Snak

Mere indhold efter annoncen
Så lad os for faen tage en sejr i parken i aften. Så på twitter at de aldrig har slået os når de har haft 29.000+ på stadion :D haha


Haha det er en af de mere kuriøse statistikker. Jeg tror faktisk heller aldrig Neestrup har slået os i en ligakamp, hvis jeg husker rigtigt?

Martinez har heller aldrig tabt til FCK. Alt peger jo på en udesejr i aften.. Cirka ;)
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Jinx
Er rimelig rolig ved kampen i morgen. Jeg er mere bekymret for FCN kampen søndag.


Jeg sidder med præcis samme fornemmelse.

X havde måske nok været det bedste for os, men i sidste ende ændrer det jo faktisk ikke så meget på at hvis vi vil blive mestre, så skal vi nok vinde resten. Forhåbentlig knækkede det FCN en anelse inden vi skal op på plastikken tirsdag. Den kamp kan også blive voldsomt afgørende, men det er kampen i dag der kan afgøre, hvad den bliver afgørende for.


Det er selvfølgelig ærgerligt at BIF slog FCN i går. Et X havde været godt.
På den anden side lægger det også et pres på os - Hvilket aldrig rigtig er en dårlig ting i FCM, da vi oftest har været bedst i de perioder både Nationalt som internationalt.

Vi kan ikke satse på X i aften, da BIF og FCK har bedre målscore end os. Især med tanke på vi netop har en kamp i Farum.

Problemet er også ender vi med et resultat i Farum uden at vinde i aften, er vi ikke nødvendigvis 1er. Tilgengæld er FCN nok også ude af noget som helst i sidste runde mod FCK.

Der er kun en ting der tæller i aften og det er en SEJR.

Jeg er fuldstændig ligeglad med om vi har X langt inde i kampen, Vi kan ikke satse på, at 2 hold smider flere point end os.
Jeg er fuldstændig ligeglad med om vi har X langt inde i kampen, Vi kan ikke satse på, at 2 hold smider flere point end os.
Men den er alligevel lidt svær ikke? Fordi skal man spille med hovedet under armen offensivt de sidste 10 min hvis der står uafgjort? Det skal man jo ikke.

Hvis vi taber i dag og mod FCN så kan fcn nøjes med X i den sidste, worst case er at fck også kan nøjes med X i den kamp og så er vi altså nummer 4.

Så jeg håber helt klart vi går efter en sejr, men for mig at se skal løssl ikke med frem på noget som helst tidspunkt ved uafgjort.
I det mindste ville vi dø med støvlerne på, i stedet for at prøve og fedte en uafgjort hjem.
Jeg har langt mere respekt for at de prøver og taber end at de spiller sikkert.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej! Lössl skal ikke gå med frem til sidst. Han er bænket.
Hvad sker der?
Jojo, jeg håber 100% vores mindset er sejr og kun sejr tæller, 100.

Men jeg holder dog fast i at vi ikke skal smide Løssl frem…
Nå ja anyway, løssl er simpelthen skadet… what are the odds. Kæft jeg håber Fraisl er klar, han har været god for os, men der er risiko for lidt rust :(
FCK i 5-2-3.

Kom så for helved drenge! FCK kom enorm skidt ud til Brøndby kampen og var virkelig ikke gode i stort set hele første halvleg, håber vi har styr på deres 5-2-3 og håber det bliver en defensiv formation for dem, som det umiddelbart ser ud til.
Kom så…. Neestrup har ikke fået en sejr mod os i ligaen.

3 point… intet mindre. Jeg nægter at tro på det kan gå til vores fordel med 1 point idag pga. målforskellen.
Det er da vildt at han ikke får gult på den. Men det var jo også minut 6…
Annonce