Har Lindstrøm ikke taget den?
Med diverse klausuler udløst.
Med diverse klausuler udløst.
"Det er jo fint at leje hvis man kan købe efterfølgende, men hvad er det for nogle spillere der generelt er muligt at leje? Det er vel i princippet kun spillere der ikke slog til eller er problemer med. "
" Derudover skubber man vel bare lorten et vindue eller 2 frem. Til sommer står fck med 4 spillere som de så måske nok en gang skal erstatte og bygge noget nyt op.""
Det kan vel give fin mening at leje spillere der ikke er slået til i større klubber. At det kun er spillere der ikke er slået til eller som der har været problemer med tror jeg ikke man kan sige. Virker det ikke til at være en ret almindelig måde at handle på pt? Det virker særlig populært i Italien. Det kan være en måde at fordele transfersummen over en længere periode for den købende/lejende klub. Ved dog ikke rigtig hvad mening med den sætning er?
Tror da vi ville ønske vi har lejet Marrony, Brumado, Castillo, Askildsen, Kamara, Kutcha osv. til at starte med. De havde næppe fået forlænget efter et 1/2 år, hvis vi havde havde haft den mulighed.
"Jeg kan høre vi er meget uenige om hvorvidt det ligner en god strategi for fck at leje 4-5 spillere hver sæson"
Det er så også de to eneste vi har set indtil nu, hvor der netop allerede var en frikøbsklausul.
Har Lindstrøm ikke taget den?
Med diverse klausuler udløst.
At leje kan være super godt, især med Robert eksemplet eller Martinez eksemplet her i fcm. Det er så også de to eneste vi har set indtil nu, hvor der netop allerede var en frikøbsklausul.
Er det din opfattelse at FCK ikke har købsoption på deres nuværende lejede spillere? Det tror jeg altså de har på dem alle. Jeg har med sikkerhed læst at de har på grækeren, Robert, georgieren og ham Lopez fra Feyenoord. Hvis det er din opfattelse at FCK lejer 4-5 spillere hver sæson uden at kunne købe dem efterfølgende, så forstår jeg måske bedre dine indlæg, men det ville jo da også været ret fjollet.