Snak

Mere indhold efter annoncen
Angående kampen i søndags (tillykke selvfølgelig herfra) så inden I bliver alt for selvfede, så er det vel værd at pointere, at vi var mest på bolden 60-40, hvilket skyldes, at I efter jeres straffespark stod og sparkede væk. Det er noget, som vi har fået massiv kritik for af diverse fodbold eksperter. Selvfølgelig er I tilfreds med sejren, men selve måden I fik den på, er vel ikke ligefrem den måde, som man forventer på hjemmebane.


Nu er din gengivelse af kampen ikke synderlig præcis, så det er svært at basere sit sin på den meget fortjente sejr på den udlægning.

Nå ja, så er der en artikel i Tipsbladet, der holder med TT og egentlig udstiller nestrup. Så er den diskussion vel også lukket.


Ved ikke hvad det er for en artikel, men jeg har rimelig tydeligt skrevet at jeg ikke er inde i et forsvar af Nees, så jeg undrer mig over hvorfor jeg bliver ved med at blive stillet til indtægt for det.
If you know, you know.
Ballling
.....Jeg kommer aldrig til at tage en debat med dig hvor grundlaget er en påstand af Rajko i tipsbladet. Det simpelthen for useriøst.

Jeg efterstræber skam ingen debat med dig.
Se, forskellen på Raiko og Neestrup er, at Neestrup fremsætter en ubegrundet, fejlagtig påstand, mens Reiko fremkommer med en begrundet, dokumenteret udtalelse.
Og da jeg helst debattere på et oplyst grundlag, er der slet ikke noget grundlag for en debat med dig.
Hav en god dag.
Jeg efterstræber skam ingen debat med dig.


Så det nok en dårlig ide du bliver ved med at opsøge og hige efter min opmærksomhed med dit vrøvl.
If you know, you know.
Så det nok en dårlig ide du bliver ved med at opsøge og hige efter min opmærksomhed med dit vrøvl.

Og sådan kan du altid vende alting på hovedet.
Fællesnævneren med Lyngby og FCK kampene er, at vi simpelthen skaber for få chancer. Men der er selvfølgelig nogle underliggende parametre, der går den rigtige vej.

Mod Lyngby var boldbesiddelsen ca. 50-50, mens den ca. var 60-40 mod fck. Nu ved jeg godt, at det er en ligegyldig stat i sig selv, hvis vi bare spiller den rund i egne række nede i bagkæden. Men hvis vi ser på clearing så havde fck helt uhørt 61 clearing mod vores 18 stk. Så det tyder på, at det er den sidste aflevering, der ikke er skap nok. Det var også mit indtryk af kampen. De står meget kompakt dernede efter deres scoring. Det skal vi være bedre til at løse. Som regel bunder dette problem i, at der er for lidt bevægelse oppe foran. Her skal der altså være nogle flere løb ind i feltet. Jeg bed også mærke i, at vi flere tilfælde havde vores midtbanespillere tæt på vores kanter. Det giver ingen mening, da de så mangler inde i feltet. Vi har i forvejen vores back derude ved kanterne. Det er en af de store kritikpunkter ved vores 4-3-3. Når kanter går bredt, så skal vores to 8´er løbe ind i feltet, således at vi har 3 spillere derinde. Ellers bliver det alt for let at få sparket væk. Det er nok en bevidst strategi at få lavet et lokalt overtag på kanter, men så kræver det, at vi både får løb fra den modsætte kant og 8´er. Det har vi bare ikke været gode nok til.

Derudover, som er nævnt herinde, så skal vi ikke være så offensiv med hele midtbanen. Så får modstander alt for mange kontraer. Det så vi både i Lyngby kampen og fck kampen.

Så mod ikke at det bliver løst ved en ændret opstilling til 4-4-2 igen?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Den 4-3-3 har ihvertfald ikke været succesfuld endnu.
Det er jo tæt på capellas tal Thomasberg skraber sammen med den formation.
Men fortsæt da endelig med den super formation, hvor alle spiller ude af position.
Det skal nok blive en succes på sigt, når mesterskabet er forduftet.

Kæft hvor er det snotdumt
Det skulle ikke undre mig om han starter med samme tåbelige opstilling mod FCN.
Ligegyldigt, at vi blev rundbarberet af dem sidst han skiftede til den formation mod dem.
For nu er det 4-3-3, og så kan det ikke ændres længere.

Starter han sådan igen, så begynder jeg at tvivle på Thomasberg som cheftræner.
Tror ikke der er nogen tvivl om at det forventes at TT forbedrer holdet markant i den kommende periode, ikke mindst på de underliggende parametre som parkerede FCM på en sjetteplads i efteråret.

Præstationerne kostede 2 assistenter en fyreseddel og så nemt slipper TT næppe hvis spillet ikke forbedres.

Med en næsten hel trup til rådighed og blot én kamp i uge (minus Cho og Kristoffer Olsson self.), så er det svært at få øje på en masse undskyldninger. Der skal snittes minimum 2 point pr kamp fra nu af.

Åh nej, håber virkelig ikke vi skal tilbage til 4-4-2.
Aldrig har midtbanen været så tynd, når vi kun har haft to til af rende rundt derinde. Efter skiftet til 4-3-3 (eller 4-2-3-1) har der været mere kontrol og dynamik i kampene.

Jeg mister alt håb om et mesterskab hvis man lige pludselig skifter tilbage. Det vil i mine øjne være hovedløst og en falliterklæring.
@Billebums

Jeg er meget enig.

Jeg har personligt svært ved at se, hvordan den centrale midtbane skal se ud, hvis man går tilbage til 4-4-2. Det er allerede den kæde der virker til at være i størst problemer. Bliver det bedre af lige at flå en mand ekstra ud derfra?

Vil en centralt midtbane med Dani Silva og Oli/Castillo reelt kunne sætte sig på midtbanen i en kamp? Eller vil midtbanekæden være endnu mere prisgivet, end de virker nu? Det har jeg umiddelbart svært ved at se andet end det sidste.

4-3-3 hjælper ikke Franculino, men jeg vil påstå at det rent positionsmæssigt bringer Aral og Dario i positioner, der passer dem bedre. De kan nemmere "hænge" lidt fremme når de spiller i 4-3-3, end hvis de er kanter i 4-4-2. I hvert fald så længe Dario faktisk får lov at spille kant fremfor 8´er. Jeg kan egentlig godt se logikken i forsøget, men der er dælme langt, hvis det nogensinde skal lykkedes.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Annonce