Snak

Mere indhold efter annoncen
For mig vil denne sæson blive god hvis:
1 - Kommer i EL og går videre
2 - Vinder det næste mesterskab, for så er der nemlig en stjerne, som Ikast også nævner.
3 - Mindst i semifinalen i pokalen

Drømmescenarie, men stadig forventeligt:
1 - Champions League med 2 kampe vundet. Det vil give 10 point til regnskabet.
2 - Mesterskabet
3 - Pokalvinder

Lige nu, er jeg bare glad for at holdet spiller nogenlunde og vinder kampe.
Vi er ikke for langt bagude i tabellen og den trup vi har er tæt på, at være historisk god.
Jeg er klar over, at vi havde Sørloth osv. Men Franculino kommer til at være den bedste angriber vi har haft. Håber dette bliver sæsonen hvor han viser det.
For mig afhænger pokalturneringen lidt af lodtrækningen. Vi træder jo først ind i 1/16-runden, hvor vi så vidt jeg husker er sikret at møde et hold fra divisionerne. Runden efter (1/8-finalerne) træk vi så FCK i Parken sidste år. Så er det sgu lidt som det er. I samme runde kunne man jo have fået Ishøj eller AB.

Kvartfinalerne spilles jo først i december, hvor ligaen så vidt jeg husker er gået på ferie. Så lodtrækningsheld med et par divisionshold i 1/16 og 1/8, så kan man jo håbe at der er lidt luft sidst på efteråret til et dobbeltopgør mod et eller andet superligahold i kvartfinalerne i december.

Får vi FCK eller Brøndby eller sådan noget på udebane tidligt, så vil jeg ikke lægge søvnløs over hvis vi ryger ud, fordi vi prioriterer ligaen og Europa.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Sort&Rød

Mmm, mærkeligt at Juninho slet ikke er med i truppen, når nu Bak stadigvæk er skadet. Mon han er på vej væk?


Juninho blev jo udskiftet mod ungarerne og det kunne godt ligne en lille forstrækning.
Hausser


Juninho blev jo udskiftet mod ungarerne og det kunne godt ligne en lille forstrækning.


Ville han så ikke stå blandt de skadede istedet for som nu, hvor der ingen information er på ham ?
Man skal også lige huske, at hedder det EL eller CHL. Så er der 8 kampe der skal spilles og ikke 6 som i CL.
De 2 sidste kampe kommer i Januar. Det bliver spændende, at se hvordan FCM får det hele til at hænge sammen. Altså hvis holdet kvaller til en af de 2 ligaer.
Som du skriver, så er den sidste pokalkamp d. 15 December. Hvad gør man så? Skal man holde truppen aktiv hen over julen, eller giver man lidt ferie og så finder et par gode træningsmodstandere?
Kamp 6 spilles omkring d. 11 December, mens kamp 7 er 22 Januar og den sidste ugen efter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er lidt uenig, jeg synes vi skal gå efter det vi mangler
backtoback mesterskab
1 stjerne
mesterskab imens der også har været europærisk på menuen.

Altså den her køber jeg helt klart også!
Som sagt, for én gang skyld, så er 1 på min egen prioteringsliste CL. Kunne man kvalle til det, så vil jeg også have det fint med, hvis man så kunne rette fokus over på SL og vinde den.

Det er lidt tænkt eksempel det hele, men jeg kan godt forstå træner og klub for en gang skyld, hvis de mister fokus bare en anelse!
Jeg håber ikke de gør det, lad os få en b2b SL sejr, mens vi er i Europa ;)
Det her ser meget rigtigt ud, tænker jeg. Jeg ved ikke om jeg overanalyser, men hvis man hører Sort Snaks optakts-podcast, så har de et kortere interview med Mads Bech, hvor han bliver spurgt til, om han har snakket med Christian Sørensen om hvem der tager de lange indkast, hvortil Mads Bech svarer noget ala: "I morgen tager vi nok i hver vores side" eller noget i den dur. Det kan man vel læse som at Christian Sørensen allerede nu starter inde.

Det er lidt hurtigt, men omvendt er han jo i kampform og kender holdet, ligaen mv. Der er jo så nogen relationer og aftaler der ikke er på plads endnu, men det må man jo så tage med.


Jeg tror og håber CS starter for at få ham integreret så hurtigt som muligt. Selvfølgelig kommer der til at mangle nogle relationer, men hvad er alternativtet. En CB på VB som nok ikke er super offensiv.

Uden at tage for let på opgaven, så vil det også give god mening i en kamp som denne her. Vi snakker trods alt ikke 7-8 nye spillere fra start, men en enkelt VB.

Uden Juninho i truppen, så starter CS i hvertfald inde.
IkastFS1977

Ville han så ikke stå blandt de skadede istedet for som nu, hvor der ingen information er på ham ?


Det er jo noget GDPR værk der kan være taktiske overvejelser omkring hvad man vil melde ud.

Men aktuelt giver det mest mening at det er en skade (forhåbentlig en lille en) der holder ham ude.
Vi stiller stærkt op til kampen i dag, så ser TT relationer mere betydningsfulde end friskheden på tirsdag.
Start 11 næsten som ventet, det er dog en stor overraskelse for mig at Chili starter fremfor Francu.

TT må virkelig være bange for at få endnu en angriber skadet
Annonce