Eftersom vi er det hold, der har scoret flest mål i Superligaen i sidste sæson, så er det ikke det offensive, som er problemet.
Enig, Simsir, Osorio og Franculino er ren klasse - I virker så også ret afhængige af de tre, da kvaliteten på dem i ledet efter er markent lavere.
Jeg synes, at både Castillo og især Byskov har vist fremgang i deres spil på midten.
Men altså, den fremgang du ser skal så også fortsætte markant for de er på niveau med det der løber rundt hos dem man skal vippe af pinden for at blive mestre. Byskov er den af jeres unge jeg syntes har lignet den med mest potentiale, men det kan jo altid være vanskeligt at forudsige hvem der tager de afgørende spring og hvem der ikke gør.
Jeg forventer dog, at Silva vil blive brugt på 8´ er sammen med Byskov i denne sæson.
Ham Silva skal løfte sig gevaldigt, hvilket mange jo så også gør når de har haft tid til at tilpasse sig ligaen. Det vi har set indtil videre har været stækrt undervældende. Det niveau han viste i sin første halvsæson er ikke til et mesterhold.
Martinez var en succes for os, så mod ikke det bliver spillere fra enten Uruguay, Chile eller Argentina, som vi vil satse på.
Lige den betragtning er jo ret spændende.
Hele den sydamerika ting hos jer kom jo ud af noget med at I skulle erobre verden med Brassere og Wagner Love skulle være deres legeonkel. Det faldt helt til jorden og Evander blev det eneste fornuftige salg. Udover Paulinho har resten af jeres brassere været tyndt øl. Har man overhovedet hentet en derfra siden Onkel Love smuttede?
Min pointe er at det ligner man godt ved at der er stor risiko ved at hente derfra. Så mon mna tør hente til pladser og roller der bare skal være en succes ift at hente FCK?
Svaret ligger derude, men det er jo spændende hvordan man strategisk vil med det marked ovenpå de ret markante erfaringer man nu har med Sydamerika.
If you know, you know.