Snak

Mere indhold efter annoncen
Kronen for helvede. Du skriver, at du trækker dig, og så forsøger du alligevel igen. Bare med en artikel, der viser det modsatte af, hvad du siger.

Grabara præsterer bedre i foråret, end han gjorde i efteråret (og det var din målestok med Løssl).

Samtidig så understreger Sirs data igen min pointe.

Men altså. Nu, hvor du igen turnerer med Grabara. Hvilke statistikker er det, der viser, at han max er en god målmand? Du sagde, at det var samtlige, så du må relativt nemt kunne finde et par stykker.
Kald mig Jakob Skomager
Jeg har så taget fejl angående statistikker.
Men, hvis du nu læser artiklen jeg henviser til, så mener de ikke at Grabara har haft nogle kampafgørende redninger, som Lössl og Pentz.
Det er nok mest det jeg hælder til. Men jeg syntes stadig det er helt fint hvis du hellere vil have Grabara.
Dette er min personlige holdning og den står jeg ved.
At du ikke mener de fejl Grabara har lavet har kostet point, er fair nok.
Jeg kan huske at i efteråret og sidste sæson var jeg pænt jævnt træt af Lössl og alle hans fejl. Han lavede nemlig disse tåbelige fejl som Grabara har lavet nogle stykker af her i foråret. Men han har steppet op og været en af de bedste keepere dette forår. I mine øjne har kun Trott været bedre.

Hvis vi skal fortsætte. Så bliver du nødt til at forklare hvem på FCK´s hold der er bedre end Mads Bech og Paulinho. Jeg vil rigtigt gerne høre et argument for det.
Samtidigt kunne det være rart at vide hvorfor du mener Clem er bedre end Martinez, eller Oliver Sørensen for den sags skyld.
Hvis du mener Falk er bedre som sekser end Martinez, så fair nok. Han er en god boldfordeler, men jeg ser ham ikke så god defensivt som Martinez.

Så har du argumenteret for Orri i stedet for Cho. Det virker også pænt useriøst i mine øjne. Orri kommer jo kun på holdet fordi i har en Corner der ikke kan spille hver gang. At han så scorer et hattrick i en enkelt kamp, så skulle han pludselig være bedre end en fast mand på et Koreansk landshold.
Kan du ikke godt selv se det?
Franculino giver sig selv. Han ville gå direkte ind i startopstillingen på FCK.
Kronen, du er umulig at debattere med.

Så valget af målmand er nu baseret alene på kampafgørende redninger? Tjek. Grabara har været ringere i den her sæson, end han var sidste sæson. Har han droppet? 100 procent. Vil jeg stadig vælge ham over Løssl. Ja. Højere redningsprocent, flere clean sheets, og at over de seneste sæsoner har været ligaens med afstand bedste keeper.

Jeg giver op. Du skyder mig en masse holdninger i skoene, som jeg aldrig har udtalt. Mit eksempel med Cho over for Orri var for at vise absurditeten i dine valg af præmisser. At jeg lige så nemt kan finde parametre, hvor jeg kan gøre FCK-spillere bedre end Midtjyllands ditto - og det bekræfter du jo så tydeligt her, at du mener er en absurd tilgang.

Du er sgu for useriøs.

Og nej. Franculino ville ikke glide ind i FCK´s start 11 lige nu. Han ville ikke spille i stedet for Orri.
Kald mig Jakob Skomager
Hvis man nu skal prøve at tage vores FCM-klubtråd en anelse tilbage, så er det i aften Brøndby-FCN spilles. Taberen af denne kamp er vel ude af guldkampen endeligt? Det ligner op af bakke for Brøndby. De virker ramte både i forhold til skader, men også generelt på fysikken sidst i kampene. De må for min skyld gerne spille uafgjort. Og så vil jeg da også lige holde øje med om Tverskov trækker gult. Han var dælme god da de var i Herning sidst, så en karantæne-dag på mandag mod os ville ikke gøre mig noget.

Derudover spidser det også til i u-19-ligaen hvor vi (på vanlig vis fristes man til at sige) er med i kampen om guldet. Der kan opstå en ret vild situation, hvor mesterskabet kan blive afgjort på en straffesparkskonkurrence mellem os og Brøndby, hvis:

- begge hold vinder deres andre resterende opgør (en kamp for os og to for Brøndby), der lægger efter det indbyrdes opgør på lørdag, og dermed ville lægge á point.
- Kampen på lørdag samtidig ender uafgjort, og man dermed skal finde vinderen af det ekstra point på straffespark, som jo så vil være det altafgørende point.

Det er ret absurd.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
FCK er uden Cornelius i morgen. Vurderet på vores seneste opgør i Herning er det jo nok fint nok. Der skabte han kæmpe problemer for vores bagkæde. Dog er han jo egentlig en type som vores stoppere nok hellere vil stå overfor end en hurtig, bevægelig type der løber i dybden.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er rimelig rolig ved kampen i morgen. Jeg er mere bekymret for FCN kampen søndag.
Vi må håbe Thomasberg ikke stiller med en 5-3-2 i morgen. :)

Da vi senest vandt 2-0 i Parken, var Kristoffer lige kommet tilbage fra en skade, efter nogle kampes fravær. Jeg mener han var hovedårsagen til at vi vandt dengang. Med hans evne til at tage temperaturen på kampen og holde fast i bolden, når det var nødvendig. Han bliver selvfølgelig super savnet!

Så er der selvfølgelig andre der er begyndt at vise gode takter, og Martinez er kommet tilbage. Håber dem der virkelig har noget x-faktor, også evner at finde det frem i morgen, i en storslået, men hektisk kulisse.
Ikke noget med 5 bagi. Helt generelt.

Det var kun godt under Thorup med meget offensive backs og en CB der også kunne noget, Novak.

Hvad siger i med BIF - FCN?
Er X ikke det bedste for os? Jeg har sgu en lillebitte anelse om en Brøndby sejr. Alle får talt fcn helt langt op over skyerne.

Som jeg var lidt inde på for nogle dage siden, så vil er Brøndby nederlag og BIF som nummer 4 nok være bedst på den lange bane. Vi, FCN og FCK har alle snildt råd til sorteper, men det er klart det vil være en katastrofe, især for FCK og os. Jeg tror dog ikke fck kan komme helt ned og blive 4 som tingene er nu, men man skal aldrig sige aldrig 😅
Du fik ret med en Brøndby-sejr, Defensive Tunger :)

X havde måske nok været det bedste for os, men i sidste ende ændrer det jo faktisk ikke så meget på at hvis vi vil blive mestre, så skal vi nok vinde resten. Forhåbentlig knækkede det FCN en anelse inden vi skal op på plastikken tirsdag. Den kamp kan også blive voldsomt afgørende, men det er kampen i dag der kan afgøre, hvad den bliver afgørende for.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Ja vi må håbe på det var et ordentlig slag i tuden på FCN og vi så kan slå dem helt ud når vi kommer på besøg.

Det gør vel samtidig også at spiller vi X i Parken i aften, så skal både FCK og Brøndby smide point i mindst 1 af de 2 sidste, før vi kan blive mestre, og vi skal så som udgangspunkt vinde begge vores.

Så lad os for faen tage en sejr i parken i aften. Så på twitter at de aldrig har slået os når de har haft 29.000+ på stadion :D haha
Annonce