Flot økonomisk resultat! Imponerende udvikling, siden de to "mindre" revaliserende klubber på den jyske hede slog sig sammen. Specielt de seneste 10 år. I 2013/14 var klubben jo tæt på konkurs og spillerne fik rullekebab efter kampen. I den sæson var vi dog uhyre tæt på et dansk mesterskab. Da det glippede pga. af nederlag i de tre sidste kampe, tænkte jeg at vi nok aldrig igen ville komme så tæt på guldet. Det gjorde vi jo heldigvis, samtidig med at vi begyndte at præstere hæderligt i Europa. :)
Men i 13/14 kan man sige vi sportsligt fik noget mere valuta for pengene, end lige i dag. Nu er det vigtigt vi hurtigt kommer tilbage på sporet igen sportsligt. Det er trods alt den bedste forudsætning for en fortsat sund økonomi. Der må ikke gå "Manchester United" i den, uden at drage for mange paralleller i øvrigt.
Fremtiden ser dog ret fornuftig ud. Godt ungdomsarbejde, flotte træningsfaciliteter, fornuftigt scouting netværk, solid økonomi, rig og kompetent ejer. Fundamentet er godt! Så det burde være et spørgsmål om tid, før det klikker inde på banen igen.
Mon ikke nogle af pengene også snart skal bruges på en reel stadion udvidelse? Med en belægningsprocent på over 78, synes jeg det vil være rimeligt.