Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvordan har Paul gjort det i træningskampene har set at han har fået scoret et par mål.


Så ham mod Randers og Start og selv om han brændte et straffe og en direktør med Randers, syntes jeg han var med til at få vendt spillet og få skabt langt flere chancer end i den første halvleg med Urena.

Der er sikkert andre der er uenige, men mener han var en af de bedste i den kamp og det er tydeligt han spiller med selvtillid.

Mod Start var han jævn, lige som resten af holdet, men trods alt skabte han noget plads så vi kom til flere afslutninger i den halvleg Paul deltog. Det kneb voldsomt i den første.

Tror mere den handler om typen, men baseret på de to kampe, så bidrog Paul med væsentlig mere end Urena gjorde.

Vil være træt af at låne ham ud, han har matchvinder-potentiale.
Emil Berggreen på vej til Tyskland.
http://www.bold.dk/nyt/a…ro-angriber

Paul Onuachu har brug for spilletid og kunne passe ind i Hobro.
http://www.bold.dk/nyt/f…l-udlejning

Vaclav Kadlec kunne få den kabale til at gå op hvorved FCM får en kvali angriber nr. 3.
http://www.bold.dk/nyt/a…rt-angriber

Me like.

Jeg kan godt forstå kabalen, og kan Kadlec indfri sit talent hos jer, bliver jeg drøn misundelig.
Men har Hausser ikke en pointe? Paul ligner en fantastisk impact player for jer, og i kommer nok til at møde flere hold med dyb end højtstående bagkæde her i foråret. Og giver det mening at leje ham for et halvt år, hvor han skal bruge noget tid på at lære jer at kende - er der snak om en købsoption?
Forhandling om købsoption på 1,3 mio € iflg. Michael Qureshi på Twitter.
Jo, Plankeværk! Hausser har bestemt en pointe! Men "Herrens veje er uransagelige", siger man i religiøse kredse.

Nu ved jeg ikke af, at Benham skulle være specielt religiøs, men han har som mål, at FCM skal spille Europæisk gruppespil. Måske er det det, truppen skal rustes til? Taler rygterne sandt, indeholder en evt. aftale en købsoption. Det er ikke en hylde, vi før har kigget på, så det er lidt svært at forholde sig til.

Betænk dog at sidste år ved denne tid, "forstærkede" vi os med Francis Dickoh og Femi. Ingen af dem kunne finde andre klubber... Det hele var hysterisk sidste sæson. Ikke mindst pga. den favoritværdighed omgivelserne insisterede på, vi besad! Det gjorde vi bare ikke!

I år byder vi ind på spillere fra en anden hylde - selv Bundesligaen. Jeg har det som Jeppe i baronens seng: drømmer jeg, eller er jeg vågen? Når jeg kniber mig i armen, gør det godt nok ondt. - Men det er måske også noget, jeg drømmer?

Jeg ved ikke, hvad det her betyder. Måske er Duncan mere skadet, end man melder ud?
FCM Mestre 2015, 2018, 2020 fff (flere følger forhåbentlig) Pokalvinder 2019 fff
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En købsoption ændrer naturligvis meget på billedet.

Jeg forstår godt i synes det er fantastisk, jeg glæder mig også til FCK henter noget spændende igen. Det virker bare stadig som en sær handel.

Og som et dårligt byttet ift spillestil, hvis det faktisk grunder i noget grimt med Duncan.
Det hele var hysterisk sidste sæson. Ikke mindst pga. den favoritværdighed omgivelserne insisterede på, vi besad! Det gjorde vi bare ikke!

I lå nummer 1 ved vinterpausen, I havde/har et godt indkørt koncept, og et fornuftigt hold. Selvfølgelig havde I favoritværdigheden på jeres skuldre.
Og I fuckede det op. Måske også pga. at økonomien bagved ødelagde en del (edit: som I fx historien om mad efter kampen, der blev til junk), men det blev fucket op.
Ingen kan fortænke jer, at det gjorde ondt at se det mesterskab forsvinde, og så endda blive til en 3. plads. Endda hvor I, i næstsidste kamp (hvor AaB dog havde overhalet jer), fik straffe mod os, brændte det, og endte med at tabe trods en mand i overtal i det sidste kvarter. Den sæson kan man sgu godt forstå, gjorde ondt.

I forhold til at I har et mesterskab liggende for jeres fødder nu, bør smerten dog være til at leve med, og at benægte at det ved vinterpausen lå til jer, burde ikke længere være nødvendigt.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Det giver da ikke ret god mening at hente endnu en dyr angriber med mindre, at Duncan er løbet ind i alvorlige skadesproblemer.

Marcos Ureña må da i hvert fald tænke sit, hvis ikke det er tilfældet. Han bliver købt fri af sin russiske klub for i samme transfervindue at blive degraderet til tredjevalg.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
I forhold til at I har et mesterskab liggende for jeres fødder nu, bør smerten dog være til at leve med, og at benægte at det ved vinterpausen lå til jer, burde ikke længere være nødvendigt.


Det "lå for vores fødder", ja! Men københavnere, ålborgensere og i særdeleshed pressen så (og ser) ikke og ville (vil stadig) slet ikke anerkende hvor sårbar truppen var. Det må være nok om det. Vi bliver aldrig enige - skal vi ikke bare "give hjørne"?

I år er vi derimod favoritter, indtil andet er bevist. Vi har en homogen, sammenspillet trup, som allerede er forstærket - og måske/måske ikke bliver yderligere forstærket.

Vi kan tage snakken om favoritværdigheden op igen om fem runder. Til den tid kan alt eller intet være forandret! OK?
FCM Mestre 2015, 2018, 2020 fff (flere følger forhåbentlig) Pokalvinder 2019 fff
Det lå til os, og det lå også til os efter 30. spillerunde. Men sådan gik det ikke; vi var bare ikke stærke nok.

Jeg er kommet videre, og jeg synes virkelig, et navn som Kadlec lyder spændende. Jeg håber, den går igennem.
Midtjylland!
Annonce