssygt med alle de signing havde aldrig set det komme...

Desværre et par uger 4 for sent... Men det kan stadigvæk redde sæsonen, og skabe den trup til det niveau vi har været på.


Angående spendering har vi vel rundet den anden side af 150... Millioner
Skal næsten have lavet en opgørelse.


Sisto snakken, jamen forestiller mig der er noget psykisk indblandet, sådan situationer er meget meget kompliceret og næsten aldrig muligt bare sige nå det var synd ses for du lever ikke op til niveau nu.

Fcm hægter nok også med garanti på at man har været bevidst om nogle psykiske problemer der man henter ham hvilket juridisk gør det helt umuligt bare smide ham for døren.

Teshin
Det samme her. Næppe har man set en mere sympatisk person på de kanter - personligt kan jeg heller ikke de store ligheder i værdierne, men FCK kan uden tvivl tilbyde Scholz nogle oplevelser og stabil base, som tingene ser ud lige nu; det samme ville man ikke kunne sige om eksempelvis FCM.
Jeg er overrasket over I ikke har nogle kantspillere i truppen. Dreyer & Isaksen har været nogle af jeres bedste spillere i nyere tid og de var kantspillere.

TT spiller et meget unikt system. Jeg har talt med @Defensive Tunger om det et par gange. Men vælger man på et tidspunkt at fyre TT, så står den kommende træner i problemer med en trup uden kanter.

Måske kan ham Dario gøre sig gældende på kanten. Udfra hvad jeg har googlet mig til er han lidt en hybrid spiller der både spiller højre kant, offensiv midt og venstre kant.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce