Snak

Mere indhold efter annoncen
MadsThomsen

Enig i meget.
Man kan så sige, at Djabi nok er tiltænkt at være backup for Bravo og så er midtbanen faktisk ok hvis man spiller 4231.

Det kan stadigvæk blive sårbart, men på den anden side så havde de fleste af os nok været meget tilfredse med det her vindue hvis man havde fået det af vide for 2 måneder siden.. at man kan holde på de stjernespillere man har og sige nej til de beløb er vildt.

Håber på man får en ny klasse målmand ind enten til vinter eller sommer.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Vores to største transfers - er dem , der ikke skete.
Vi har stadig Franculino og Osorio til trods for rekordagtige tilbud. Det er stort!
Og så har vi fået Lucas Ross. Han er fløjet sådan lidt under radaren. Han ender såmænd som vinduets uslebne diamant, tænker jeg.
Den store ubekendte er Tullberg. Det er jeg ikke helt rolig ved.
Godt. Nu er det overstået. Vinduet er lukket, og det trækker ikke længere.
Vores to største transfers - er dem , der ikke skete.
Vi har stadig Franculino og Osorio til trods for rekordagtige tilbud. Det er stort!


Lige præcis. Helt enig.

Et generelt godt transfer vindue, mest fordi vi holder på vores profiler og jeg syntes vi er kommet styrket ud.
Det er ikke et perfekt vindue og jeg ser stadig nogle områder, jeg personligt havde håbet på mere, grundet bredden og så syntes jeg vores målmands situation er et kritisk punkt, som også har været medvirkende til den dårlige defensive struktur og de mange mål imod.

En ny og bedre målmand, en backup til den defensive midtbaneplads, en backup til kantpladserne, særligt i højre side, ser jeg som områder hvor vi godt kunne have styrket os mere og specielt i bredden. Men ellers et fint vindue, hvor de største transfers - er dem , der ikke skete.

Så har vi træneren, som er en ubekendt.
Jeg kan sagtens følge klubben og ideen/meningen bag træner udskiftningen, selvom jeg ikke normalt er for at skifte træner "bare fordi".
Men til trods for ganske fine resultater, har jeg også haft svært ved at se vi har flyttet os på banen, som hold og det har ofte været vores profiler eks. Francu og Osorio som har skulle redde os fra nedelaget.
Så det giver god mening at prøve at tage det til næste niveau, noget som TT, så ud til ikke at kunne.
Men om det er Tullberg, der kan det, ved jeg ikke.
Men jeg kan godt lide den måde et hold som Dortmund spiller på, så kan noget af det tages med til os, ser jeg en mulighed for at vores hold på banen, kan begynde at levere bedre, som et hold.
TT er der ikke mere, så nu må vi blot håbe at Tullberg kan få holdet til at komme med samme point antal, og et bedre udtryk defensivt.
Kan han det, er alt godt. Men, Thomasberg var før han kom til FCM, en mester i forsvarsspillet. Alligevel kunne han ikke få den del til at spille. Så hvordan Tullberg løser det, bliver spændende at følge.
Han har helt sikkert fået noget værktøj i form af Billing og Erlic til at finde løsningen.
Man kan så argumentere, om ikke Thomasberg skulle have haft lidt længere tid med det samme værktøj. Men det vil aldrig blive andet end forestillinger, og ikke den virkelighed vi bevæger os i.
Tullberg skal stadig bøvle med at Simsir, Osorio, Byskov og Gorgorza ikke ligefrem er kendte for deres tilbageløb.
Men, det er måske her Tullberg shiner over Thomasberg? Måske er han bedre til at "motivere" spillerne?
Jeg hørte et eller andet sted, at der er lidt Bielsa over ham, og han godt kan lide at en trup har kondi og kan løbe solen sort.
Så måske???
moderator
"Og så har vi fået Lucas Ross. Han er fløjet sådan lidt under radaren. Han ender såmænd som vinduets uslebne diamant, tænker jeg."


Jeg har slet ikke hørt om ham? Hvem, hvad hvor?
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså, ham Ross er en forsvarsspiller på 18 år fra et akademi i Sydamerika. Han er købt til akademiet i første omgang.
Jeg vil være noget overrasket hvis han piller Lee og Diao i kampen om spilletid med Mads og Erlic.
Det er lidt sjovt at både FCM og K ender med trupper, som fanbasen finder en anelse for tynd.

De startende forreste 4 er virkeligt skarpe i begge klubber - og Gorgoza + Cornelius er ret stærke backups, men når Brumado, Robert, Chili, Claesson og de andre bananer skal spille så er det noget af et kvalitetstab.
Det er Lucas Loss der hentydes til. Han hedder ikke Ross.

Tullberg skal stadig bøvle med at Simsir, Osorio, Byskov og Gorgorza ikke ligefrem er kendte for deres tilbageløb.


Hvorfor er det du ser det som en nødvendighed, at fløjspillere skal komme med tilbage, før man får en stabil defensiv.

Man kunne jo starte med at have bolden noget mere, så man potentielt undgår flere skud på mål imod og dermed mindsker risikoen for flere mål.

I en 4-2-3-1 / 4-3-3 kan man skabe mere balance på en midtbane og dermed lade en have en mere defensiv rolle, som rent faktisk egner sig til det.

Generelt bare være bedre uden bolden i form af højt pres og ikke stille sig alt for dybt.
Af handler der gik lidt under radaren så fik vi Ejeheri tilbage fra leje i Fredericia, da hans skade desværre gør, at det ikke giver mening for dem at holde ham dernede. Det åbnede op for en lejeplads i Fredericia, hvor vi så sendte Sofus Johannesen den anden vej. Han er klart en de af de mest interessante navne på det u-19-hold der igen-igen vandt DM-guld og viste sig fint frem i Youth League i sidste sæson. Det vidner jo også om, at han har et fint niveau, at han allerede udlejes direkte fra u-19 til et superligahold.

Jeg har dog noteret mig, at ingen af vores lejespillere rigtig er med for Fredericia. Lindekilde er den med flest minutter med 74. Kristjansson og Nygaard (der dog er skiftet permanenet) har nærmest ikke været med, og flere kampe har ingen af de nævnte overhovedet været i truppen. Er niveauet i Fredericia pludselig blevet en anelse for højt for dem?
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Gelmore,

Ikke for noget, men du skriver om noget der måske sker.
Når jeg taler om deres tilbageløb, så er det med udgangspunkt i Thomasbergs 4-4-2, hvor det er ret vigtigt, at kantspillerne er med i det defensive, ellers bliver en 2 mands midtbane løbet over ende, hvilket de jo også gjorde.
Men du har ret i, at i en 4-3-3 er tilbageløb nok ikke så vigtigt.
Det spillede Thomasberg vel også i de sidste par kampe, og der så det noget bedre ud.
Men, jeg aner ikke hvordan Tullberg har tænkt sig at spille, og med udgangspunkt i det jeg havde hørt om hans forventninger til spillernes løbepensum, så formoder jeg blot stille og roligt, at de måske kan lære det.
Annonce