Snak

Mere indhold efter annoncen
@peanuts

Acebone skrev at FC Midtjylland ikke har været ambitiøse nok. Det mener jeg i den grad FC Midtjylland har været med antallet af penge de har brugt og de profiler de har beholdt. De har aldrig været så ambitiøse som de er nu.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Men igen Nande@ så handler det vel i sidste ende om hvordan du forvalter de penge, er det ambitiøst at have 4-5 angribere i truppen, som alle vel et eller andet sted har et niveau til at starte inde, mens resten måske mangler en opgradering.
Når men ikke mere spam i FCM tråden :)
@Nande

Acebone skrev at FC Midtjylland ikke har været ambitiøse nok. Det mener jeg i den grad FC Midtjylland har været med antallet af penge de har brugt og de profiler de har beholdt. De har aldrig været så ambitiøse som de er nu.


Det var sådan set ikke det, jeg skrev. Jeg skrev, at vi ikke havde været ambitiøse nok i forhold til defensiven.

Klubben er ambitiøs på mange andre punkter, det har du helt ret i. Og netop derfor kan det undre, at man har været så relativt lemfældig med defensiven, når så meget andet spillede.
Midtjylland!
peanuts(s) har f.eks. forstået det fuldt ud.

Hvis man lige sætter tempoet ned og tager sig tid til at læse og forstå en sammenhæng, er der mange ting, der giver bedre mening.
Midtjylland!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og ville det være relevant at oprette en FCK vs FCM eller FCM vs FCK tråd, så alt den her snak, som for de fleste er irrelevant, bliver holdt ude af klubtrådene.
Måske?

Jeg synes i princippet, det er helt fint, at FCK-folk popper op i tråden her og vice versa. Så længe det ikke er for at afspore debatten, men for at bidrage til den. Jeg hopper da selv gerne ind i FCK-tråden, hvis det lige passer.

Dagens diskussion, som tog udgangspunkt i nogle fine refleksioner, Defensive Tunger skrev ned i morges, handlede jo sådan set også 100% om FCM.

Det er jo først, da Nande ud af det blå begynder at bede om, at man skal sammenligne FCM´s salg med FCK´s over en treårig periode med en eller anden underlig stråmand om ambition og grådighed, at det bliver dumt.

Jeg ved da også godt, hvorfor Nande skriver det, han gør. Han er pisseirriteret over FCK´s salg af Froholdt. Men ja, dét faktum... Det er lige præcis 100% irrelevant for FCM-tråden og måtte meget gerne finde et andet sted at leve.

Så måske er det en god idé med en slags kombitråd? I udgangspunktet ville jeg dog se den som ret unødvendig, hvis alle bare kunne blive enige om ikke at brage ind i "udetråden" med puls 200.
Midtjylland!
Så længe folk opfører sig sådan rimeligt ordentligt synes jeg der er plads til at besøge klubtråde frit.
Har feks intet imod gode input fra Jer i denne tråd når I rammer Fck tråden.

Og ja, jeres trupsammensætning har nok været skæv - og uheldig. Mon ikke man havde troet at Gabriel og Mads Bech feks var blevet langt større profiler end tilfældet er? Det samme med Lee og Diao. Det stod jo ikke skrevet i stjernerne at der skulle være 2 niveauer mellem Diao og Franculino hvis man skruer tiden lidt tilbage.

Det behøver jo ikke være dyrt - det har i selv vist mange gange - og det er noget af det der lige nu virker i FCK.
Lopez, Pantelis og Huescas er alle kommer meget billigt ind og er nu profiler. Havde de skuffet havde vores balance også set dum ud.
@Plankeværkerne

Præcis. FC Midtjylland har indkøbt rigtig mange forsvarsspillere og brugt mange penge på at forstærke alle kæder.

Jeg giver ikke meget for at hævde man har været uambitiøst specifikt ved defensiven.
At spillere ikke slår igennem har ikke noget at gøre med at være uambitiøse.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg må konkludere, at du ikke vil forstå, Nande.

Olafsson
Andersson-Diao-Bech-Juninho

I en CL-playoff.

Er ikke ambitiøst.
Midtjylland!
Annonce