Snak

Mere indhold efter annoncen
Stop lige med at stjæle vores bedste u/spillere, vi har det svært nok i forvejen
Stop lige med at stjæle vores bedste u/spillere, vi har det svært nok i forvejen

De tager nok derhen, hvor mulighederne er bedst. Andet er der såmænd ikke i det.
Kan ikke finde en historie på det der? Noget nyt eller gammelt der bliver refereret til?

Men ÅB har jo ikke været ret stærke der på det seneste, desuden forsøger åb jo selv at ‘stjæle’ nu, så giver vel ikke mening at klandre andre.
Jeg ved godt det her er en FCM traad og ikke en Bo Henriksen fan traad, men sikke en bedrift af den gamle FCM traener. En 13. plads med Mainz er en af de helt store danske traenerbedrifter de senere aar sammen med Thomas Frank´s Brentford.

Det er godt nok svaert ikke at holde med ham den gamle dreng.
Ja og hvilken plads startede Bo på? 18 eller 19 med Mainz.

Man må dog sige at det virker til at passe ham perfekt st være underhund, fx med Horsens, Mainz og også Zürich (mener det var dem) som lå til nedrykning og han fik tilbage i toppen.

Resultaterne var det helt klart under Bo, men hans 5mands forsvar pissede mig decideret af. Hvis du spiller med 5 bagi skal mindst 1 være enten kant eller cm eller et eller andet. Under Bo var det 5 forsvar plus en def midt, det var ikke godt nok.

Men håber nu også ledelsen kigger indad, de ramte også nogle gevaldige skæverter på transfer som også gjorde det sværere, plus man måske holdte nogen som var utilfreds for længe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved godt det her er en FCM traad og ikke en Bo Henriksen fan traad, men sikke en bedrift af den gamle FCM traener. En 13. plads med Mainz er en af de helt store danske traenerbedrifter de senere aar sammen med Thomas Frank´s Brentford.

Det er godt nok svaert ikke at holde med ham den gamle dreng.


Bo H er fantastisk - Det skal ikke tage noget fra BO, det han har gjort i Mainz efter han kom ind. Dog jeg vil stadigvæk mene det er "nemmere" at komme midt i sæsonen og få skabt noget. Man får en fornyet tro med "træner effekten" - Det er sæsonen efter jeg rigtig vurdere det på, når det bliver "hverdag" igen og gassen måske for alvor er gået af ballonen.
Apropos tidligere FCM’eres succes ligger to andre nr. 1 og 2 på topscorerlisten i La Liga
Det er en vild rejse Dovbyk er på. Husker ham specielt i det vanvittige comeback mod FCK på MCH hvor vi vendte 0-2 til 3-2. Han kom virkelig ind med noget fysik i den kamp.
Han blev desværre ramt af en korsbåndsskade mod AaB

Apropos så faldt jeg lige over denne her.
Han siger det ikke direkte den kære Kent Nielsen - Meeen det tyder ikke på meget hjælp fra SIF i dag, så vi SKAL slå FCN.

https://www.eurosport.dk/fodbold/3f-superliga/2023-2024/vi-kan-ikke-se-noget-problem-i-at-sla-fc-vestjylland-kent-nielsen-stikker-til-ulvene-fra-heden_vid2138978/video.shtml
Hmm synes det er og lyder lidt mærkeligt.

Hvad har Kent og sifs spillere helt præcist på fcm? Jeg forstår deres fans og den slags. Virker dog spøjst om ikke SIF skulle forsøge at vinde på hjemmebane mod Brøndby, hvad skulle de ellers giver sig til en mandag eftermiddag.
moderator
"FCNs hurtighed kan virkelig blive et problem for os. Vi så i går hvor svært vi havde det overfor Achouri."


Du er ikke enig vel Kronen?
Dette er en signatur.
Annonce