Nu har været vi været forholdsvis kritiske på TT, men hvis vi tager en helikopterperspektiv på sæsonen indtil nu, så er det vil ikke så galt.
1. Vi har fået historiske mange koefficientpoint i Europa. Med lidt held kunne vi vil godt have fået 4 point mere. Vi var lidt uheldige mod Hoffenheim, Frankfurt og hjemme mod RS. Det er vel mere end godtaget.
2. Vi ligger p.t nummer 2 i Superligaen. Det er vel også godtaget på dette tidspunkt i turneringen.
3. TT har fået spillet en lang række talenter ind på holdet, hvor flere er stamspillere. Det er ikke en let øvelse. Ousmane og Bravo kom fra den næstbedste række i Portugal, hvor begge ser ud til at have fundet formen. Simsir, Franculino og Osorio er blevet profiler i Superligaen. Castillo ser ud til at begynde at fungere bedre på midtbanen. Netop talentudvikling er vigtige for os, da det er hele den økonomiske fundamentet for klubben.
Så alt ovenstående er vel godkendt. Der hvor det har haltet lidt, er vel vores spil. Vi har endnu ikke haft en super kamp, hvor man har tænkt, at alt har siddet lige i skabet.