Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor er det fucking vigtigt!

Vi spiller dårligt og bliver så sat i gang af JH.
Og nej MBS vi skaber ikke hvad der skal til. Vi bliver sat i gang af JH og det vender det hele.

Men derfor skal Paulinho også spille noget mere. Han har bare klasse indlæg.
Men hvor er det klasse af Emefile
Gelmore

Ja, der kan nan bare se. Det hjalp at få nogle angriber ind i feltet og nogle indlæg.

Og fedt at det er en af vores talenter, der bliver matchvinder idag. Forhåbentligt lærer Tullberg noget at den fadæse, som han lavede i dag. Xg på 0.6 mod 2.2.
JAAAAAAAAAH HVOR ER DET UFORTJENT OG HVOR ER DET VIGTIGT!


Præcis som jeg selv ville sige det.

Men hvad sker der, jeg har pisse ondt af Jesper Hansen. Har bare en kæmpe stjerne i min bog.


Ja den var sq ærgerlig for ham og det havde han ikke fortjent.


Og fedt at det er en af vores talenter, der bliver matchvinder idag. Forhåbentligt lærer Tullberg noget at den fadæse, som han lavede i dag.


@Sort&Rød
Jeg bliver nød til at spørge, hvad er det for en fadæse Tullberg lavede i dag? for jeg ser den ikke lige umiddelbart.

Det eneste der i min bog var en fadæse er at Simsir tror han skal afdrible 3-4 mand hver gang han har bolden og så slår op i banen og ud med hænderne hver gang det ikke lykkedes, i stedet for at hjælpe holdet.

Vi må også bare anderkende at AGF har et godt hold og spiller bedre end os.
Og de kan tabe den næste og stadig selv afgøre det, men vi er trods alt stadig med og der kan gå gummiben i den for AGF.


Tillykke med mesterskabet
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Det er da fuldstændig idiotisk at spille med mikel, simsir, castillo og byskov på samme tid. Der er jo en af grundene til at agf spadserede igennem gang på gang. Hvis vi havde tabt kampen med 3 eller endda 4 mål, så kunne vi jo ikke sige noget til det. Virkelig dårligt midtbane rent defensivt.

Ligeledes har vi vel flere, der ikke forstå den falske nier. Nej, lad os få 2 angribere ind i boksen og ikke kun 1 angriber. Igen, virkelig dårligt trænerarbejde.

Nu kan vi nyde sejren idag, men det er ihverfald ikke vores trænerstabs skyld. Vi får gudskelov Bravo tilbage mod sønderjydske. Det er vigtigt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er da fuldstændig idiotisk at spille med mikel, simsir, castillo og byskov på samme tid. Der er jo en grund til at agf spadserede igennem gang på gang. Hvis vi havde tabt kampen med 3 eller endda 4 mål, så kunne vi jo ikke sige noget til det. Virkelig dårligt midtbane rent defensivt.


Jeg syntes egentligt at Tullberg spiller med de muligheder han har. Ja midtbanen er måske ikke så defensiv som når vi eks. spiller med Bravo, men spillere som Bravo var bare ikke til rådighed og nej, løsningen var ikke spillere som Alamara, Konteh eller lign. i en så vigtig kamp.

Ligeledes har vi vel flere, der ikke forstå den falske nier. Nej, lad os få 2 angribere ind i boksen og ikke kun 1 angriber. Igen, virkelig dårligt trænerarbejde.


Det ville være fint med 2 angribere i boksen, da vi selvfølgeligt skulle vinde kampen, men det ville i store dele af kampen ikke ændre noget da Simsir, Gogorza med flere, i dag ikke kunne finde ud af, at sende en aflevering ind i boksen, men hele tiden skulle spille hæl og tå og afdrible hele AGF holdet hver gang de havde bolden.
Hvis vi skal have noget ud af angribere i boksen, skal bolden der ind og det kom den sådan set først da Paulinho kom på banen.

Vi har for mange egoer på holdet og for lidt holdspillere. Det er den store forskel på eks. AGF og os. Vi har måske bedre individuelle spillere, men AGF er klart bedre som hold.
nej, løsningen var ikke spillere som Alamara, Konteh eller lign. i en så vigtig kamp.

Jeg synes, at det er utroligt, at vi ikke har mere tiltro til vores talenter. I dag sad der en landsholdspiller på bænken i form af Aziz, der ikke blev brugt. Det, jeg har set af Alamara under TT, virkede 100 gange bedre end den nuværende midtbane. Det går simplehen ikke at spille med folk ude af positioner. Bak spillede dårligt, da han blev flyttet derind.

Emefil kom ind og afgjorde det. Der var også flere, der ikke troede på ham i dagens kamp.

Så nej, jeg køber ikke argumentet, at det er bedre at spille med folk ude af position end at spille med vores talenter. Tværtimod.

Vi har et stærkt hold, men der er flere spillere, der ser træt ud. Trænerstaben bliver simplehen nød til at bruge talenter noget mere. Det er jo ligefør, at træneren hellere vil spille med løssle som back end Aziz:). Tullberg er selvfølgelig en ung træner, så han kan vel lære endnu.
Ikke helt fortjent med de 3 point, men synes faktisk at Tullberg laver det rigtig sats og det ender med at give sejr i dag.
Det er en fed slutning på kampen og det må alt andet give mentalt overtag til FCM!


Sort&Rød
Jeg er uenig, det var næsten eneste rigtig mulighed han havde. I næste kamp bliver det lidt bedre da Bravo er tilbage.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Det kan umuligt være den rigtige sats, når vi nok burde havde tabt med 2-3 mål.

Men det lød også til, at Tullberg godt vidste, at det vsr noget skidt.
Jeg er heller ikke fan af spillere ude af position.
Men Castillo var heller ikke ude af position og det var Byskov heller ikke.

Offensivt ja måske med alt det falsk nier og Bak senere i kampen bestemt, men start opstilling var midtbanen ikke ude af position. Castillo var/er bare ikke på 100 procent og vi har andre eks. en Bravo som er bedre på pladsen, som mere defensiv orienteret.

Jeg syntes også jeg kan mindes at du selv foreslog Bak og Adam som defensiv alternativ til midten og det er da spillere ude af position.

Så selvom jeg ikke altid er den største fan af det Tullberg foretager sig, syntes jeg ikke han laver en fadæse i dag, men spiller med de begrænsede kort han trods alt har.

Desuden kan jeg godt lide Emifile og så gerne at han spillede mere end tilfældet og meget gerne på bekostning af Chili.

Chili, se her kan man tale og en fadæse, igen at bruge ham.

Det kan umuligt være den rigtige sats, når vi nok burde havde tabt med 2-3 mål.


Nogen gange må man også bare anerkende modstanderen og at de på dagen er det bedre hold.
Annonce