Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, og i år spiller I nedrykningsspil. Det kan da ikke været tilfredsstillende for jer med de penge, der er købt spillere for. Brøndby har hellere ikke fået meget ud af en række dyre køb.

Med den udvikling som vi har set på spillere, så bliver det svært at købe sig til spillere med x-faktor. Der var engang. De næste 5 år vil det hold, der er bedst til at få uddannet og integreret talenter på holdet overhale konkurrenterne.

Mht. Tullberg, så er jeg enig.


Men jeg håber, at vi ikke falder i den fælde som FCK og Brøndby et faldet i, hvor man tror, at man kan købe spillere på 15-20 mio og vinde mesterskabet. Enten så skal man satse på talenterne eller også så skal msn ud og bruge 60-100 mio per spiller. Det bliver nok en kombination.


Jeg vil stadigvæk mene Billing er en afgørende spiller, når han er skadesfri. Man behøver sku ikke købe spillere for den slags summe før man vinder noget.

Nu handler det ligeså meget om HVEM man henter.
Gelmore

Ja, men der var vi også både heldige og gode at kunne tiltrænke Billing. Faktisk flot arbejde. Jeg tror, at det som vi sælger for, er også det, som vi køber for. Men vi bliver nød til at hente spiller på en højere hylde end en pris til 15-20 mil. Så det kan blive historisk beløb, der bliver handlet ind for.
moderator
Sort/rød - du skriver at FCK (og BIF) er faldet i en fælde og har købt spillere til 15-20 mio kr. Moukoko og Kortarski kostede 5 mio euro, så der er nok mere tale om fejlkøb end om at prisniveauet er forkert.
Min pointe er at de da ikke lavet væsentligt om i deres transfersrrategi og den har altså givet dem 3/5 mesterskaber og to pokaler og to CL også selvom de så har en dårlig sæson i år. FCM kan jo ende med nul pokaler og conference og det er vel heller ikke tilfredsstillende, tronskiftet tager i betragtning, så jeg ved ikke rigtig om det er tidspunktet at revse andre klubber for at være røget i selvopfundne fælder? FCKs indkøb har været ret konsistent med spillere til 4-5 mio euro.
Dette er en signatur.
Mmm, jeg tror, at vi kan blive enig om, at priserne på spillerne er steget helt sindssygt de sidste 5 år. Dvs. At man som nettokøber får betydelig mindre for pengene, end man gjorde for 5 år siden. Derfor er talentudvikling vigtigt. Hvis denne udvikling fortsætter, så bliver de danske hold nød til at få talentudviklingen på et højt niveau. De hold der ikke formår dette, vil ikke være konkurrencedygtig. Det var min pointe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det er meget sødt du er så insisterende på at skrive Jeres. Jeg har personligt en fantastisk fodboldsæson!
Du skrev at FCK og BIF var faldet i en fælde med 15-20 mio kr spillere, men som sædvanlig var det noget værre vrøvl. FCK køber ind i samme spillerniveau som de har gjort de to år de blev mestre senest.
Hvis FCK og BIF er røget i en fælde, hvad er FCM så?
Dette er en signatur.
Hehe, jeg er også en meget sød person med en behagelig personlighed:)

Men du forstå min pointe? Det er ikke, hvad der skete i gamle dage, men derimod fremadrettede betragtninger.

Jeg har lavet mine sætninger om ovenfor angående specifikke klubber.

Jeg tror aldrig, at vi har haft et så salgsbart mandskab, som vi har p.t. Vi har en lang række spillere, der kan sælges til gode priser.
moderator
“ Vi har en lang række spillere, der kan sælges til gode priser.”

Ja det er flot. En slags FCN ;)
Dette er en signatur.
Hehe, vi har ihverfald en lang række unge spillere, der er salgsbar. Jeg er temmelig sikker på, at Osorio og Simsir bliver solgt her i sommervinduet. Tullberg spiller ikke med kanter, hvor han har brugt Osorio på en wingback. Det er jo også grunden til nedgangen i antal mål fra Osorio. Så de bliver højst sandsynlig solgt. Spørgsmålet er vel mere om Mikel også bliver solgt?

Hvis Franculino bliver sin skade kvit, så bliver han også solgt. Men mon ikke det er mere et salg i vintervinduet? Men det kan da godt være, at man allerede har en aftale på plads.

Så har vi Bravo, Ousmane og Lee. Disse tre kan også blive solgt. Jeg tror dog ikke, at Tullberg vil af med Bravo og Lee. Ousmane tror jeg godt kunne blive solgt i vinduet og endda til en god pris.

Så har vi Byskov. Ham tror jeg også bliver solgt. Han har ikke den fysiske pakke til Tullberg og er for god til at sidde på bænken.

Castillo tror jeg ikke, at Tullberg vil af med plus han mangler lige det sidste for at blive rigtig meget værd.

Bak har fået sin gennembrud i år, men han er vel mere Back end Wing Back. Så han kunne også ryge til sommer, men jeg tror, at han vil have gavn af endnu en sæson hos os.

Endelig så har vi Paulinho, Kevin, Adam og Cho. Ingen af disse har performet nok til Tullberg. Så disse er også i spil til nye udfordringer.

Så der kommer uden tvivl en større udskiftning på holdet. Vores salg kan komme op på 300-500 mio.



Tænker det er nemmere du bare skriver det meste af start 11ern bliver solgt. :P
Annonce