Snak

Mere indhold efter annoncen
Aner det ikke; jeg har været mere fokuseret på derbyet, må jeg sige.

Det var en super kulisse. Tullberg lod sig også rive med; det var fedt at se.
Midtjylland!
Hvem ville I have spillet på højrekanten, hvis vi stillede med fire i bagkæden? Chilufya?

Jeg synes, det er super fint, vi har 3-5-2 som et værktøj i skuffen. Det er nødvendigt at kunne være fleksible.

Det er bestemt heller ikke min favoritformation, men det er jo en direkte konsekvens af skaderne. Jeg er sikker på, vi finder 4-3-3 frem igen, når vi har spillerne til det.


I dag var en undtagelse, pga de spillere der var tilrådighed.

Tulle agerede prompte i pausen, efter en skuffende 1. Halvleg, hvilket jeg elsker. Det signalere til alle, at det ikke er godt nok.
Ja, dejligt at se, det ikke kun er Thomasberg, der kan ændre en kamp i pausen.

Og hvis man synes, vi var lidt sløje i første halvleg, så skal man lige huske, at VFF havde 0,0 i xG.

Det er en ok evne at have, hvis vi kan kontrollere en kamp og langsomt skrue op efter behov.
Midtjylland!
Den med at vi skifter backerne i pausen tænker jeg ligeså vel kan være en ufrivillig dosering af Mbabu og Paulinho, end det taktisk snilde. Men vildt at se, hvad det gjorde ved hele indtrykket efter pausen.
FC Midtjylland har vundet 7 ud af 10 mulige mesterskaber i 2035 (skrevet midt i 24/25 sæsonen)
Jeg synes også jeg prøvede at være ret præcis med at det var fremad jeg ikke ønsker en 5-backkæde. Men ved heller ikke om det var rettet mod mig.

Problemet med 5 har vi set for nylig. 10 (eller var det flere?) forsvarsspillere var der så i truppen. Når vi så om lidt skifter til 4 igen så passer halvdelen af truppen ikke til dét system.

Det er godt at kunne spille flere og man kan variere sine systemer. Men som klub mener jeg vi er bedst tjent med at være nogenlunde faste. Hvis vi fra sæson til sæson skal skifte mellem at spille med 5 forsvar og ingen kanter til næste sæson at spille med kanter og 4 bagved. Så kræver det en enorm udskiftning fra sæson til sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er der seriøst en lille håndfuld FCK fans der valgte at træde ind i tråden i dag og belære os om, at FCM ikke er tætte på FCK? 😂

Det er der jo jævnt tilbagevendende. Når først BrystBarnet blander sig, er det tid at gå en lang tur med hunden.

Dejlig sejr i går. Havde vi fået hul på bylden under bombardementet i starten af anden halvleg, tror jeg, det var blevet grimt for de vissengrønne.
Billing bliver en gamechanger!
Den kommer her.
Hvis Billing holder sig skadesfri i sæsonen, så bliver han en kæmpe medvirkende årsag til mesterskabet.
Ham og Erlic er på et andet niveau end de andre spillere på midten og i forsvaret.
Jeg var noget nervøs da Erlic skulle tapes sammen, for han har virkelig været god, og som jeg hele tiden har skrevet, så gør han også Mads Bech god.
Mads spillede en brag af en kamp i går.
Billing var dog stabilisatoren på midten, der tog en del tilbageløb når det var nødvendigt.
Jeg havde så hellere set Lee i forsvaret end Diao. Diao havde en to tre blødninger i går, hvor Billing to gange er nødt til at redde ham.
Han havde også nogle gode aktioner, men alt i alt, så mener jeg stadig ikke at Diao er moden nok som forsvarer.
Det var dog bedre end sidste sæson. Men lad nu Diao få kampe sporadisk, så burde han være klar til næste sæson.

Angående BB og hendes sædvanlige provokerende adfærd. Så bare hop op og fald ned på hendes kommentarer. Hun har opført sig sådan i mange år, og det kommer nok aldrig til at ændre sig.
@DT

Jeg synes også jeg prøvede at være ret præcis med at det var fremad jeg ikke ønsker en 5-backkæde. Men ved heller ikke om det var rettet mod mig.

Problemet med 5 har vi set for nylig. 10 (eller var det flere?) forsvarsspillere var der så i truppen. Når vi så om lidt skifter til 4 igen så passer halvdelen af truppen ikke til dét system.

Det er godt at kunne spille flere og man kan variere sine systemer. Men som klub mener jeg vi er bedst tjent med at være nogenlunde faste. Hvis vi fra sæson til sæson skal skifte mellem at spille med 5 forsvar og ingen kanter til næste sæson at spille med kanter og 4 bagved. Så kræver det en enorm udskiftning fra sæson til sæson.


Jeg tror bare, du bekymrer dig for meget over et scenarie, der ikke kommer til at ske.

Jeg ser ingen grund til at tro, at vi er på vej til at ændre i rekrutteringen pga. nuværende midlertidige formation.

Vi spiller på den her måde, fordi den sportslige ledelse valgte at sige "det går nok" i forhold til at investere i en ekstra kant. Vi var jo allerede en del, der udtrykte bekymring over bredden netop dér, da Gogorza blev skadet inden transfervinduets lukning. Så ville Murphys lov selvfølgelig, at Osorio blev skadet med Chile umiddelbart efter lukning.

Vi skal i min optik sigte efter en trupsammensætning, der er gearet til 4-3-3. Men når vi kun har en halv fløjspiller til rådighed (Simsir er angiveligt ikke på 100%), er Tullberg tvunget til det her.

Jeg ser helt klart en fløj på shoppinglisten til januar. Eller - kontroversielt, jeg ved det - bare behold Brynhildsen hjemme! Han kan spille den kant bedre end Chili, og jeg forstår ikke, hvorfor vi har så travlt med hele tiden at leje ham ud.
Midtjylland!
Klubben må aldrig blive afhængigt af individer! Det er alt for sårbart på sigt også selvom det er fedt man har en passioneret ejer!


Forstår godt hvor du vil hen, men det er jo ikke realistisk i praksis. Alle fodboldklubber er i en eller anden udstrækning afhængig af det gældende ejerskab og de individer, der nu engang sidder helt i toppen med de endelige beslutninger.

Og der er vi heldigvis enormt begunstiget af den nuværende situation, hvor vi har en enormt ressourcestærk mand, som tilsynladende blæser til finansielt og strategisk angreb. Det kan jeg ikke lade være med at være meget begejstret over.
FC Midtjylland har vundet 7 ud af 10 mulige mesterskaber i 2035 (skrevet midt i 24/25 sæsonen)
Vi har i de sidste 2 kampe været i god kontrol, hvor modstanderne stort set ikke får spillet sig frem til nogle chancer. I går sad jeg også med en god følelse af, at Viborg ikke blev farlige. Dette er i skarp kontrast til sæsonen øvrige kampe. Det ser i hvertfald ud til, at 3-5-2 er lang bedre defensive end 4-3-3.

Så jeg er ikke så sikker på, at 4-3-3 er en selvfølgelighed, når Osorio og Mikel er klar igen. Vil en Osorio og Simsir med kun en angriber, være bedre end 2 angriber og et bedre forsvar. Jeg ser det som et luksusproblem. Hvis man vælge en 3-5-2 opstilling, så er taberne Byskov, Mikel og til dels Simsir. Osorio kan godt spille 10. Hvis man vælger 4-3-3, så er taberne nok Cho og Brumado.
Annonce