Redigeretman 25. aug 21:24
repos
Er din argumentation også det samme når man taler om Ely? Betalte man også kun 15m om året der pga. hans fortid i England?
Jeg er naturligvis meget glad for OS, han er et talent der slog igennem og har spillet godt, men det er altså naivt at mene han er på niveau med Billing! Det bliver han nok for han er dygtig og skal nok udvikle sig endnu mere.
Hvis du har set kampe med Billing så ved du godt hvor god han er og hvis man kigger på hans erfaring, så viser det jo at han har haft et stabilt niveau hele karrieren. Bruger man opta, så finder jeg også masser af info, ved ikke hvorfor TB ikke kunne det, måske de ikke har lyst.
Du er med på Billing og OS er nogenlunde identisk i hvor hurtige de er, måske OS er en smule hurtigere til at accelerer? det ved jeg ikke, så skal jeg tjekke data.
Men at kalde Billing langsom eller uden løbepensum, så har man jo ikke set ham spille i England det er helt sikkert.
OS er ligesom Billing felt til felt midtbane med fokus på det offensive, Froholdt er også felt til felt midtbane med er mere defensiv orienteret..
Billing skal erstatte OS som 8er han skal ikke erstatte Bravo! som jo har de kvaliteter du snakker om. Fodboldspillere er mennesker og det er svært at erstatte 100% men det er helt sikkert at man nok går over til 433 og dermed bliver midtbanen styrket og der kommer en anden dynamik.
Med OS kunne man til tider slippe afsted med 442 da ham og Bravo passede fint ind i det.
Så længe bolden er rund, kan alting ske