Snak

Mere indhold efter annoncen
Det blev nøjagtigt lige så svært som man frygtede.
Det jeg er mest træt af er, at de ikke kunne holde på bolden bare en enkelt gang, at der var panik hver gang Brann kom bare en smule over midten.
Der var ingen overfald på Brann, men FCM lod sig kyse, og der er ikke én der kan sige sig fri fra et spille en elendig kamp. Måske Erlic, men ikke flere. Det var elendighed på elendighed.
Osorio med et elendigt indhop, hvor han laver frispark op til flere gange på farlige positioner. Cho var piv elendig og kom til lige nøjagtigt ingenting. Brumado scorer, men mister bolden alt for mange gange. Bak er bare ikke god nok, men reddede dog holdet en enkelt gang.

Jeg er enormt skuffet over den panik der spredte sig på holdet i slut minutterne. Hvorfor får de ikke lidt ro på og spiller den rundt, lidt som de gjorde i et minut eller to. Men nej, panik over hele linjen.
Eneste undskyldning, er at det er den første kamp i over en måned. men det var jo det samme for Brann.
Vi er slet slet ikke i fysisk stand til at spille 90 minutter i dag. Lidt som frygtet med kun en kamp i benene
Tja, det værste var vel de to kommentatorer, der ikke lade skjult på, at de holdte med nordmændene. Det næsteværste er, at MB sætter armen på. Det er simpelthen for dumt.

Dommeren var vel typisk en hjemmedommer, hvor de fik alt tvivl. Jeg tror ikke, at jeg forstår Hand reglerne. Den med cho rammer låret og ryger op på hånden. Det kan da vist aldrig være forsætteligt?

Derudover synes jeg, at Tullberg tumpede rundt med udskiftningerne. Ikke en god kamp af ham.

Det med at spille den rundt, tror jeg ikke rigtig banen tillod.
Fuldstændig enig Kronen. Det var helt fortjent at Brann fik point med fra den kamp. Men når det er sagt, så er jeg ved at være træt af at vi smider point i overtiden på tilfældigheder/VAR-domme. Her kan man begynde at pege fingre af reglerne og dommerne osv., men der må også være nogen i analyseteamet som begynder at kigge på hvorfor vi bliver presset så langt tilbage i slutminutterne at modstanderne/dommerne ender i situationer hvor alt går mod os. Nu er det efterhånden så mange gange at det ikke kan være tilfældigt.
Simsir skaber vel over halvdelen af de chancer Brann får mod os ved gentagne gange at tabe bolden foran forsvaret, fordi han lige skal afdrible 3-4 mand.

Den her var vi selv skyld i. Brann ville det bare mere end os og vi var aldrig i kontrol og mere febrilske end hvad der er sundt. Vi spillede jo store dele af anden halvleg som om vi var i undertal.

Skuffende indsats.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Simsir var pivringe, ligesom resten af holdet.
Det var et flashback til hans spil under Thomasberg, hvor han sælger holdet gang på gang.
Det var dog ikke kun hans skyld, og en dygtig tekniker der ikke har spillet i over en måned, på et elendigt underlag? Det skulle næsten gå galt.

Jeg står ved hvad jeg skrev i kamp tråden. Dette er en af de ringeste, og det mener jeg, opstartskampe jeg nogensinde har set!
FCM er altid dårlige i den første kamp efter pause, men denne satte nye standarder for elendigheder.
@Sort&Rød

Tja, det værste var vel de to kommentatorer, der ikke lade skjult på, at de holdte med nordmændene.


Den falder tilbage på dig. Urutineret lavet ikke at se den med Pimpong og Jakob fra Sort Snak. De var fremragende.

Kampen orker jeg næsten ikke at snakke om. Det var et potpourri af alt det værste fra alle de andre 3-3-kampe toppet med afslutningen fra Sønderjyske-kampen.

Vi er simpelthen ikke kølige nok. Vi SKAL køre de her kampe hjem, men gang på gang formår vi det ikke. Det er også forskellen på os og AGF i ligaen.

Man kan i det mindste ikke sige, at vi ikke er underholdende. Mest scorende hold i både EL og Superligaen.
Midtjylland!
Lad os se, om ikke skuffelsen har lagt sig i morgen og ændret sig til en vis glæde over stadig at være i top 8 trods alt.
Jeg nægter at tro de kan spille så ringe og bange en kamp mere. En sejr på hjemmebane, så er top 8 hjemme.
Det gik godt nok hurtigt, efter at have skrevet om at FCM kunne blive nummer 1. Den kan sgu ikke flyve den fisk.
Haha, ja, de kan da kun være bedre.

Men når vi scorer 3 mål, så bør det også give en sejr. Jeg synes, at træneren fejler i dag med udskiftningerne.
Ja, jeg så godt Chili blev skiftet ind, men så så jeg ham ikke mere efter det.
Bedste mand i dag, Erlic!
Ringeste mand, resten!
Annonce