Så det med at lægge det ud som om, at vi "ødelægger" holdet ved at tage de bedste spillere, er noget ævl. Det er simpelthen en sælgende klubs lod. Et af problemerne er, at cd Mafra fortsat er igang med at få opbygget en solid pipeline.
Jeg skrev, hvis de ikke gjorde noget, så ville de rykke ned. Da kan man da sagtens sammenligne dem med diverse amerikanere der køber klubber op, for blot at få en eller anden skattefordel. Men kun hvis de rykker ned!
Ellers er jeg da meget enig i det du skriver.
Det er også helt fjong, at du mener det bare kører i olie for Mafra.
Jeg tror personligt, at ledelsen i FCM ikke ser tingene på den samme måde.
Men fred være med det. Jeg har ingen aktier i Mafra og er et eller andet sted ret ligeglad med en eller anden portugisisk segunda klub.
Fordelen ved at eje den klub forsvinder også som dug for solen, hvis de skulle rykke ned.
Indtil videre ser de dog ikke ud til at være sikre på at blive i den anden bedste række. De ligger a point med Portimonense og er kun oppe på grund af de vandt den interne med dem. Målscoren er ens.
Det syntes jeg ikke dufter af succes.