Snak

Mere indhold efter annoncen
Fedt at få knækket halsen på Københavnernes guld drømme.
Jeg synes det er ret befriende, at have fået en træner som er så taktisk dygtig og kan faktisk godt lide den moderne tilgang til spillet med mere flydende roller.

Trist med MB, håber kun det er et slag.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
@Sort&Rød

Paulinho var på bænken i dag, så jeg tror ikke, han er så skadet igen.

Jeg skrev godt nok tidligere, vi i dag skulle vinde nærmest koste, hvad det ville. Jeg mente ikke en knæskade til anføreren!
Midtjylland!
Det er lidt sjovt at høre onside, hvor man prøver at tale fck og nestrup op. Som de nævnte, så var der tale om en ekstrem lige kamp:). Altså, vi havde 60 % af boldbesiddelsen og en xg på 2.2 mod 1.4. Så nej, det var en fortjent sejr.

Ikke desto mindre, så var det en ekstrem vigtig sejr. Hvis fck havde vundet, så var vi kun 5 point foran. Nu hedder det 11.

Brøndby missede også 3 point, så mangler vi bare agf til at tabe point, så har det være en fin runde for os.
Enig SortRød.
I store perioder var der en jævnbyrdig affære, men overordnet var FCM det bedste hold i kampen, og skulle der være en vinder er det uden tvivl den rette.

Ærgeligt man ender med at lukke et mål ind, men på daværende tidspunkt er man også i undertal pga. Bechs skade.
moderator
Jeg er udenlands, så kunne ikke se kampen. Jeg overvejede meget Bak til mit drømmehold, men programmet og hans normale offensive produktion holdt mig desværre fra det. Nu har han scoret to kampe i træk. Er der noget der har ændret sig i forhold til hans position eller hans løb? Bør man mon få ham ind
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han er umiddelbart kommet lidt længere frem på wingbacken, og så er han begyndt at tage flere dybdeløb, lidt som Oliver Sørensen gjorde
Han spiller 8´er når FCM har bolden, og er back i forsvar.
Jeg sad og kiggede en hel del efter Bak på stadion i går for at lure position og løbemønstre.

Han var overalt. Når FCM kom i boldbesiddelse, søgte han en position som 8´er eller længere fremme. Særligt i første halvleg var spillet for mig at se lagt an på Brumado som targetman, og så lå Bak og Castillo på hhv. venstre og højre side af ham, klar til at tage de dybe løb.

Med en spiller som Bak bliver det meget tydeligt for mig, hvordan Tullbergs stil er mere ultimativ, og rollerne er mere flydende end under Thomasberg. Det er ikke kun mand-mand uden bolden. Også med bolden er der tydeligvis nogle aftaler om, at man kan/skal beholde nogle skæve roller alt efter situationen. Der er ikke nødvendigvis en instruks om hurtigt at finde tilbage til sin naturlige position for alle spillere. I slutfasen spillede Lee nærmest angriber i et par angrebsbølger, og Uhre endte som bageste mand i en enkelt forsvarssekvens.

Bundlinjen er, at Bak i mange faser af spillet kommer væsentligt længere frem end tidligere. Alt andet lige bør det kaste flere mål og assists af sig. Derudover strutter han tydeligvis af selvtillid lige nu.

Jeg ved så ikke, om vi kan forvente, at det bliver ved sådan her i lang tid, for Tullberg har det med at finde på noget nyt og overraskende næsten hele tiden.
Midtjylland!
https://www.msn.com/da-dk/nyheder/other/fcm-s-superv%C3%A5ben-rigmanden-er-ved-at-smadre-alle-konkurrenter/ar-AA1VU55o?ocid=entnewsntp&pc=U531&cvid=6989d08753754f1281362050aa3f76c9&ei=39

Dette er lidt sjov læsning, hvis man holder med FCM.
Især disse sætninger bør man nok bide mærke i.

»Han er ikke med i noget for at blive nummer to. Han kan virkelig ikke lide at tabe,« fortæller en kilde tæt på rigmanden.

Og denne

Det er også Anders Holch Povlsen, der har givet Claus Steinlein rygdækning til at takke nej til bud på over 220 millioner kroner for angriberen Franculino. Fordi ejeren tror, at man kan vinde mere ved at lade være med at sælge klubbens profiler.

Den sidste

Snart præsenteres ´Vision 2030´ – og den bliver bestemt ikke rar læsning for konkurrenterne, siger rygterne.

Jeg tænker der med den nye vision, bliver sat nogle kriterier op der sikkert virker helt på månen.
Det er lidt sjovt at høre onside, hvor man prøver at tale fck og nestrup op. Som de nævnte, så var der tale om en ekstrem lige kamp:). Altså, vi havde 60 % af boldbesiddelsen og en xg på 2.2 mod 1.4. Så nej, det var en fortjent sejr.


Jeg synes nu ikke det er helt skævt at kalde det en lige kamp. Det er vel en kamp der frem til vores mål stinker langt væk af 0-0. Vi har rigtig nok en xG på 2,2 men det snyder en anelse når situationen omkring tæller først 0,45 på Arals afbrænder, og derefter 0,99 på "returen" (i hvert fald hvis Superliga.dks stats er retvisende). Altså kommer 1,44 af vores xG alene på det mål. FCK kommer til gengæld heller ikke frem til supermeget før de allerede er bagud 2-0. Af deres xG på 1,4 kommer 1,29 fra 88. minut og frem. Den stank af 0-0.

Men det er også et udtryk for kvalitet, at man får vippet de kampe over på sin side. Og det kan vise sig at være sindssygt vigtigt. Kæmpe tab af Mads Bech udgik. Han så voldsomt god ud, og faktisk været god hele sæsonen.

Presset er flyttet over på AGF. Nu må vi se hvad de kan i aften. Banen i Vejlby er vel mindst ligeså ringe som den i Herning i går, vil jeg tro. Det kan godt blive ligeså grimt som vores i går. Den må til gengæld ikke blot ligne en 0-0 kamp, men blive en 0-0 kamp.

FCKs guldchancer døde vel i går. Brøndbys er vel også på nippet til at dø, hvis AGF vinder i dag. Er det realistisk, at de henter 12 point på AGF og 8 på os? De så heller ikke synderlig gode ud i går..
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Annonce