Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er ærgerligt, at Glenn møder sådan en enorm had fra modstanderfans rundt omkring. Enig, han er utrolig karikeret og fremstår af den grund tit kejtet, men manden er utrolig sympatisk, og man skal vist være blændet af sit FCM-had til at finde decideret hadegrunde.
Moneyball Midtjylland - Danmarksmester 2015, 2018, 2020 & Pokalmester 2019
moderator
Glenn virker sgu helt ok. Han har leveret flot, og godt set at holde fast i ham.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Ej, men når han begynder at snakke om "hele mennesker" og alt det der ledelsesjazz, så lyder det ærlig talt som noget han har kopieret direkte på side 2 fra en management bog. Det lyder mere som noget han bare lirer af, som en politiker der er blevet fodret med en tale af en spindoktor. Det virker uægte på mig, og netop den "rigtige" Glenn er bliver gemt lidt væk bag fancy gloser. Altså netop benhårdt arbejde med taknik, organisation, fysik osv. på træningsbanen. Jeg forestiller mig ikke at de sidder og udfylder APV´er, har rundkreds-snakke om hvordan de føler, har mindfuldness-sessions eller hvad man kunne finde på af new-age halløj. Jeg kunne til gengæld godt lide da han begyndte at snakke om de har analyseret løbemønstre på AaB´s spillere, og hvordan vi gerne vil spille bolden fremad. Det er noget mere konkret, og lidt mindre højtragende.

Når man sidder og ser sådan et interview og indblik i det nye scouting system, så bliver det også lidt for meget for mig. Grunden til det går så enormt godt er vel først og fremmest at man har kunnet køre med relativt store underskud, uden at man har skullet sælge spillere. Det vil sige man kan fasholde kontinuiteten og profilerne, samtidig med man har kunnet hente en 3-4 spillere ind til at styrke bredden. Det er jo ikke fordi begreber som kultur og mandskabsbehandling er noget særpræget FCM´sk, men er noget som alle klubber arbejder med, og hvor Randers, AaB, SønderjyskE og Hobro jo også praktiserer med succes.

Jeg synes lidt indslaget underminerer det "lange, seje træk", og nærmest tillægger det der er sket i klubben siden sommerpausen som det afgørende for at det nu går så godt. Det her er jo noget der er bygget op over lang tid, og er jo ikke noget der kommet som en revolution.

EDIT: Jeg tror i øvrigt at Glenn er en enormt dygtig motivator.
Egentligt sjovt at Glenn aldrig nævnes som mulig kandidat som afløser for Morten Olsen. Han har da gjort det mindst lige så godt, som nogle af de andre emner (Troels Bech har vel sågar været nævnt).
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Glenn virker sgu helt ok. Han har leveret flot, og godt set at holde fast i ham.


Inde fra murene forlyder det at manden er tjenestemandsansat...
Mere fodboldnørd end fan...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ureña kommer da godt nok til mange chancer, men som FrækFyr skriver, så skal der arbejdes med træfsikkerheden (afslutningerne), samt ikke mindst første berøringerne, men jeg kunne dog forestille mig at der er noget der bliver bedre, når han får endnu mere spilletid. Jeg kan udmærket forstå I rigtig gerne vil have der bliver skrevet med begge de lejede spillere. I dag gjorde begge en forskel, hvor det især var svenskeren, der trådte i karakter. I ser vanvittig stærke ud i år; det bliver ikke smidt væk. Det tør jeg næsten godt garantere.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
moderator
Jeg er overbevist, at Glenn mener sit hele menneskesnak alvorligt, og jeg tror han har en væsentlig pointe i forhold til FCM. Han brænder sgu igennem for projektet, og er god til at få det til at fungere.
Ser man rent fagligt, så levere han sgu også varen, og får høvlet nogle talenter op på førsteholdet og gjort dem attraktive for udlandet.

I starten var ikke fan af ham, men han fremstår både sympatisk, ydmyg og ærgerrig, så han fortjener stor ros.

Han har selv givet udtryk for, at han ikke er landstræneremne, og han mangler da også at bevise sig internationalt. Her har FCM endnu ikke præsteret på niveau med andre danske klubber, og det er det største minus ved dem som danske mestre.

Glenns koncept virker i Suppen, men i Europa har holdet manglet rygrad i defensiven, og her skal det forbedres gevaldigt, hvis man vil undgå endnu et flop.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Meget er Glen blevet kaldt i artikelforum, men "DJØF-akademiker" er alligevel sjovest.

Kender man ham, ved man, at han som pædagoguddannet tillægger mennesket og kulturen større værdi, hvilket som nævnt i Onside nok er en fornuftig modvægt til Benhams mekaniske strategi - under alle omstændigheder til at nurse talenterne op fra akademiet.

Træneren skal helst være en klubmand, som kender til klubbens historie og røde tråd med akademiet. 4 af 6 FCM-trænere har haft en fortid i klubben eller Herning/Ikast. Glens afløser bliver vel også en klubmand à la Jonas Dal eller (edit: nok ikke) Michael Hansen.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Jeg tror ikke vi er uenige, repos. Det der nok får mig til at stå af, er måden hele menneskedelen bliver kommunikeret, hvor det nærmest gøres religiøst, men en masse smarte ord. Som sagt er det jo ikke noget revolutionerende i at arbejde med mandskabsbehandlinger, holdånd og moral i en trup. Det foregår vel overalt (måske ikke i OB) i Suppen, og er som sådan ikke noget odiøst. Han kunne måske bare sige at de arbejder meget med netop mandskabsbehandling, holdånd osv., i stedet for eksempelvis at snakke om "hele mennesker" som han får til at lyde som noget eksklusivt der kun sker i FCM.

Måske skrue lidt ned for retorikken, for resultaterne taler jo sit tydelige sprog. Der er ingen grund til at gå i hedengangne Billy Adamsens (for dem der husker hans virke i Rødovre Might Bulls) fodspor.

Det er måske mest af alt et spørgsmål om temperament, og jeg er med på at Glenns store udtalelser flugter godt med klubbens image, og det er nok derfor jeg passer bedre temperamentsmæssigt til noget mere "rolige"(nogen vil sige kedelige og uambitiøse) AaB og Kent Nielsen.
I lørdags var jeg på Lyngby Stadion og se jeres u19 hold spille Lyngbys ditto (en kamp som Lyngby overraskende vandt 2-0). Hvis nogen af jer har et godt kendskab ungdomsholdene kunne jeg godt tænke mig at høre lidt om, hvem man anser som de største talenter og satser på kan spille en rolle på førsteholdet en gang i fremtiden. Jeg kender selvfølgelig godt Mikkel Duelund, som dog ikke var med.

Derudover lagde jeg mærke til, at I havde to afrikanere på holdet. Utroligt hurtige og gode teknisk, men ikke meget effektivitet og fodboldintelligens.
Annonce