Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror ikke Paulinho eller Franculino er med fra start.
Så det bliver nok fejlkøbet Mbabu på højre og Joel venstre.
Chili starter heller ikke, så det må blive fejlkøbet Kutcha.
De er alle kommet tilbage fra lange skader, og selvom det er fristende, så er det for risikabelt at benytte dem fra start. Især Paulinho, som jo har skade tendenser i forvejen.
Det kunne være mere interessant med den udbrændte eks FCK spiller fra start, og så Joel på højre.
Det ville give mening for mig, da Joel kommer med langt flere indlæg fra højrekanten og den udbrændte eks FCK spiller, kan så lægge nogen fra venstre.

Så kan i det mindste 1 af fejlkøbene få en tur på bænken.
Det er en klar forstærkning med Chili, Franculino og ikke mindst Paulinho. De 15 min Paulinho fik mod viborg, havde han flere gode aktioner og fint spil med Mikel på venstrekanten. Mon ikke han kan holde 60 min?

Chili og Franculino bør kunne holde en halvleg hver, så slipper vi for kutcha på CF position. Hver jeg var TT, så vil jeg prøve kutcha af på en kant. Han har tidligere spillet på den position. Og vi ved jo, at han kan score mål, men han passer bare ikke ind på en 4-4-2. Han har ikke de store kompetencer i at holde fast på bolden og få vendt spillet. Tit og ofte løber han forvirret rundt, dårlig presspil og så vil han hellere spille bolden end at forsøge selv. Bestemt ikke en CF til 4-4-2.

Dario og Simsir er desværre fortsat ude. Og de bliver svære at erstatte.


Francu har ikke haft en lang skade. Pau startede inde i reserveligaen for 14 dage siden. Tror ikke du kan udelukke det, men det er selvfølgelig ikke noget vi ved noget om, det er mellem spillet fysisk stab og fcm
Paulinho er selvfølgelig at foretrække, fremfor den udbrændte eks FCK spiller.
Var ikke klar over han startede i reserve kampen. Så det tyder jo godt.
Nu kiggede jeg lige på det, og Marrony startede også i den kamp.
Forventningens glæde.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan se, at Peter Sand har meldt ud, at der skal sælges spillere næste år. De fleste vil nok blive solgt i sommervinduet, men man kan vel godt forvente, at Brynhildsen og Andersson allerede bliver solgt i januar. Jeg tror også, at man enten vil leje eller sælge kutcha allerede i dette vindue. Ligeledes bør man vil også prøve at få Askildsen væk. Lind er nok svær at få solgt p.t. til en fornuftig pris, men man kunne sælge ham billigt med en stor klausul.

Til næste år har vi cho og Marrony til rådighed igen. Vi har for mange backs. Så det vil nok give mening at få solgt lidt ud i Januar.

Derimod så tror jeg på, at vi beholde Byskov, Denil og Mikel. De har godt nok kun momentvis være gode, men det er unge spillere, så mon ikke det kommer?

Og så må man da håbe, at vi får tilgang af en boldsikker 8´er. I sidste vindue prøvede vi at hente en, men det lykkedes ikke. Vi fik Denil ind, men han er mere kant end en 8´er.
Angående 8eren og den snak vi altid har herinde om den position.
Så er Olsson vel efterhånden så langt, at han kan være med fra foråret.
Brøndby og Nordsjælland er pt 1 point efter os. Det virker bare helt vildt, da man føler det er to hold der virkelig ikke har været ret gode. Randers pt á point.

Det bliver altså vigtigt at vi går ud og laver nogle point i de næste to kampe. Kan ikke forestille mig at FCK ikke vinder hjemme i hulen mod LBK. Eneste lille halmstrå at hænge sig i er at lyngby har begået færrest straffespark indtil nu 🤪🙃
Brøndby og Nordsjælland er pt 1 point efter os. Det virker bare helt vildt, da man føler det er to hold der virkelig ikke har været ret gode. Randers pt á point


Ja den kære Bertelsen beviser, at man sagtens kan lave mål uden at sejle nede bagi.

Det er kun SIF man ikke har scoret mod, endda over 2 kampe.

Det er så latterligt tæt, at det mindste fejltrin og et af “topholdene” trækker sorteper.
Ja, man kan vel også sige, at med det fodbold som vi har lagt for dagen de sidste 6-8 kampe, så er det utroligt, at vi med en sejr i morgen kan ryge helt til tops.

Vi har et stærkt hold bestående af flere landsholdsspiller og alligevel halter spillet gevaldigt. Det må vel tilskrives de mange skader og kampe, hvorved vi ikke har fået spillet en trup sammen. Ingen af disse undskyldninger kan bruges i morgen. Jeg forventer, at vores presspil og indlægsspil kommer til at fungere i morgen. Det har virkeligt manglet.
Annonce