Snak

Mere indhold efter annoncen
@nand
Dario Osorio er da kant. Men ja, mængden af kantspillere er farlig, hvis vi skifter træner. Det tyder på at man har tænkt sig at give TT lang snor, hvilket nok er meget fornuftigt, efter som de sidste par trænerskift ikke virkede.

Edit:
Skrev denne comment inden jeg så at du havde redigeret din comment :P
FCM siden 2002.
Hahahaha :p

Jeg kan huske da I fyrede Capellas, så var begrundelsen fra Steinlein at man ikke kunne se nogen fremgang fra SmartOdds, ja de elsker sgu det program.

Jeg tror han har til vinter og så kommer der evaluering på det ligesom med Capellas. Uanset om man er i en opbygningsfase så skal 150m DKK indkøb give en top 6.

TT fik Randers i top 6 med langt dårligere spillere, så det bør og skal lade sig gøre.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Når vi kun skal koncentrere os om ligaen, så er Thomasberg en fremragende træner og lige hvad FCM skal bruge.
Han har erfaring, kender FCM, kender alle spillere i Superligaen og har gjort det kanont med Randers. Prøv at se hvor Randers er efter han forlod dem.
Han er måske ikke den mest erfarne træner europæisk, men fik dog alligevel Randers videre fra gruppespillet.
Syntes ikke man kan klandre ham at vi ikke kom videre denne sæson, derimod skal han have stor ros for at vi overhovedet fik chancen for at kvalificere os.
Truppen har absolut ikke været til Europa denne sæson, selvom det selvfølgelig kunne være fedt at være kommet i endnu et gruppespil.
Nu er vi der ikke og så er Thomasberg altså et godt bud på en træner vi kan have i et godt stykke tid.
Jeg tror at vi som klub vil vokse med ham ved roret, ligesom jeg tror Thomasberg vil det med FCM.
Jeg vil hundrede gange hellere have Thomasberg, der kender ligaen, end en eller anden udenlandsk træner der ikke kender Superligaen og tror det er en liga man bare kører over.

Fedt med de mange nye spillere. Så fik skideskuret endelig fingeren ud.

Jeg tror jeg vil vende denne situation til noget positivt, præcist som jeg gjorde da vi ikke kom i top seks. Vi var ikke klar til top seks, men vi fik spillet os sammen til at være en trup der kan spille i top seks og mere til forhåbentligt. Det samme kan siges om manglende Europa i år. Vi har ikke truppen til at spille med i begge turneringer, men nu får vi en sæson hvor vi kan gøre os klar igen.
Så er der forhåbentligt Champions League på programmet næste sæson ;-)
Så har tipsbladet været ude med denne artikel her til morgen.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fcm-melder-ud-vi-har-en-trup-til-superliga-guld

Forbered jer på en shitstorm.

Det kunne dog være sjovt hvis han fik ret :)

Det er jo en shitstorm hver gang FCM melder noget ud.
Der er gået sport i at hade FCM og det ses tydeligt hver gang FCM rører på sig. Også derfor Bold.dk, elsker deres FCM artikler, for det giver mange klik, selvom det desværre intet har med debat at gøre.
Det hate der er mod FCM er faktisk ret komisk og jeg er vild med det, selvom det er småligt og patetisk. For det viser bare at vi gør en helt masse rigtigt :-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved nu ikke om jeg synes, at FCM får mere hate end f.eks. FCK gør. Jeg kan dog til tider undrer mig over hvor lidt der skal til, for at særligt nogen bliver stødt. Altså på sociale medier har en del FCK-fans stadig travlt med at gøre grin med steinleins “vi har lagt nummer 1 siden Thomasberg tog over”. En kommentar der åbenlyst er sagt med et glimt i øjet. Det undrer mig lidt, at en klub der har et fremragende hold, spiller fed fodbold, spiller Champions League igen, stadig har fans, hvor der tilsyneladende er så relativt lavt til loftet.

Samme med “top 50”-ambitionen der også ofte latterliggøres. Sjovt nok ofte fra fans af klubber der ikke selv har nogen europæiske ambitioner. Det er selvfølgelig også lidt nemmere, så skuffer man jo ikke.

Måske jeg bare er blevet lidt gammel. Den der krig mellem klubber forstår jeg ikke helt.

Jeg tror så for øvrigt ikke, at vi kommer tæt på FCK og FCN i denne sæson. Deres koncepter er stærke og mere indøvede end vores. Men top 3 må og skal være målet samtidig med, at vi forhåbentligt for et mere tydeligt udtryk, koncept og indbyrdes relationer at se, som sæsonen skrider frem
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
I så fald en ret ligegyldig shitstorm. Hvis man stadig ikke har forstået, at FCM altid melder offensivt ud, følger man ikke for godt med.

Jeg er blevet immun over for den retorik. Jeg vil gerne vædde med, at vi ikke slutter i top 2 denne sæson.

Men jeg synes, det er lovende, at der blev luget så meget ud i truppen her til sidst. Hvis de nye spillere ellers bliver positive bekendtskaber, er der grundlag for at tro på, at FCM´s begyndende negative spiral kan stoppes igen.
Midtjylland!
Hvis man stadig ikke har forstået, at FCM altid melder offensivt ud, følger man ikke for godt med.


Men naar man selv helt bevidst saetter roeven i klaskehoejde kan man jo heller ikke agere forarget naar andre reagerer paa det. Det er rigtigt aergeligt at man roeg ud paa straffe til Legia - det er der ingen skam i naar man ser hvor svaert FCK havde det mod et daarligere hold fra samme liga. Tilgengaeld var det pauvert mod Omonia Nicosia og Pogres Niederkorn.
Jo jo Diogenes, men nu er der altså stadig 2 sæsoner tilbage til at nå top 50. Det er vel ikke noget der er helt umuligt.
Man kan snakke om at få smæk i røven hvis klubben ikke når det, men som det ser ud lige nu er den jo på rette vej.
Det var ogsaa mere en bemaerkning omkring den generelle facon FCM har ift. deres mediestrategi og reaktionen andre klubbers fans har. Naar man er saa aggressiv som FCM er i deres udmeldinger maa man ogsaa forvente at andre har lidt schadenfreude.
Annonce