Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Byskov så rigtigt nok spændende ud. Castillo ved jeg ikke rigtig hvad jeg synes om. I
Dette er en signatur.
Det er sandt. Castillo har indtil videre ikke imponeret synderligt. Men han er også kun 21. På det seneste synes jeg dog godt man har kunnet se potentialet. Det kan være det kommer til at udfolde sig og han kommer til at træde i karakter, når ham der stod foran ham i rækken, er smuttet. Det er jo det man generelt håber, med en ung talentful spiller.
Mmm, vi skal have forstærket forsvaret, da vi har lukket for mange mål ind. Der er gået rygter om Ime Okon, der har prøvetrænet i FCM, er på vej på en fri transfer.

Der er rygter om, at Dario Osorio er i snak med Monaco.

Jeg forventer, at vi får en hektisk transfer vindue. Jeg har ikke fantasi til at forstille mig, at Franculino og Osorio er her efter vinduet.

Ligeledes er der jo sat en salgsskilt på Oliver Sørensen, Andersson og Simsir. Chili prøvede man også at sælge i sidste vindue, så måske bliver han også solgt.

Hvis disse bliver solgt, så skal der jo hentet ind på disse positioner også.

Derudover så er Marrony bliver solgt, der nok åbner op for tilgang af Stanley fra Mafra.
Mmm, vi skal have forstærket forsvaret, da vi har lukket for mange mål ind. Der er gået rygter om Ime Okon, der har prøvetrænet i FCM, er på vej på en fri transfer


Jeg har godt læst den transfer? Men er det en spiller der på nuværende er dygtig nok til at gå direkte in og lukke hullet i midterforsvaret?

Jeg kender ikke så meget til ham, men ville mene han er lidt i samme bås som Diao or Lee, ung og nok ikke helt komplet endnu. Mener vel vi mangler lidt en Solid CB som man ved hvad kan helt præcist, som kan gå ind og styrke holdet nu her og ikke først om en sæson.

Hvis de kan hente ham gratis kan det også være de henter ham for at udleje ham den første sæson, så man henter en gut mere.

Med rygter blandt Osorio, bemærker jeg også Osorio ikke er var til stede til FCMs opstart igen. Hvor man ser resten af Simsir Franculino osv er mødt op på adressen.
Det behøver ikke betyde noget, men det kan også betyde meget. :)

Angående offensiv spiller er jeg faktisk lidt varm på at beholde Chili, syntes han så rigtig god ud de sidste få kampe af sæsonen hvor han begyndte at få spilletid.

Men jeg har ingen ideer til angrebet, læste rygter angående man stadigvæk var interesseret i ham Burger fra Stoke, som skulle være en rigtig defensiv midt. Men han kostede Stoke omkring 35 millioner dkk og han har gjort det fint i Stoke, der tænker jeg umiddelbart et skifte lyder lidt urealistisk eftersom de nok leder efter en lille fortjeneste som minimum.
Kan det ikke bare være fordi Osorio har været med landsholdet?

Jeg ved de landsholdsudtagne fra FCK plejer at møde senere ind. De skal jo også have lov til at holde den sommerferie de mister ved at være med landsholdet i starten af Juni måned.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan det ikke bare være fordi Osorio har været med landsholdet?

Jeg ved de landsholdsudtagne fra FCK plejer at møde senere ind. De skal jo også have lov til at holde den sommerferie de mister ved at være med landsholdet i starten af Juni måned.


Selvfølgelig, vi har bare andre gutter der også har været afsted med landshold som er tilbage i træning. Men selvfølgelig kan det godt være, de har måske bare valgt at droppe det ferie fremfor få alt pre season med.
Lige først; interessant, at Diomande ser ud til at forhandle med Crystal Palace. Måske det endelig skal være, at vi indløser den store vidersalgsklausul? Lur mig, om det ikke kunne betyde 1-2 ekstra store tilgange, hvis der kommer 60-70 millioner ind derfra.

Dernæst; hvis man som FCM fan ikke giver Sort Snak’s sidste podcast et lyt, så misser man altså out, som man siger. Virkelig indsigtsfulde og spændende interviews fra nærmest alle nøgleroller i klubben; Steinlein, Figo, Kristian Bak, MBS, Jonas Lössl og TT.

Jeg bed personligt mærke i Figo’s interview. Det var fedt at høre hans stemme og lære ham lidt bedre at kende. Min første tanke var, at det var hurtigt en nordjyde lærte alle floskerne og måden at kommunikere på, ment på en god måde. Der virker til at være en rigtig god synergi i toppen, og Figo har tilsyneladende taget alle med storm internt.

Hvis man, som mig, stadig hang lidt med mulen efter en trist sæsonafslutning, så er det altså rigtig god terapi at lytte til denne podcast. Hvis man skulle være i tvivl, så er alle I klubben mødt ind efter sommerferie med samme sult og ambitioner som altid i hvert fald!
FC Midtjylland har vundet 7 ud af 10 mulige mesterskaber i 2035 (skrevet midt i 24/25 sæsonen)
Så blev Friday Etim bekræftet og officielt at han bliver rykket til FCM 👍
HedeniNJ

Ja, det virker også som et naturligt step for os. Vi købte ham til CD Mafra i 2023. Så har vi følgende angribere; Buksa, Franculino, Cho, Chili og Etim.

Mon ikke Chili han bliver solgt? Spørgsmålet er, om han er bedre end Chili. Problemet med Chili er, at han ikke kan spille kant, men kun CF. Og TT har brugt ham som kant i lang de fleste kampe. Jeg ved ikke, om Etim kan spille på kanten, men han har en lang bedre teknik end Chili. Ligeledes er han fysisk stærk og hurtig. Så jo, i min optik er det en forstærkning. Lad os håbe, at han har samme kvalitet, som de øvrige spillere vi har hentet fra CD Mafra.

Mod ikke også, at Stanley ligeledes er på vej tilbage til Herning?
Fatter virkelig hat af hvad Etim skal i FCM, tjekker 0 bokse af og var der ikke en forbindelse mellem fcm og mafra så vil jeg da gerne have hørt om folks mening omkring en 23 årig angriber der rykker ned fra næstbedste række i Portugal med hele 7 mål. Lugter godt nok ikke af en stjerne i svøb.
Annonce