Hvis kampen mod FCN også bliver tabt, så er der et snit på omkring 1 med 4-3-3.
Så forstår jeg simpelthen ikke, at folk vil blive ved med den opstilling.
Men det er nok mere fordi man tænker, at 4-4-2 er gammeldags.
Det bliver for mig en alt for lille samplesize at vurdere ud fra. Det er vel kun Lyngby, Ludogorets og delvist Fenerbahce-kampen man decideret kan forvente, at vi
skal vinde - og vi vandt 2 og spillede et X. Så taber vi to kampe til et Sociedad-hold, der er bedre end os (hvor jeg egentlig ikke synes vi er så dårlige i hjemmekampen), og så taber vi kampen i Parken, der selvfølgelig er røvtræls og potentielt afgørende at tabe. Men det er immervæk også på papiret den sværeste kamp vi får i ligaen. Det kan jo altså ske, at man taber dem. Det vil jo nok være respektløst over for FCK at antage, at vi selvfølgelig skal have noget med 10/10 gange vi spiller derovre. Pointet med dette er, at vi sagtes kunne stå med samme resultater, hvis vi havde spillet 4-4-2, som jeg ser det. Og der er også risiko for at vi havde stået i samme situation, selv hvis spillet havde været bedre.
Med det sagt, så er jeg egentlig enig i mellemregningerne ift. udtrykket, spillet og de manglende skabte chancer. Jeg tror måske bare ikke at det kan tilskrives, at vi er skiftet fra 4-4-2 til 4-3-3. Vi spillede ikke ligefrem champagnebold før heller. Lyngbykampen lignede en del af de skraldekampe vi også har haft i 4-4-2, synes jeg.
Jeg har ikke fancy UEFA-licenser på trænerfronten eller lignende. Men jeg må fortsat sige, at jeg kan se rigtig mange rationelle grunde til at spille 4-3-3. F.eks. vil det (som jeg ser det) bringe Aral og Dario op, hvor de rent faktisk kan gøre ondt på modstanderne. Det bør alt andet lige også sikre, at den centrale midtbane bliver overløbet mindre, hvis man har en mand mere derinde. Vi har to meget flyvske 8´ere i Oliver og Castillo. De bliver mere frigjorte til at kunne gøre det de er bedst til - at løbe og skabe dynamik, når der rent faktisk er tre mand der har sit udgangspunkt derinde.
Jeg må indrømme, at jeg som amatør-sofa-mandags-træner ikke kan se argumenterne for 4-4-2 - andet end at 4-3-3 ikke virker til at fungere i øjeblikket. Men i det ligger jo en antagelse om, at 4-4-2 naturligvis vil fungere bedre alene ved formationskiftet. Det er jeg ikke sikker på, at jeg tror på.
Og ja, der skal point på kontoen, og gerne en del da FCK ikke kommer til smide ret mange. Men det er jo altså også kun
en kamp siden at vi fik fuld gevinst (grimt om ikke andet). Vi har tabt
en kamp i ligaen i foråret. Der er ingen grund til at det skal lyde som om at det er evigheder siden vi vandt en kamp.