Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg må sige at jeg generelt er meget tilfreds med vores spillestil. Synes det ganske ofte er sjovt at se vores kampe.
Der sker sgu noget og det er i begge felter (hvilket jo som fcm fan ikke altid er lige sjovt, så som i dag og de mange kampe i slutspillet).
At vi ikke har kontrol og ikke er pissegode i dag, det synes jeg ikke vi kan klandres for, mest af alt fordi vi netop vinder kampen.
Som du også skriver, vi producerer mere end modstanderen og det har vi vel mere eller mindre gjort i alle kampe, undtaget den første.
Nogen gange kunne jeg godt ønske vi var lidt bedre til at kontrollere kampene. Jeg synes vi har været bedst når vi er bagud. Der ser man netop det kontrollerende spil, fordi vores individualister kommer meget på bolden. Der bliver lagt et pres. Det pres og den kontrol ville jeg ønske vi viste noget mere.

Vi har sjovt fået resultaterne mod GF og tildels BIF. Men jeg synes vi har det svært mod de eksplosive mandskaber. Oftest kommer vi slet ikke ud til kampene mod dem og står bare og tager i mod.
Acebone

Jo, det kan jeg godt.
Gider ikke fortsætte hvis der er noget der irriterer. Så jeg stopper bare.
Jeg må sige at jeg generelt er meget tilfreds med vores spillestil. Synes det ganske ofte er sjovt at se vores kampe.
Der sker sgu noget og det er i begge felter (hvilket jo som fcm fan ikke altid er lige sjovt, så som i dag og de mange kampe i slutspillet).
At vi ikke har kontrol og ikke er pissegode i dag, det synes jeg ikke vi kan klandres for, mest af alt fordi vi netop vinder kampen.
Som du også skriver, vi producerer mere end modstanderen og det har vi vel mere eller mindre gjort i alle kampe, undtaget den første


Jeg er meget enig. Jeg synes ofte kritikken enten bliver lidt for hovski-snovski-agtigt fra eksperter der mener at flot og æstetisk fodbold skal indeholde en milliard små afleveringer, eller smålige typer der laver sådan en "Nøøøh kan godt være I vandt. Men I spiller grimt og primitivt".

Jeg synes faktisk oftere og oftere vi har fine kampe. Jeg synes f.eks. 1. halvleg mod Slovan er en fed halvleg, og jeg synes på ingen måder vi spiller primitivt tumlebold der. Det er frem over stepperne og masser af tempo begge veje og knap så meget spil i skabeloner, men det synes jeg egentligt er fedt. Det andet kan blive lidt for sterilt til min smag, selvom jeg også kan synes at det er flot at se på.

Jeg medgiver dog, at det også for mig kan blive lidt for cirkusagtigt til tider. Vi mangler fortsat evnen til at sige "Vi fører 1-0, nu trækker vi lige en smule tempo ud af det her opgør eller kontrollerer den hjem herfra." For mine nerver ville det være rart, hvis det var en evne vi kunne tillægge os en anelse mere af.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
@billebums

Osorio har fået 2 fuldstændigt horrible dømte gule kort de sidste 2 kampe, begge 2 hvor dommeren hopper på voldsomt overspillede reaktioner fra modstanderen. Osorio har før trukket nogle grimme og dumme gule kort. Men de sidste 2 kampe her, der er det sku ikke hans egen fejl, men dommerens. I går var det på kanten af om der overhovedet skulle dømmes et frispark.

Jeg er bekymret over gårsdagens første havleg. Mest pga midtbanen. Bliver Emi skadet 3. september med nuværende trup, så står vi umiddelbart et rigtigt skidt sted. Castillo og Askildsen har set sådan nogenlunde ud, så længe de har spillet ved siden af Emi (og til dels Rømer). Spiller de sammen, sammen med OS eller sammen med Bravo, så har det set helt horribelt ud.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget enig Mads, synes netop også vi rykker os den positive vej.
"Vi fører 1-0, nu trækker vi lige en smule tempo ud af det her opgør eller kontrollerer den hjem herfra." For mine nerver ville det være rart, hvis det var en evne vi kunne tillægge os en anelse mere af.

Helt enig, her skal vi stadig blive bedre og det er generelt en svaghed under TT, vi trækker os når vi kommer foran og det fortsætter ofte alt for længe og det sker ofte også mod de dårlige hold.

Ift Slovan kampen så var jeg decideret begrejstret over første halvleg, for mig at se dominerer vi også på bolden, men spiller meget fremad. At vi ikke skaber nok ift spilovertaget er trods alt rigtig og fra minut 30 og 10 min frem er de også bedst. Så selv dér var der også lidt at gå på.
Osorio har fået 2 fuldstændigt horrible dømte gule kort de sidste 2 kampe, begge 2 hvor dommeren hopper på voldsomt overspillede reaktioner fra modstanderen. Osorio har før trukket nogle grimme og dumme gule kort.

Og det er faktisk de to eneste gule i denne sæson. Så umiddelbart ligner det ikke et kæmpe problem for. Dog vil jeg sige at han mod Slovan ikke håndterede det ret godt da han så havde fået det gule kort. Håber dog han finder niveauet fra første halvleg i den kamp, det så sgu godt ud.
Jeg synes sgu, at SE var heldige med ikke at få rødt. Nu har jeg set situationen igen, hvor SE-spilleren sparker Osorio ned. 1. Han sparkede udelukkende på manden, 2. Med voldsom kraft og 3. Han rammer ham langt oppe på benet. I min optik kan det ikke være et større rødt kort. Hvorfor griber VAR ikke ind? Nå, nu vandt vi heldigvis alligevel, men det er mærkeligt.

Jeg synes egentlig ikke, at Denil og Pedro spillede dårlig, men det ser ud til, at vi ikke spillede med en decideret 8´er. Jeg har engang spillet med samme opstilling, hvor de to midtbanespillere skiftevis skulle være 6´er og 8´er. Det giver en mere dynamisk midtbane, men ulempen er, at det kræver en voldsom koordinering. Det fejlet. Vi manglede i offensiven, hvor de begge tit blev tilbage og ved dødbolde var de begge for langt fremme. Ved SE mål nummer 2 kikset det også, hvor den central midtbane skulle have dækket Agger op, men i stedet løb de begge rundt og prøvede at dække af dybt. I 2. Halvleg var det langt bedre, hvor Martinez tydeligvis fik 6´er og OS den centrale. Men det er nok det, som TT har udmeldt, at vi vil prøve noget andet på midtbanen. Det har bare ikke virket specielt godt.

Og ja, dommeren holdt ikke linien ret godt. Osorio fik et tyndt gul kort. Hvis det var linien, så skulle der nok have været del 3-4 kort ud mere til SE-spilleren. Ingen tvivl om, at de havde fået at vide af deres træner, at de skulle gå hårdt til Osorio. Den på Adam er også slem, hvor det lykkedes dommeren fuldstændig at overse frisparket.

@Fc kronen

Acebone

Jo, det kan jeg godt.
Gider ikke fortsætte hvis der er noget der irriterer. Så jeg stopper bare.


Jeg værdsætter alle dine andre input i tråden. Jeg er ikke nødvendigvis den mest aktive herinde for tiden selv, men jeg læser skam det hele.

Og igen, der er den mulighed, at det bare er mig, der har det sådan.

On-topic, så ville i dag være en fin dag for Vejle og Nordsjælland at skrabe lidt point. Tabellen er bare lidt finere med os øverst.
Midtjylland!
@Sort&Rød

Jeg synes sgu, at SE var heldige med ikke at få rødt. Nu har jeg set situationen igen, hvor SE-spilleren sparker Osorio ned. 1. Han sparkede udelukkende på manden, 2. Med voldsom kraft og 3. Han rammer ham langt oppe på benet. I min optik kan det ikke være et større rødt kort. Hvorfor griber VAR ikke ind? Nå, nu vandt vi heldigvis alligevel, men det er mærkeligt.


For så vidt enig. Jeg synes selv, den var orange. Problemet er jo så, hvis VAR-rummet havde samme opfattelse - at det til syvende og sidst er et dommerskøn, om den skal være gul eller rød. Hvis de tænker dét, må de ifølge reglerne ikke blande sig pga. clear and obvious.

Men det føltes lidt, som om det ville have været et rødt kort, hvis det var sket langt inde i anden halvleg f.eks.

100% udelukkende fokus på at sparke Osorio ned. Han må sgu acceptere meget lort kamp efter kamp.
Midtjylland!
Acebone

Det er netop min pointe. Det er soleklart, at han kun går efter at skade Osorio. Hvis han bare vil stoppe ham, så havde han bare taget ham i trøjen. Dommeren ser det ikke, men der er ingen undskyldninger for VAR.

Hvad synes I om Adam? Jeg synes, at han spillede godt i 2. Halvleg. Og ja, han virker lidt tung her i opstarten, men han har nogle gode indlæg og er udfordrende offensivt. Derudover så er han god offensiv i feltet på dødbolde. Det samme indtryk havde jeg mod Lyngby.
Annonce