Snak

Mere indhold efter annoncen
Fair. Forstår jeres frustrationer omkring Thorup. Han er ikke den rette mand for FCM, men som du siger er det meget svært at pege på en erstatning.
Novak > Dal Hende
Sparv > Sparv
Mikkel Andersen > Falkesgaard.

Nu er der ingen af førstnævnte der er smuttet endnu, men vi hæver ikke ligefrem overliggeren.
Vi er desværre heller ikke i en økonomisk situation, hvor vi kan hente spillere, der hæver overliggeren. Derfor synes jeg nu egentlig, at Drachmann og Dal Hende på frie transfers er gode forstærkninger til hhv. def. midtbanen og venstrebacken.
Så lavede Steinlein lige den klassiske i grænsebutikken. Man har været et smut i Rotterdam og slår egentlig bare vognen derind for at sikre barskabet men ender med vognen fuld af Nutella, currywurst og dåsecola.

Jeg kan ikke komme på en lignende handel i Superligaens historie. Tre spillere fra en ligaklub til en anden på samme dag? Kroon er den mest spændende i handlen (åbenlyst), men jeg er i tvivl om, hvad Thorup får ud af den trio.
Midtjylland!
men jeg er i tvivl om, hvad Thorup får ud af den trio.


Er det så tosset?

Dal Hende har vist sine kvaliteter og er vel på lige fod med Novak.

Drachmann var imø rimelig undervurderet i SJ og skal vel ikke konkurrere med Sparv, men er med afstand bedre end Rømer.
Har iøvrigt ikke helt forstået meningen med forlængelsen med selvsamme Rømer samt at nu er han cental midtbanespiller.!

Kroon har i topform vist et niveaue der klart har sin berettigelse på et nuværende FCM-hold. Plus at der om muligt kan være et salg af ham i fremtiden med gevinst.




Kjoebenhavns Boldklub.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dal Hende har vist sine kvaliteter og er vel på lige fod med Novak.


Jeg vil nu nok mene, at Novak er noget bedre, men jeg forstår godt, at det kan blive svært at holde på ham. Han har i mine øjne været vores bedste og mest stabilt præsterende spiller i 2016. Hvis Novak skal sælges, er Dal Hende et billigt alternativ, og hvis ikke, er han vel en god backup.

Drachmann var imø rimelig undervurderet i SJ og skal vel ikke konkurrere med Sparv, men er med afstand bedre end Rømer.
Har iøvrigt ikke helt forstået meningen med forlængelsen med selvsamme Rømer samt at nu er han cental midtbanespiller.!


Drachmann har måske nok gjort det fornuftigt i SønderjyskE, men jeg synes, det er en underlig signing. Når FCM køber spillere i alderen 27+ (Drachmann bliver 29 til maj), så forventer jeg klare profiler. Hvis det ikke er tilfældet, mener jeg, vi gør bedre i at give pladsen til yngre kræfter. Købet kan måske være i erkendelse af, at Halsti ikke kommer til at slå til som gardering for Sparv.

Rømer er en udmærket fighter, der kan spille flere positioner. Jeg er såmænd glad nok for den forlængelse. Jeg fortstår dog heller ikke, hvis planen er, at han kun skal være midt. Hans force er jo netop, at han kan lappe mange huller. I mit hoved kunne det have været interessant at benytte Nissen på fløjen og give Rømer backen tibage, men nu skal Kroon jo nok have den højrefløj.

Kroon har i topform vist et niveaue der klart har sin berettigelse på et nuværende FCM-hold. Plus at der om muligt kan være et salg af ham i fremtiden med gevinst.


Kroon er absolut noget mere interessant, og det er jo også derfor, SønderjyskE har fået en nævneværdig sum på bordet i sidste ende. Hvor Dal Hende og Drachmann i mine øjne er meget atypiske FCM-signings, giver Kroon bare bedre mening. Du nævner selv videresalg. Til gengæld er jeg i tvivl om, hvorvidt Thorup er den rette til at sørge for den udvikling, der skal til. Jeg er slet og ret bange for, at Kroon ikke kommer til at blomstre, men ja... det gælder vel reelt hele holdet.

Er det så tosset?


Det må tiden vise. Jeg er bare noget skeptisk ved, at en Superliga-topscorer og et ungt, lovende talent (med høj status på Sveriges U21-hold) bliver kørt ud på et sidespor i noget, der ligner et rent personopgør. Hvorefter træneren så lader til at få alt det sønderjyske rugbrød, han peger på.

Sagt mindre kryptisk: Jeg kan ikke lade være med at tænke, at det hele bunder i Thorups åndssvage magtkampe med Pusic og Olsson. Det lader til, at de to for enhver pris skal strittes ud af klubben (man var ved at sende Pusic til AaB!? - i mine øjne ren galskab). Og nu lader det det store kriterie for nye signings at være, at de ikke stikker for meget ud eller kunne ske at have ambitioner om mere.

Nåja, og så bekymrer Kroons skader i efteråret mig lidt.

Edit: Jeg knuselsker Onuachu, det er ikke det. Men Thorups koncept om at høvle bolde op til lange Paul er et bundhold værdigt, og det er fatalt, at vi ikke har andre strenge at spille på nu. Det er jo ikke de nye spilleres skyld, men hele transferstrategien lugter af konsolidering af Thorup-bold, og det er dét, der frustrerer mig.
Midtjylland!
Har jeg ikke været 100% opdateret, eller kommer det sandsynligvise Banggaard-salg ikke lidt pludseligt? Ikke desto mindre: held og lykke til ham i Bundesligaen. Fedt at kunne sende endnu en ung FCM´er afsted.

Hvis salget bliver til noget, så må og skal der simpelthen hentes en erstatning ind, da vi foreløbigt kun har Kian og Riis til CB. Gerne en erfaren ledertype, da Kian virkelig mangler sådan en ved sin side.

EDIT: Og i mellemtiden blev det så officielt :-)
Pierre Kanstrup...
I forbindelse med Bassogogs driblerier i Afrika blev Bruninhos navn nævnt.

Hvad er der sket med ham i fcm? Er han kommet på en intensiv kagekur siden han ikke spiller så meget?

Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Var han ikke skadet?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce