Snak

Mere indhold efter annoncen
Paul

Hvis FCK nu kunne finde ud af at vinde over de små hold, og ikke kun de store, så ville de nok ikke være hvor de er ;-)

Mod FCN var det Tulle´s første kamp. Den ville han ikke spille som han skulle har han forklaret.
FCK spiller altid årets kamp når de skal møde FCM og i går var AGF blot lidt klogere.
Som skrevet tidligere. Hvis man blot spiller uafgjort med konkurrenten, og vinder mod de øvrige, så har du et mesterhold.
Jeg må give Paul Allen ret. Tullberg har et dårligt pointsnit i de kampe, han ikke vinder.
Midtjylland!
Acebone

Hahaha, ja.
Hvis FCK nu kunne finde ud af at vinde over de små hold, og ikke kun de store, så ville de nok ikke være hvor de er ;-)


Jojo bevares. De der 4 point FCK helt sikkert skulle have fået mod SIF og VFF i de foregående hjemmekampe havde helt sikkert gjort en kæmpestor forskel i tabellen nu, og sikkert også ændret fortællingen lidt om FCK pt.
Ingen tvivl om at det også er vigtigt at kunne dette 🙂
https://facebook.com/enchancetillasse/
Så er der under 9 timer til.

Alt er krydset for en god kamp i aften - selvom jeg håber på mere en kryds.
Selv en fedtet 1-0 sejr vil være fedt!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad som helst der vil betyde sejr i aften vil være helt vanvittigt godt!
Tulle har vel heller ikke helt fået knækket koden mod de 3 forventede top6 hold som han har mødt endnu, har han det? Er det 2 af 9 point det er blevet til mod FCN, FCK og AGF indtil videre? Selv elendige FCK har et par point mere end det mod selvsamme modstandere.
Det er sikkert bare et øjebliksbillede, men det er da lidt tankevækkende at det for alvor kun er mod de lidt dårligere hold i Superligaen at Tulle og co. For alvor har sprudlet hidtil i Superligaen 🙂

Spoler vi et par sæsoner tilbage, til den sæson hvor mesterskabsspillet blev misset for FCM, så var lige omvendt. Der sprudlede FCM mod topholdene, mens der blev smidt dumme point mod bundholdene.
En sejr i dag og vi er vel 99 % sikret top 24. Det var det overskyggende mål, som man kan nå allerede efter fire runder. Det ville være sindssygt lækkert, og giver noget ro på bagsmækken. Derfra kan man jo bare smide mere og mere flødeskum på kagen i de kommende runder. Hvad kræver en top 8? 6 point mere-ish vel?

Celtic virker marginalt i bedre stand nu, end for et par uger siden. Men det ligner stadig noget af en rodebutik. Når man læser og hører rundt omkring så er det Celtic vi slog i Champions League kvallen for et par år siden noget bedre, end det de stiller med nu. Og vi er vel snarere gået den anden vej?

I seneste EL-runde slog de Sturm Graz hjemme, som vi også slog. Til gengæld er 3 mand fra det hold blevet skadet i mellemtiden.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
En sejr i dag og vi er vel 99 % sikret top 24. Det var det overskyggende mål, som man kan nå allerede efter fire runder. Det ville være sindssygt lækkert, og giver noget ro på bagsmækken. Derfra kan man jo bare smide mere og mere flødeskum på kagen i de kommende runder. Hvad kræver en top 8? 6 point mere-ish vel?

Nu kan man jo kun sammenligne med sidste sæson, men her var man sikret top8 med 15 point. Ligesom man så godt som var sikret top24 med 10 point. Så selv en uafgjort gør os 99% sikre på top24.
Med Celtic, Genk og Dinamo Zagreb hjemme, og Brann ude (tror ikke på point i Roms kampen), så ser mulighederne gode ud.
Ja, det bliver spændende i dag. Mon ikke det bliver en lige kamp. Celtic´s trup har godt nok dobbelt markedsværdi i forhold til os, men vi er på hjemmebane, hvilket nok gør os til svage favoritter. Vi må håber på, at vi ikke får en dommer, der stikker 4 gule kort mod nul i hovedet på os i første halvleg, overser et klokkeklart straffespark samt målannullering:)
Annonce